Субота, 15 Червня, 2024
Головна Без категорії Полікістоз яєчників – болісний стан, який “ігнорують” лікарі

Полікістоз яєчників – болісний стан, який “ігнорують” лікарі

34
0

Джерело: www.bbc.com

Полікістоз яєчників – болісний стан, який “ігнорують” лікарі

Підпис до фото, У Алекс Оферт місячні були лише раз на рік, перш ніж жінці поставили діагноз

  • Author, Іная Мохмуд
  • Role, BBC News
  • 9 червня 2024

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – гормональне захворювання, яке спричинює нерегулярні та болісні місячні. У Британії на цей стан страждає кожна десята жінка, але отримати допомогу та навіть встановити точний діагноз вдається далеко не одразу.

Три пацієнтки із Західного Йоркширу віком до 30 років розповіли, що їм довго не могли підтвердити діагноз полікістозу попри численні прийоми у лікаря загальної практики. Їм також не надали ефективного лікування.

Національна служба охорони здоров’я заявила, що “наполегливо рекомендує” жінкам, які турбуються про свій стан, звернутися до спеціалістів.

24-річна Алекс Оферт із Лідса сказала, що минуло дев’ять років, перш ніж їй сказали, що у неї полікістоз. Лікарі “ігнорували” її скарги 15 років. За її словами, один лікар загальної практики пояснював її симптоми стресом і тривогою.

“Мені було 14 років, коли у мене почалися перші місячні, а потім у мене не було наступних близько півтора року”, – розповіла жінка BBC.

“У 15, 16 і 17 років місячні все ще були нерегулярними, вони могли прийти лише три рази на рік”.

Симптоми полікістозу

У 18 років Оферт зробили УЗД органів малого тазу, але їй сказали, що в неї все в порядку.

Потім у неї з’явився вугровий висип, поширений симптом полікістозу, через що вона почувалася невпевнено.

Лише на початку 2024 року вона звернулася на повторне УЗД, на якому їй поставили діагноз.

Тоді Оферт сказали, що в її яєчниках сім кіст, але це мало що їй пояснило, до того ж лікар не призначив лікування.

“Мені довелося вивчати хворобу самій. Я знаю своє тіло, я розуміла, що щось відбувається не так, це не були якісь дурниці”, – каже жінка.

Синдром полікістозних яєчників може також спричинити швидке збільшення ваги, надлишок волосся на обличчі та тілі та резистентність до інсуліну.

Дослідження, яке провела британська благодійна організація Verity PCOS, показало, що 60% жінок з цим розладом не могли отримати діагноз, а 95% не могли добитися медичної допомоги.

Підпис до фото, Лареб Хан каже, що довго бігала по лікарях, поки нарешті почула діагноз 24-річна Лареб Хан, також із Лідса, розповідає про схожий досвід.

Хоча діагноз їй поставили ще у 13 років після того, як її мати змусила лікаря серйозно поставитися до скарг дівчини, за останні 11 років жінка “майже не отримала” медичної допомоги і залишалася сам на сам зі своєю хворобою.

“Доводиться покладатися на досвід інших жінок, які проходять через це, а не на свого лікаря, який, скоріше за все, вам відмовить”, – каже Лареб.

“Коли ви звертаєтеся до лікаря, вам радять контролювати вагу, ходити в спортзал, гуляти для підтримки психічного здоров’я”.

“Лікар загальної практики сказав жінкам із таким захворюванням, що їм буде важко схуднути, тож як мені можуть допомогти прогулянки чи спортзал?”

Знайти потрібну інформацію Хан допомогли онлайн-групи підтримки та благодійні організації, як-от Verity PCOS UK. Але жінка розповідає, що вивчала це все сама, а не за порадою лікарів.

“Засмучує, що ти мусиш сама брати на себе відповідальність і шукати допомогу”.

“Сімейний лікар повинен ділитися додатковими знаннями та розповідати, де ми можемо отримати допомогу”.

Підпис до фото, Джо Баттіст помітила, що з нею щось не так, щойно в неї почалися місячні Іншій пацієнтці з полікістозом, 28-річній Джо Баттіст із Гаддерсфілда, сказали, що болісні місячні “це норма”. Дівчині запропонували як лікування протизаплідні пігулки.

Їй поставили діагноз, коли дівчині вже було за 20, хоча вперше вона звернулася до лікаря загальної практики в підлітковому віці.

“Вони призначили мені пігулки, але мені було від них погано, і я сама припинила їх приймати”, – каже Баттіст.

“Минали роки, я ходила до різних лікарів, але ніхто не міг зрозуміти, у чому проблема”.

“Мені казали, що все в нормі, тому що у мене підлітковий вік і місячні тільки починаються”.

“Я не відчувала підтримки і те, як зі мною розмовляли, теж не було гарним”.

На думку Баттіст, медичні працівники повинні бути більш “чуйними” до жінок.

Проблеми жіночого здоров’я

Представниця британського фонду Verity PCOS Рейчел Морман розповіла, що затримка діагностики часто пов’язана з відмінностями симптомів у жінок.

“Це такий складний стан, який проявляється по-різному у кожної людини”.

“Галузі жіночого здоров’я не вистачає пріоритетів, часу та інвестицій в освіту”.

“Під час медичної підготовки теми жіночого здоров’я часто не розглядаються, і це проблема, яка призводить до запізнілої діагностики”.

Представник Служби охорони здоровʼя зазначив: “Співробітники NHS повинні підтримувати жінок із синдромом полікістозних яєчників, і ми наполегливо рекомендуємо жінкам, які турбуються про своє здоров’я, звернутися насамперед до свого сімейного лікаря”.

Підписуйтеся на нас у соцмережахреклама у Нововолинськ