Дестабілізація банківської системи поглиблюється

Як усім відомо, нещодавно в центрі Києва відбувся мітинг оманутих вкладників. Подія неоднозначна, щоб не сказати «одіозна».

Її одіозність забезпечували, так сказати, наявність там (окрім простих людей) таких персон, як Балашов, Рабінович та інших політиків, присутність яких там була, м’яко кажучи, небажаною. Або ж недоречною як мінімум. Ані той, ані інший не мали відношення до вкладників банку «Михайлівський». До того ж, деякі журналісти знайшли докази того, що як мінімум частина учасників мітингу стояла там за гроші. Але були й реально ошукані люди, це факт. Оскільки і сама афера банку «Михайлівський» мала місце.

Можливо, через це, вже у вівторок Порошенко подав у Раду закон, за який одразу проголосували депутати. Закон передбачає компенсацію для усіх, хто постраждав від схемних депозитів «Михайлівського». Компенсація має здійснюватись за рахунок ФГВФЛ… І тут у мене виникає питання: тобто, держава ніяк не карає аферистів з «Михайлівського», просто мовчки відшкодовує його вкладникам більш ніж 1 млрд. гривень за державний кошт – і на цьому все? Цікава пішла в нас бюджетна політика.

Інше питання викликав у мене другий законопроект, який також розглядався у вівторок і який також було прийнято. Він стосувався питання кредитування Р2Р.

«Вкладники так налякали мешканців печерських пагорбів, що ті вирішили «під шумок» заборонити ще й Р2Р кредитування, яке активно просувається у нашій країні Приватбанком. Нагадаю, що в усьому світі це працююча система, згідно з якою окремі фізичні особи кредитують інших (включаючи мікробізнес), минаючи банки. Завдання - мінімізувати витрати, зокрема не платити банкам за посередництво. І тільки в Україні найбільший банк країни поставив цю схему на свої рейки. Під брендом Приватбанку, на сайті банку, із залученням кишенькової страхової компанії і бюро кредитних історій, дніпровські банкіри вже акумулювали в «сірій зоні» 5 млрд. грн.

І тепер, якщо уважно читати оновлену статтю 48 Закону «Про банки і банківську діяльність», банку потрібно буде відображати на балансі операції залучення депозитів клієнтів з метою прямого їх розміщення в кредити. Відповідно банк повинен створювати резерви під можливі втрати за активними операціями. І, звичайно, нарощувати капітал», - докладно розповідає про систему Р2Р за «Приватом» екс-керівник Нацбанку Сергій Арбузов.

Але подумайте самі. Логічно. Чи буде «Приват», з огляду на те, що коїться у нас у законодавчій сфері, діяти за вимогами, які висуває до банків сьогодні держава? Сумнівно. А це значить, що, окрім бюджетних витрат «Михайлівського», Рада прийняла ще один імітаційний, непрацюючий закон. Як мінімум, закон, якого відкрито не дотримуватимуться великі банки-монополісти.

То що ж коїться у нашій банківській системі? Чи можна стверджувати хоча б про початок стабілізації? Як на мене, не просто не можна: як на мене, дестабілізація банківської системи, нажаль, лише посилюється. Таке в мене складається враження.

Дестабілізація банківської системи поглиблюється

Коментарі