Головна Без категорії Вибори до Європарламенту: ультраправі набирають силу, проєвропейські та проукраїнські центристи зміцнюють позиції

Вибори до Європарламенту: ультраправі набирають силу, проєвропейські та проукраїнські центристи зміцнюють позиції

62
0

У 27 країнах Євросоюзу пройшли вибори під час яких 373 млн. громадян визначали, хто представлятиме їхні інтереси у Європарламенті. Йдеться про 720 місць, які пропорційно розділять між країнами.Попри попередні прогнози, крайнім правим силам та європопулістам, які здебільшого виступають проти допомоги Україні, не вдалося обійти центриські партії. Більшість голосів все ж таки отримали представники проєвропейських сил.Але”, — повідомляє: ua.news

У 27 країнах Євросоюзу пройшли вибори під час яких 373 млн. громадян визначали, хто представлятиме їхні інтереси у Європарламенті. Йдеться про 720 місць, які пропорційно розділять між країнами.

Попри попередні прогнози, крайнім правим силам та європопулістам, які здебільшого виступають проти допомоги Україні, не вдалося обійти центриські партії. Більшість голосів все ж таки отримали представники проєвропейських сил.

Але у низці країн перемога ультраправих була настільки переконливою, що, наприклад, у Франції президент Еммануель Макрон оголосив про розпуск нинішнього складу парламенту. Про переможців та аутсайдерів нинішніх виборів та чому їхні результати важливі для українців – у матеріалі.

Попередні результати

Правоцентристська група в Європарламенті – Європейська народна партія (EPP) – отримала 186 із 720 місць, згідно з офіційними прогнозами всіх 27 країн ЄС, повідомляється на сайті Європарламента.

Друге місце посіла лівоцентристська група соціалістів і демократів, що отримала 135 крісел, за нею йде ліберальна група Renew з 83 місцями.

Водночас група європейських консерваторів та реформістів, до якої входять такі партії, як “Італійські брати” Джорджії Мелоні, за прогнозами, можуть здобути 72 місця, а ультраправа “Ідентичність і демократія”(ID) – 58, пише BBC.

Високі результати ультраправих

Високі результати крайніх правих партій, які домінували у попередньому підрахунку голосів,  були настільки шокуючими, що спровокували дострокові вибори та політичну кризу в Парижі, а також переоцінку цінностей у Берліні, де було принижену правлячу коаліцію, пишуть аналітики Politico.

Переконливою була перемога ультраправих у Франції, де Національне об’єднання (RN) Марін Ле Пен виграло всенародні вибори, отримавши приблизно 33% голосів, що стало найкращим результатом за всю виборчу історію в країні. Цей показник вдвічі перевищує результати партії “Відродження” Макрона.

Тим часом у Німеччині відсвяткувала історичне друге місце ультраправа партія “Альтернатива для Німеччини” (АдН), яка випередила Соціал-демократичну партію (СДПН) канцлера Олафа Шольца, отримавши 16,5 % голосів виборців.

Співголова ультраправої АдН Алісе Вайдель, коментуючи високі результати своє партії на виборах, заявила, що виборці “стали більш критично ставитися до Європи в цілому”. “Загалом людям не подобається брюссельська бюрократія”, – процитувало її коментар DW.

 В Австрії перше місце виборола крайня ультраправа Австрійська партія свободи (АПС), за неї проголосували понад 25% громадян. У Нідерландах правопопулісти теж здобули другий результат по країні – партія свободи Герта Вілдерса (PVV) здобула 17,7 % голосів.

Загалом по всій Європі високих результатів досяг альянс правих націоналістів “Ідентичність і демократія” (ID), на другому місці – інша ультраправа політсила – Європейські консерватори і реформісти (ECR).

Якщо усі праві політичні сили об’єднаються, їхні представники у Європарламенті суммарно отримають не більше 200 мандатів.

Правоцентристи зміцнили позиції

Попри успіхи ультраправых сил, вибори показали, що правоцентристи, здебільшого з проукраїнською позицією, мають більше прихильників серед європейців.

Європейська народна партія (EPP), за попередніми даними, може отримати близько 186 місць. Це єдина центристська партія, яка збільшила свою присутність у Європарламенті. Лівоцентристські соціалісти та демократи (S&D) залишилися стабільними, тоді як ліберальна група “Оновлення Європи” (Renew Europe) була розгромлена.

Таким чином, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн отримала на виборах результат, який дозволить створити коаліцію соціалістів, лібералів та її власної правоцентристської Європейської народної партії (EPP). Очікується, що разом ці три групи, які підтримували її під час її нинішнього терміну, наберуть близько 407 голосів у парламенті, пише Politico.

Як заявила сама Урсула фон дер Ляєн, її політична сила буде прагнути до коаліції саме з проєвропейськими та проукраїнськими силами.

“Я завжди казала, що хочу збудувати широку більшість для сильної Європи. Під час свого першого мандата я продемонструвала, чого може досягти сильна Європа. Моя мета – продовжити цей шлях з тими, хто є проєвропейським, проукраїнським, хто підтримує верховенство права. Від завтра ця робота знову почнеться”, – заявила вона, після оголошення попередніх результатів виборів.

