Контроль над владою доступний кожному

Уже понад рік в Україні діє закон "Про доступ до публічної інформації" який відкриває широкі можливості для громадського контролю над діями влади. Для тих хто бажав щось робити, а не просто коментував процес на власній кухні, інструменти контролю існували завжди. Даний закон спростив їх на стільки, що тепер володіти інформацією про стан справ у місті, селі чи державі може кожен.

Згідно закону, кожен з нас може звернутися до будь якого публічного органу, інстанції, закладу, установи із запитанням, на яке той повинен дати вичерпну відповідь. Запитання, звичайно ж, мусить стосуватися його компетенцій, а інформація яку Ви вимагаєте надати не повинна бути: таємною, конфіденційною або службовою. Більшість із справ нашого щоденного міського життя таких "грифів" не мають, а тому дізнатися ви можете про призначення чиновників, їх заробітні плати, бюджетні витрати, тендери ітп. І як би чиновники не бажали чогось приховати та п. 5 та 6 ст. 6 чітко каже:

Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленої за формою і в порядку, що встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" 

Обмеження у доступі до інформації може бути введене лише у випадку сукупності трьох елементів: 

1. В інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2. Розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3. Шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Чиновники можуть посилатися на ці пункти аби відмовити Вам у доступі та зазвичай це блеф і закон на вашому боці, адже шкода від оприлюднення величини доходів, на приклад, міського голови, ніколи не переважить суспільного інтересу територіальної громади.

Аби отримати відповідь на своє запитання Ви - "запитувач інформації" повинні подати "запит на інформацію" до "розпорядника інформації".

Насправді, розпорядником інформації може бути кожен суб'єкт суспільних відносин якщо інформація, якою він володіє, є такою, що становить суспільний інтерес. Тобто, інформацію Ви можете отримати від будь якого органу, закладу, підприємства, школи, лікарні, магазину ітп.

Аби отримати інформацію Вам необхідно написати запит:

1. Ви можете не пояснювати причини, навіщо Вам необхідна дана інформація (п. 2 ст. 19)

2. Запит може бути індивідуальний і колективний (п. 3 ст. 19)

3. Запит може подаватися на вибір запитувача в усній, письмовій формі, поштою - пр. Дружби, 27, м. Нововолинськ, волинської обл., 45400

факсом - (03344) 31633,

телефоном - (03344) 32323, 31633,

електронною поштою - nvykonk@novovolynsk-rada.gov.ua

4. Форма запиту довільна (п. 4 ст. 19)

5. Запит повинен містити підпис і дату лише за умови подання його в письмовій формі та все ж бажано підписувати звернення навіть якщо Ви надсилаєте його по е-майлу. Зробити це можна на кілька способів. Це убезпечить Вас від закидів у невідповідності закону "Про звернення громадян".

Терміни для розгляду запиту становить 5 днів (стандартно) та 48 годин з дня отримання запиту (з обґрунтуванням):

якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян

Інформація до 10 сторінок надається безкоштовно. За інформацію, що становить суспільний інтерес, навіть якщо вона перевищує 10 сторінок плата не стягується. 

Ціна копії однієї сторінки встановлюється на день копіювання і становить: А4 - 0,05% розміру мінімальної заробітної плати, А3 - 0,1% розміру мінімальної заробітної.

Увага: на вимогу запитувача на першому аркуші копії запиту проставляється відбиток штампа вхідної кореспонденції із зазначенням дати надходження та вхідного номера запиту. Така копія повертається запитувачу.

У Нововолинську практикується проставлення лише дати на підпису особи без вхідного номеру. Це - порушення! Вимагайте проставлення вхідного номеру тому, що по-перше згідно закону він може бути проставлений лише на Вашу вимогу, по-друге не проставлення такого номеру дозволяє орагану проігнорувати Ваш запит або зареєструвати його пізніше, чим видовжити собі термін надання відповіді.

