Головна Без категорії Хто всупереч закону перекрив вулицю у багатому передмісті Луцька і як розв’язати...

Хто всупереч закону перекрив вулицю у багатому передмісті Луцька і як розв’язати конфлікт

44
0

Джерело: sylapravdy.com

У селі Прилуцьке на вулиці Григорія Андрузького розгорівся скандал: на дорозі встановили стовпці, які зробили її тупиковою. Тепер вулицею загального користування, яку напередодні відремонтували за понад мільйон гривень з бюджету громади, користуються лише місцеві жителі, інші ж змушені об’їжджати перешкоду. Те саме стосується пожежників і медиків, а влада вже майже рік розводить руками.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» розібрався, чи законно перекрили вулицю та як влада збирається стратегічно вирішити проблему багатого передмістя Луцька.

Як комунальна дорога стала «приватною»? Капітальний ремонт вулиці Григорія Андрузького вартістю понад мільйон гривень у селі Прилуцьке завершили у вересні 2022 року. Дорога з’єднує луцьку вулицю Єршова із районною лікарнею у Липинах. Після її реконстукції місцеві водії видихнули з полегшенням, адже раніше дорога перебувала у жахливому стані – без асфальтового покриття та з численними ямами. 

Однак, користувалися новою дорогою лучани недовго – влітку 2023 року проїзд вулицею перекрили. 

За словами голови Підгайцівської громади Юрія Семенюка, таке рішення прийняли на підставі колективного звернення жителів сіл Прилуцьке та Липини, які запевнили, що через ремонт вулиці Кривоноса, яка розташована неподалік, рух їхньою вулицею став надто інтенсивним. Це, мовляв, несе загрозу місцевим дітям та руйнує дорожнє покриття. 

«В Липинах дуже забудований масив. Не те, що проїхати, там машини нема де поставити. Зараз там ще й триває ремонт вулиці Кривоноса. То була дорога двостороннього руху, зараз обмежили вантажні перевезення, тому вони почали рухатись по сусідніх вулицях. Там дороги не мають сильної «основи», тому руйнуються. І ще аторинок поблизу, часто туди їздять. Я розумію людей, бо багато з них вкладали у ремонт і свої гроші», – зазначив Юрій Семенюк.

Колективне звернення жителів вулиць Григорія Андрузького, Європейської та Княгині Ольги щодо блокування дороги.

7 квітня 2023 року виконавчий комітет Підгайцівської сільської ради надав дозвіл на розробку схеми організації дорожнього руху по вулицях Європейській, Княгині Ольги та Григорія Андрузького.

«Нову схему погодив відділ безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції Волині. Стовпці мешканці вулиці придбали за свої гроші й встановили лише після отримання необхідних дозволів», – розповів Юрій Семенюк.

Обмежувачі руху розмістили наприкінці вулиці Григорія Андрузького, таким чином дорога стала тупиковою.

Через стовпці розгорівся скандал Водночас обмежувачі руху обурили жителів інших вулиць, яким тепер доводиться об’їжджати тупик сусідніми дорогами. За словами лучанина Георгія Давидюка, людям не зрозуміло, чому дорогою, яку відремонтували за кошти Луцької громади, тепер мають можливість користуватися лише місцеві жителі. 

«У 2022-му ця дорога була відремонтована на замовлення департаменту житлового-комунального господарства за один мільйон 41 тисячу гривень. Основне завдання – з’єднати спальні райони Луцька з Луцькою районною лікарнею. А в результаті – дорогу  перекрили. І саме там, де знаходиться будинок головної державної інспекторки митного поста Ягодин Алли Наливайко. Тобто людина зробила собі і добрим сусідам індивідуальний доїзд. Ну, це прикро», – вважає Георгій Давидюк.

Георгій Давидюк вже близько 10 місяців вимагає розблокувати дорогу загального користування.

За словами Алли Наливайко, встановлення обмежувачів руху підтримали не лише всі мешканці вулиці Григорія Андрузького, а й сусідніх – Княгині Ольги та Європейської. 

