Головна Без категорії Українські євангелісти розповідають релігійним громадам у США про воєнні злочини Росії

Українські євангелісти розповідають релігійним громадам у США про воєнні злочини Росії

36
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

ВАШИНГТОН – За перші два роки повномасштабної війни Росії проти Україні багато українських посадовців, ветеранів, лідерів громадянського суспільства та представників бізнесу їздили до Вашингтона, щоб лобювати більшу військову підтримку з боку США. Вони попереджали: перемога Росії стане серйозною загрозою західній демократії та національній безпеці США та країн Заходу загалом.

У 2024 році в столиці США відчувається присутність ще одного сегмента українського суспільства: очільників євангельських протестантів в Україні.

Євангелісти України були серед перших релігійних громад, які вдічули на собі, що означає прихід «русского мира».

Жорстокі переслідування представників різних релігійних громад розпочалися ще у 2014-му році, одразу як Росія окупувала Крим і встановила гібридний контроль над Донецьком і Луганськом.

Людей, за їхню віру, почали затримувати, катувати і фізично знищувати. Так у Слов’янську 8 червня 2014 року російські бойовики розстріляли чотирьох членів протестантської церкви «Преображення Господнє».

Пастора протестантської церкви Олександра Хомченка силовики угруповання «ДНР» затримали і катували з неймовірною жорстокістю, зокрема піднімаючи на дибу. Пізніше, внаслідок завданої катуваннями шкоди здоров’ю, Хомченко помер

Хомченко був одним із десяти колишніх заручників угруповань «ЛНР/ДНР», які розповіли свої історії для спільного проєкту Центру громадянських свобод, Фундації «Відкритий діалог» та Радіо Свобода – «Заручники війни. Вони пройшли крізь пекло»

Керівники українських громад євангельських протестантів б’ють на сполох, стверджуючи, що релігійна свобода та релігійні меншини знаходяться під загрозою на окупованій Росією території в Україні.

Євангелісти з України не обмежуються лише візитами до Вашингтона, а їздять штатами, щоб донести це послання безпосередньо до євангельських виборців у Сполучених Штатах — однієї з ключових частин демографії на президентських виборах у листопаді цього року.

Місцеві жителі отримують гуманітарну допомогу від волонтерів перед молитовним будинком євангельських християн-баптистів, який зруйнував удар Росії в Оріхові, Запорізька область, Україна

Хоча деякі українські євангельські лідери прибули до Вашингтона в перші два роки після вторгнення в лютому 2022 року, зараз це виглядає як більш злагоджені зусилля.

Місії українських євангелістів у США активізувалися на тлі ознак того, що підтримка України зменшується серед виборців-республіканців, багато з яких вважають себе євангелістами, а також після обрання восени минулого року республіканця Майка Джонсона спікером Палати представників, третьою за впливом посадою в Сполучених Штатах.

Джонсон походить є південним баптистом, який у 2004-2012 роках працював довіреною особою Комісії з питань етики та свободи віросповідання Південної баптистської конвенції.

Багато виборців-республіканців хочуть, щоб законодавці зосередилися на тому, що вони називають внутрішніми проблемами, як от висока інфляція та масова міграція на південному кордоні. І коли справа доходить до України, критика уряду США через його ставлення до УПЦ (МП), яка давно була пов’язана з Росією, насправді знаходить відгук серед деяких євангелістів, тоді як деякі вважають привабливим те, що президент Росії Володимир Путін називає себе поборником «традиційних цінностей».

Протягом шести місяців, з жовтня по квітень, консервативні республіканці в Палаті представників блокували ухвалення пакету допомоги Україні на 61 мільярд доларів, що завдало серйозної шкоди її здатності оборонятися.

В той час коли українці тиснули на американських законодавців з метою ухвалити фінансування допомоги, вони чули поширену відповідь: «Моїм виборцям це не подобається», — каже Даніель Вайдіч, президент компанії Yorktown Solutions, яка лобіює інтереси України, сказав він.

Євангельський пастор Віталій Параскун тримає свою фотографію, зроблену після звільнення з полону в Луганській області, де, за його словами, був захоплений бандою «казаків» у жовтні 2014 року під час місіонерської роботи

«Протягом багатьох місяців українці про від благі наміри законодавців, про те, що вони хочуть підтримати законопроєкт про допомогу, але стикалися із нерозумінням від виборців щоразу, коли вони поверталися до свого округу», — каже Вайдіч. «Деякі українці дійсно звернули на це увагу і сказали: «Ми повинні їхати до виборців у їхні округи».