Переможці та аутсайдери серед лідерів

В Італії партія “Брати Італії” прем’єрки Джорджи Мелоні посіла перше місце, набравши, згідно з результатами опитувань, від 26 до 30 % голосів. Що посилило позиції Мелоні всередині країни і підтвердило її статус однієї з найвпливовіших політичних фігур у Європейському Союзі, пише Politico.

Президент Європейського парламенту Роберта Метсола на рідній Мальті теж завершила вибори із гідним результатом, отримавши понад 87 тис. голосів. Мальтійські ЗМІ повідомили, що вона стала кандидатом у депутати Європарламенту із найбільшою кількістю голосів з моменту вступу країни до ЄС.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск теж пройшов до Європарламенту із успішним результатом своєї демократичної політсили “Громадянська коаліція”. Партія, яку він очолює, отримала понад 37% голосів, і незначно обійшла “Право і справедливість” з більш ніж 36% виборців. Водночас ультраправа, антиукраїнська Конфедерація отримала близько 12%.

Партія прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо програла на виборах до Європейського парламенту проєвропейській опозиційній партії “Прогресивна Словаччина” (PS). Зокрема, PS, яку очолює колишній заступник голови Європейського парламенту Михайло Шимечка, набрала понад 27 % голосів. При цьому правляча партія Роберта Фіцо “Смер” посіла друге місце, набравши понад 24%, попри те, що опитування громадської думки вказували на її потенційну перемогу, пише Spectator.

Як показали вибори до Європарламенту в Угорщині, партія глави уряду Віктора Орбана послабила свої позиції. Лідер угорських націоналістів досяг гірших результатів, ніж очікувалося, після того, як зіткнувся з конкуренцією Петера Мадяра, очільника правоцентристської партії “Тиса”. Хоча партія Орбана “Фідес” набрала понад 43% голосів, це був її найгірший результат за всю історію на виборах до Європейського парламенту.

У Франції, після перемоги ультраправих сил, президент Еммануель Макрон оголосив про розпуск Національних зборів і призначив дострокові вибори у два тури 30 червня і 7 липня. У своєму зверненні до нації Макрон сказав, що “вирішив повернути французам вибір свого парламентського майбутнього шляхом голосування”, а також зазначив, що нинішні результати виборів “не є хорошим результатом для партій, які захищають Європу”.

Adresse aux Français. https://t.co/sqVqfH3gXy

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 9, 2024

 У Німеччині соціал-демократи (СДПН) федерального канцлера Олафа Шольца зазнали поразки від правоцентристських християнських демократів та вкрай правої партії “Альтернатива для Німеччини”. Набравши лише 14 % голосів, СДПН отримала найгірший результат на національних виборах за більш як сторіччя. Шольц також зіткнувся із закликами правоцентристів наслідувати приклад Макрона і призначити дострокові вибори. Проте в уряді Німеччини не планують дострокових виборів.

Вплив на європейську політику

За оцінками європейських ЗМІ, вибори до Європарламенту, де-факто є референдумом, під час якого громадяни всього блоку демонструють свою прихильність національним урядам. Це пояснює, чому у Франції перемога вкрай правого “Національного об’єднання” спровокувала розпуск Національної асамблеї та призначення дострокових виборів.

Хоча жоден інший національний лідер не відреагував так різко, негативні результати для правлячих партій у таких країнах, як Німеччина та Угорщина, були інтерпретовані як удари для їхніх лідерів, зазначило Politico.

Вибори до Європарламенту також можуть бути майбутньою проекцією вектора зовнішньої політики, ставлення до міграційних питань та екології.

Так, видання DW дослідило, як голосували дві фракції правих та ультраправих сил ECR та ID у попередньому складі парламенту.

З’ясувалося, щодо багатьох питань позиція крайніх правих розходилася з думкою більшості депутатів. Водночас, пише DW, їхні фракції не завжди виступали згуртовано під час голосування: це особливо помітно у питаннях щодо ставлення до росії та підтримки України у її захисті від російської агресії. Хоча обидві фракції у 2022 році засудили напад росії на Україну, лише ECR виступала за підтримку та озброєння України, тоді як ID голосувала проти.

Водночас обидві фракції виступають за обмеження імпорту української сільгосппродукції до ЄС, оскільки насамперед дбають про інтереси фермерів своїх країн. Польські націонал-консерватори з партії “Право і справедливість” ( входить до ECR) голосують проти ослаблення тягаря для України, хоча в іншому є одними з найзатятіших її прихильників. У Нідерландах, Бельгії та Австрії думки крайніх правих розділилися. В Італії ультраправі “Ліга” (ID) та “Брати Італії” (ECR) голосують за рішення, спрямовані на підтримку України.

Водночас усі праві одностайні щодо запровадження більш жорстких заходів для біженців. Зокрема повне закриття кордонів та скасування права на притулок у Європі. Ці політичні сили погоджуються лише з постановою Eurodac, яка передбачає запровадження вдосконаленої бази даних для обліку всіх мігрантів, що прибувають до ЄС, та претендентів на притулок.

Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.реклама у Нововолинськ