«Вночі тут молодики на автівках ганяють… Вже не раз були наїзди», – Алла Наливайко.

«Раніше тут були обмежувачі для вантажних автомобілів, бо тут житлова зона. Але коли розпочали ремонт Кривоноса, тут утворився автомобільний колапс. Ця дорога – вузька. Тут немає тротуарів, пішохідних розміток. Чомусь ніхто не досліджує паралельні вулиці Травневу та Мрії. Там люди заблокували проїзд, висадивши хвойні дерева… Я мама чотирьох дітей. Вони чомусь наголошують на моїй посаді, хоча я на ній жодного дня не працювала, мене під час декрету перевели…», – каже Алла Наливайко.

За інформацією Волинської митниці, Алла Наливайко дійсно має чималий досвід державної служби. В митних органах – з 2001 року. Кілька років очолювала юридичний відділ Ягодинської митниці, а з 2011 року і поки не вийшла у декретну відпустку у 2016 році займала інспекторські посади на різних митних постах. 

Хто дозволив блокування дороги? Влітку 2023 року Георгій Давидюк надіслав скаргу в Підгайцівську сільську раду. Однак, там розвели руками, мовляв, блокування дороги на вулиці Григорія Андрузького погодив відділ безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції у Волинській області та департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради.

Однак, за словами начальника департаменту ЖКГ Луцька Миколи Осіюка, вони не погоджували блокування вулиці Григорія Андрузького, а лише встановлення дорожніх знаків, які попереджають про перекритий проїзд.

«Є схема організації дорожнього руху на перехресті вулиць Єршова та Григорія Андрузького, яка погоджена департаментом житлово-комунального господарства і управлінням патрульної поліції у Волинській області. Там встановлені дорожні знаки: тупик і обмеження швидкості до 30 кілометрів. Також там є лежачі поліцейські. Блокування дороги не погоджувалось, погоджувалися дорожні знаки у зв’язку із заявами мешканців», – каже Микола Осіюк. 

Аби з’ясувати, хто відповідальний за встановлення обмежувачів руху, «Сила правди» звернулася у відділ безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції у Волинській області.

«До матеріалів справи долучили рішення сільської ради, а ми погодили. Але саме нову схему руху транспорту, не перешкоду. Правила пожежної безпеки має враховувати проєктант і власник вулично-шляхової мережі. У даному випадку це Підгайцівська сільська рада», – зазначив співробітник відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції у Волинській області, який відмовився називати своє ім’я.

Однак, за словами підгайцівського сільського голови Юрія Семенюка, погодження нової схеми руху автоматично означало дозвіл на блокування дороги. Чому поліція та міська рада наразі наголошують, що не мають відношення до обмеження руху, не розуміє.

«Ця схема була погоджена з патрульною поліцією. І це те ж саме, що й погодити обмеження руху», – каже Юрій Семенюк.

«Насправді, на це все мають мати якусь одну точку зору і поліція, і ДСНС», – Юрій Семенюк

У середині 2023-го Георгій Давидюк звернувся у Луцьку міську раду з вимогою скасувати погодження нової схеми руху транспорту на вулиці Григорія Андрузького й демонтувати обмежувачі руху. Про це він говорив і на онлайн-зустрічі з міським головою Ігорем Поліщуком.

Стовпи знесли і… встановили знову

«Міський голова мене вислухав і цілком підтримав. Він запевнив, що стовпці будуть знесені. Відповідне рішення прийняли 16 серпня 2023 року. Однак представники департаменту муніципальної варти чомусь затягували із демонтажем стовпців аж шість місяців! У результаті, 5 лютого 2024 року їх таки демонтували. Але історія не закінчилася. Наступного дня хтось встановив їх назад!» – розповів Георгій Давидюк. 

23 квітня 2024 року Георгій Давидюк виніс це питання на комісії Луцької міської ради з питань генерального планування будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства. 

Скарга лучан щодо блокування дороги на вулиці Григорія Андрузького.