«Моральний аргумент» Наприкінці лютого, коли російські війська просунулися найбільше за останній рік, а пакет допомоги затримувався в Конгресі, некомерційна організація Kyiv Global Outreach, пов’язана з Київською школою економіки, найняла вашингтонську лобістську фірму DCI Group, яка має тісні зв’язки з Республіканською партією.

Згідно з документами про реєстрацію іноземних агентів, поданими до Міністерства юстиції США, DCI погодились допомагати у роботі зі ЗМІ та громадськістю до кінця 2024 року за 3,6 мільйона доларів.

DCI, своєю чергою, передала частину роботи Гарі Марксу, республіканському стратегу та відомому євангелісту, який консультував президентські кампанії. У статті за 2016 рік видання National Review описало Маркса як «глибоко шанованого в соціально-консервативній спільноті».

Kyiv Global Outreach за допомогою лобістів доставила три групи українських євангельських представників до Сполучених Штатів з початку березня, оприлюднила історії про російські звірства проти українських євангелістів у провідних американських християнських ЗМІ та переконала євангельських лідерів США закликати Джонсона ухвалити допомогу. Цього року планують відправити ще три групи.

Подібних зусиль з метою схилити євангелістів на бік України, доклали правозахисна група Razom і неурядова організація Ukraine Freedom Project, якою керують двоє колишніх співробітників Палати представників від Республіканської партії. Ukraine Freedom Project у листопаді створили вебсайт, який розповідає про ймовірні переслідування українських християн росіянами.

Президент США Джо Байден (праворуч) і спікер Палати представників Майк Джонсон прибувають на Національний молитовний сніданок у Капітолії у Вашингтоні 1 лютого

31 січня, за день до щорічного Національного молитовного сніданку у Вашингтоні, Джонсон зустрівся з українськими євангельськими лідерами, включаючи Павла Унгуряна, колишнього нардепа, який має давні зв’язки з Конгресом. Унгурян і баптист з Одеси Сергій Гайдаржі зустрілися з Джонсоном також і 17 квітня, в день, коли він таки виніс законопроєкт на розгляд. Він швидко пройшов Палату представників і Сенат і був підписаний Байденом 24 квітня.

Дружина Гайдаржи Анна та їхній 6-місячний син Тимофій загинули 2 березня, коли випущений Росією безпілотник врізався в їхній житловий будинок в Одесі, внаслідок чого частина його обвалилася. Зображення їхніх рук, що стирчать із-під закривавленої ковдри серед завалів, стало вірусним.

Виносячи законопроєкт на розгляд, Джонсон ризикував своїм становищем. Як повідомляється, частково на його рішення вплинули слова українських протестантів.

«Політично це було дуже, дуже важко для нього, але Джонсон все одно зробив це з кількох причин, однією з яких був аргумент моралі, і він розумів це як справжній віруючий», — сказав Вайдіч, колишній помічник республіканців у комітеті Сенату із міжнародних відносин.

За його словами, моральний аспект залишатиметься «чинником руху і надалі».

У той час як пакет у 61 мільярд доларів повинен дозволити Україні протриматися до початку наступного року, деякі експерти сумніваються, що ще один великий пакет зможе пройти через Конгрес у 2025 році, оскільки багато законодавців-республіканців виступають проти.

Військові капелани, які пройшли курси підвищення кваліфікації на церемонії випуску в Києві 23 червня 2023 року

Колишній президент Дональд Трамп, імовірний кандидат від Республіканської партії, який протистоятиме президенту Джо Байдену на виборах 5 листопада, висловив застереження щодо допомоги Україні.

За даними екзит-полів, білошкірі євангелісти та народжені згори християни проголосували за Трампа у 2020 році з перевагою 3 до 1. На них припало 45 відсотків усіх голосів Трампа на тих виборах, або близько 34 мільйонів голосів. Їхні погляди можуть мати суттєвий вплив на майбутні дебати щодо військової та фінансової підтримки України.

У статті від 5 квітня у виданні The Hill голова офісу Зеленського Андрій Єрмак написав, що Росія переслідує християн і пригнічує релігійну свободу як в Росії, так і на окупованих нею частинах України. Він описав Україну як «найбільшу євангельську країну в Європі, де протестантські церкви щонеділі відвідують приблизно від 800 000 до 1 мільйона осіб».