Зразок стандартного запиту (термін відповіді 5 днів) можна завантажити ТУТ

Зразок запиту за прискореною процедурою розгляду (термін відповіді 48 годин) можна завантажити ТУТ

Коментарі

Коментарі

7
Зображення користувача Сотник ВУС.

 Ну візьму я інформацію, що далі? Ви вірите у правосудя ? Я ні.

Я надсилала такий запит,у відповідь-відписка. Закони в державі Україна не працюють,тому що влада зацікавлена,щоб ці закони були тільки на папері,а не в реальному застосуванні. Інакше, ті,хто при владі,мали б вже давно сидіти по буцигарням.

Зображення користувача BogdanPrystupa.

Nikа, не применшуючи Вашої соціальної активності (про активність Nazista мені не відомо) повністю із Вами не згоджуся, а навіть вважаю таку позицію шкідливою. Адже будь-яка людина, яка зайде на цей портал, під матеріалом прочитає Ваш суб'єктивний досвід спілкування з органами влади який, на жаль, є негативним і скаже "І так це нічого не дасть, тому я нічого не робитиму". Що в цьому доброго? Нічого! Своїм суб'єктивним досвідом Ви знищите у корені активність іншого читача який, можливо, у своєму житті не написав жодного офіційного документу, а після прочитаного і не напише. Я, незважаючи на відписки, все ж переконаний, що бюрократичну машину можна зламати лише бюрократичними методами. Як приклад наведу одну людину, яка має позитивний досвід боротьби за свої права - Клим Братковський із Києва. Це простий громадянин який закидає різні комунальні інстанції купою запитів і уявіть собі - на них відповідають, ще й в той чи інший спосіб вирішують справи. У його блозі Ви зможете повчитися як правильно писати запити і побачите колосальну кількість зроблених справ.

Богдане,можливо Ви  десь і праві,та я маю досвід "спілкування" з місцевими бюрократами,і повірте за півтора року нічого не вирішилось! У мене купа відписок,купа відповідей типу "товчу воду в ступі". Тому ділюсь тільки своїм досвідом. Думаю,що кожна мисляча людина зможе сама зробити вибір,що робити їй у своїй ситуації. Я ніяким чином не відмовляю людей писати,наполягати і добиватись. Просто розумію,що потрібно бути готовому до "куленепробиваємості" чиновників,а коротше запастись терпінням.

Зображення користувача BogdanPrystupa.

Рано чи пізно цивілізація прийде і до нас, хочимо ми того чи ні. Не захочемо - тоді прийде насильницько із потрясіннями з-за кордону, бо ж не можна залишатися енклавою беззаконня та "понятій", коли тебе оточують демократичні сусіди. Захочемо - просто переступимо на інший щабель державної еволюції. Це буде наш крок, а не втілення ідей Вашингтону чи Брюселю. Обирати нам, а не "їм"! Нажаль ми й досі у пост-совковому тумані не усвідомлюємо власної сили.

Богдане,повністю з Вами згідна!

Хочу додати. Безумовно, але все відбудеться не саме по собі, потрібні будуть наші не малі зусилля і напруга. Найперше, перестати прогинатися, платити побори та давати хабарі - це найбільше наше зло. У всіх площинах, нашого із вами життя. Джерело всіх наших негараздів - саме у цьому. Правоохоронним органам вигідно, коли місцеві владці крадуть, тому що ті платять їм за прикриття. Таким чином віддаючи на відкуп певні території і закриваючи очі на зловживання. Мало того, останні не бажають втрачати таке гарантоване і легке джерело доходів. Ось цей симбіоз виконавчої і правоохоронної влад знищує державність України. СБУ, яка мала б стояти на сторожі незалежності, не виконує своїх функцій через відсутність сигналу з верхів. Його, як вбачається і не буде ніколи. Проте, справжньою моровицею для держави України є абсолютна більшість її громадян, які хочуть бути "добренькими дядечками і тітоньками", підлабузнюючись до чужих.

Сторінки