Однак, начальник відділу демонтажів та евакуації департаменту муніципальної варти Роман Кулик зазначив, що стовпці цього разу змістили на кілька метрів й вони опинилися у сусідній Підгайцівській громаді, тож тепер їхнє знесення не в компетенції міської ради.

«У нас був лист від ДСНС, щоб демонтували ці стовпчики. Вони знаходилися на межі сіл Прилуцьке та Липини. 5 лютого ми це зробили. Однак, після цього їх повторно встановили мешканці цієї вулиці, але вже, за нашими даними, в межах села Липини. Відповідно демонтувати в Липинах ми їх вже не можемо. Це не наша громада. У свою чергу ми направили лист у Підгайцівську сільраду й повідомили, що є така проблема, але відповіді поки не отримали», – зазначив Роман Кулик.

За словами Романа Кулика, Луцька міська рада більше не відповідає за ці обмежувачі руху.

Підгайцівський сільський голова Юрій Семенюк натомість підтвердив, що спершу стовпці помилково встановили у Луцькій громаді. 

«Після отримання дозвільних документів люди придбали стовпці за свої кошти і встановили самостійно. Так їх поставили не там, де треба, виявляється. Пізніше дізналися, що вони в Луцьку поставили. Ну, кажуть, де живете, собі там, під себе розбирайтеся. А коли почали розбиратися, то виявляється, що вони в Луцьку. То вони переставили десь на нашу територію. Коли взнали за це, то бистренько переставили їх на нашу територію», – пояснює Юрій Семенюк.

Стовпці змістили на кілька метрів.

Зручна відмазка, щоб не робити нічого На початку 2024 року Луцьке районне управління Держслужби з надзвичайних ситуацій у Волинській області перевірило вулицю Григорія Андрузького й встановило, що перешкода порушує пункт 1.3 глави 1 Правил пожежної безпеки України:

«Правила пожежної безпеки констатують, що утримувати проїзди, дороги, під’їзди до будівель потрібно завжди вільними. Там виникла якась полеміка і дискусія за ці стопці. І ми констатували, що ми вбачаємо порушення, і ми казали органам самоврядування, прийміть рішення. Ми от кажемо, що їх треба демонтувати», – зазначив начальник Луцького районного Руслан Безека.

Луцьке районне управління ГУ ДСНС у Волинській області 8 лютого також скерувало лист сільському голові Підгаєць Юрію Семенюку з проханням демонтувати обмежувачі руху.

Лист Луцького районного управління ДСНС з проханням знести обмежувачі руху.

З того часу минуло три місяці, а стовпці – на місці. За словами Юрія Семенюка, вони були готові виконати вимогу, однак вже через тиждень місцеві жителі принесли у сільраду ще один лист від надзвичайників, щоправда, тепер з Головного управління ДСНС у Волинській області. У документі йшлося про те, що лист їхніх колег з Луцького районного управління з вимогою про демонтаж «не встановлює правових норм та має лише інформативний характер». 

«ДСНС направило нам лист, щоб демонтувати. Думаю, добре, ми демонтуємо. Потім приходить лист вищого керівництва, що не обов’язково… Від ДСНС знову. Розумієте, що таке Липини? В Липинах живуть багаті люди. Мало того, що багаті, там ще живуть люди, які при владі. І в кожного якесь є знайомство. І той прийшов до того – так написали. Пішов до другого – по-іншому написали. А ми ось дивимося на це все і не знаємо, що з цим робити», – бідкається Юрій Семенюк.

Однак, цей лист адресований не підгайцівському сільському голові, а Сергієві Жижку – чоловікові вищезгаданої Алли Наливайко, яка ініціювала встановлення обмежувачів руху. Дивно, що голова сільради не виконав вимогу надзвичайників тільки через лист інших надзвичайників іншій людині. 

Лист Головного управління ДСНС, у якому йдеться, що прохання Луцького районного управління ДСНС про знесення обмежувачів має інформаційний характер.