Наратив проти Українські євангелісти та уряд у Києві – не єдині сили, які прагнуть вплинути на думку США аргументами про віру та переслідування перед виборами. Запекле суперництво між двома конкуруючими православними церквами в Україні, яке загострилося вторгненням Росії, також відіграє свою роль.

Політичний конфлікт пролягає між Православною церквою України (ПЦУ), яка має схвалення держави, та Українською православною церквою (УПЦ (МП). Остання офіційно розірвала свої давні зв’язки з Російською православною церквою після вторгнення Росії, але українська влада звинувачує у підтримці зв’язків із російськими спецслужбами, просуванні проросійських наративів та співпраці з окупаційними силами на контрольованих Росією частинах України. Коли Конгрес почав обговорювати новий пакет допомоги Україні у вересні, УПЦ найняла відомого юриста Роберта Амстердама для лобіювання від її імені. Амстердам звинуватив владу Зеленського в утисках християн.

Українська влада звинуватила десятки священнослужителів УПЦ у державній зраді та інших злочинах. Колишній намісник Києво-печерської лаври митрополит Павло з минулого року перебуває під домашнім арештом за звинуваченням у розпалюванні релігійної ворожнечі та запереченні вторгнення Росії в Україну. Амстердам стверджував, що їх звинувачують без доказів.

За місяць до того, як погодитися зайнятися справою УПЦ на безоплатній основі, Амстердам був найнятий Вадимом Новинським, магнатом російського походження, який заробив свої статки в Україні. Раніше Зеленський заморозив його активи та активи дев’яти священиків УПЦ. Новинський є дияконом і прихильником УПЦ.

«Зеленський – «антихристиянин» Такер Карлсон, відомий консервативний коментатор, який виступав проти допомоги США Україні, просував твердження про те, що влада Зеленського переслідує християн. Амстердам прийшов до Карлсона на шоу в жовтні, щоб обговорити цю тему.

Вайдіч каже, що цей наратив був певною мірою успішним.

Це призвело до того, що «деяка права авдиторія почала вигадувати аргумент про те, що Зеленський «антихристиянин», що позбавлено сенсу», – сказав він.

Євангелісти, такі як Ігор Бандура, віцепрезидент Союзу баптистів України, зараз наполегливо працюють над боротьбою з цим іміджем.

Бандура прибув до Вашингтона наприкінці травня в межах програми Kyiv Global Outreach разом з євангельським пастором Марком Сергієвим і його братом Антоном Сергієвим.

Ігор Бандура (ліворуч), Марк Сергієв та Антон Сергієв у Вашингтоні

Після відвідин аналітичних центрів і релігійних організацій у Вашингтоні, чоловіки, які є вже третьою групою українських євангелістів, які прибули до США від початку березня, тепер відвідують церкви у Вірджинії, Південній Кароліні та Техасі, щоб поділитися свідченнями про релігійні переслідування з боку російських військ.

Бандура родом з Ірпіня передмістя Києва, яке привернуло міжнародну увагу у квітні 2022 року, після виведення російських підрозділів з півночі України, коли звинувачення в катуваннях і вбивствах сотень українських цивільних від рук російських солдатів з’явилися в медіа.

Члени євангельської церкви «Благодать» у м. Мелітополь, Україна

Брати Сергієви – з Мелітополя, південного міста, яке було захоплене російськими військами на початку повномасштабного вторгнення.

У їхніх планах – поїхати до Каліфорнії, Орегону та штату Вашингтон, зустрітися з євангелістами та поспілкуватися з християнськими та іншими ЗМІ.

Спасо-Преображенський собор в Одесі, постраждалий від російського ракетного обстрілу 23 липня 2023 року

Бандура каже, це невтішно, що деякі євангелісти вважають, що Путін є захисником християнських і сімейних цінностей.

«Ніщо не може бути далі від істини», – сказав він.

Бандура каже, що сподівається на подальшу підтримку США від обох партій у тому, що він назвав екзистенційною війною для українців.

«Ми не можемо жити без свободи. І, звичайно, як українські християни, ми не можемо уявити своє життя без релігійної свободи», – сказав він.

  • За 10 років війни російська армія знищила і розграбувала в Україні 206 молитовних будинків євангелістів
  • Пошкоджені чи частково зруйновані 246 православних храмів.


реклама у Нововолинськ