У головному управлінні ДСНС «Силі правди» повідомили, що надісланий Сергієві Жижку лист жодним чином не повинен впливати на вимогу їхніх колег з Луцького районного управління, адже під час воєнного стану усі подібні листи надзвичайників мають інформаційний характер та не встановлюють якихось зобов’язань.

«Жижко взагалі хотів, щоб ми лист Луцького районного управління скасували. Ми дали відповідь, що не маємо правових підстав для скасування цього листа. На мою думку, ці стовчики там встановлені з порушенням. Я написав у відповіді не лише про «інформаційний характер» листа Луцького управління ДСНС, а й щодо вимоги пункту 15.3 ДБН, де сказано, що довжина тупика повинна бути не більше 150 метрів. А там, здається, щось до 400 метрів доходить довжина вулиці», – зазначив заступник начальника управління – начальник відділу пожежної безпеки Тарас Щербатюк.

Підгайцівський сільський голова Юрій Семенюк переконує, що й сам зацікавлений у демонтажі стовпців і розв’язанні конфлікту.

«Ми спробуємо владнати це питання на сесії. Треба розблокувати рух не лише на вулиці Григорія Андрузького, а й на сусідніх, які місцеві мешканці засадили деревами та кущами. Бо інакше потік автівок знову буде дуже інтенсивний. Все має бути по закону», – запевняє Юрій Семенюк.

«Єдиний вихід – об’їзна дорога» «Сила правди» звернулася до голови громадської організації «Просторовий рух», аби з’ясувати, яким чином можна вирішити цю ситуацію. За словами Павла Мазилюка, проблема й справді комплексна. Окрім вулиці Григорія Андрузького на межі Прилуцького та Липин дійсно є й інші заблоковані для проїзду дороги. Згідно з дослідженнями, які провела його команда, невдовзі місцеві жителі можуть повністю перекрити цей район.

Павло Мазилюк

«Ми дослідили, що у тому районі є кілька тупикових вулиць. Таким чином згодом місцеві жителі можуть повністю перекрити цей район, щоб туди не їздив весь транспорт. Проблема в тому, що об’їзна дорога М-19 не має сполучення з мікрорайонами Луцька. Тому всі шукають найкоротших і найкращих шляхів доїзду, де є хороше покриття. У результаті, починають населену вулицю використовувати, як транзитну», – пояснив Павло Мазилюк. 

Дослідження команди ГО «Просторовий рух».

За словами співзасновника «Просторового руху» Данила Яловенка, самоуправству на дорогах і конфліктам між водіями і мешканцями вулиць можна запобігти лише з’єднавши Окружну дорогу з вулицею Карбишева. Тоді водії не курсуватимуть через вулички у приватному секторі.

Данило Яловенко

«Все-таки єдина альтернатива – це Окружна, точніше, з’єднання Карбишева з Окружною. Це розвантажить транзитний рух і, відповідно, той район буде використовуватися здебільшого місцевими жителями. Відповідно, кількість транспортних засобів там значно зменшиться. Ще планується з’єднати Карбишева з вулицею Теремнівська, тоді у мешканців з’явиться додатковий шлях для виїзду», – зазначив Данило Яловенко.

Пропозиції команди ГО «Просторовий рух» щодо розвантаження дорожнього руху.

У Підгайцівській сільській раді журналістів «Сили правди» запевнили, що перші кроки до облаштування об’їзної дороги, вже зробили.

«Ми знаємо про необхідність зробити об’їзну дорогу. Раніше посипали щебенем вулицю Єршова. Зараз є домовленість, що ми виділяємо три мільйони, Луцьк також надає певну суму, і робимо гарну асфальтну об’їзну дорогу. Ми на сесії зі своєї сторони вже виділили. Таким чином транспортне навантаження максимально зменшиться», – зазначив Юрій Семенюк.

Поки матеріал готувався до публікації, на засіданні виконавчого кабінету Підгайцівської сільської ради прийняли рішення про знесення обмежувачів руху. Однак, наразі вони досі не демонтовані.

Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала про те, що у селі під Луцьком нарешті демонтували «шлагбауми Кватирка».реклама у Нововолинськ