Джерело: sylapravdy.com
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поцікавився, як реагують на ініціативу пересічні лучани і місцевий бізнес.
Віднедавна Україна активно впроваджує різноманітні ініціативи для підтримки розвитку економіки та заохочення громадян до використання безготівкових розрахунків. Одним з таких нововведень стала програма національного кешбеку. До неї станом на середину жовтня приєдналося понад 20 волинських товаровиробників. З них найбільші: ПрАТ «Теремно хліб», ТОВ «Тигрес», ПрАТ «Едельвіка», ПрАТ «ВГП», торгова марка «Ruta», «ТД “Західна молочна група”».
На сайті Волинської обласної державної адміністрації є детальна інформація щодо виробників та торговельних мереж, які долучилися до місячної бета-версії системи «Національний кешбек».
На участь в програмі також зголосилося понад 11 торговельних мереж Волині, серед яких супермаркети: «Салют», «Салют Експрес», «SPAR», «FORTA» та «Наш край». Також до програми долучилися магазини товарів для дому та продуктів: «Сім23», «Сімі», «Estro», «Mr.SCRUBBER», а також мережа магазинів «Дивоцін» у Луцьку, Володимирі та Ковелі і мережа АЗК «WOG».
Програма «Національний кешбек» ініційована Президентом України, а реалізовує її Міністерство економіки. Купуючи товари вітчизняного виробництва, українці можуть розраховувати на повернення до 10% від вартості товару.
Щоб скористатися перевагами програми, покупцям потрібно відкрити спеціальну карту для виплат кешбеку, скориставшись мобільним застосунком свого банку або звернувшись у відділення. Можна вибирати між віртуальною і фізичною карткою. Після цього під’єднати картки, якими розраховуєтесь в магазинах до картки, на яку зараховуватиметься кешбек. Навіть якщо у вас є кілька карток від різних банків, їх усі можна додати.
Після цього треба оновити застосунок «Дія», вибрати послугу Національний кешбек і доєднати створену картку до програми «Національний кешбек». Кошти надходитимуть на картку щомісяця. Відстежувати їх можна також через «Дію». Максимально можна накопичити до 3 тисяч гривень на місяць. Детальніше про умови підключення можна почитати на сайті програми.
Отримані за участь у програмі «Національний кешбек» кошти можна буде витратити на послуги: комуналку, громадський транспорт, лікування, мобільний зв’язок, спорт, кіно і інші. Також їх можна буде задонатити на ЗСУ, або купити військові облігації. А ось знімати готівку з рахунку, куди нараховують кешбек, поки не можна.
Торговельні мережі, які приєдналися до програми, розмістили на вході, стендах і стелажах інформаційні матеріали, оголошення і спеціальні цінники.
У магазині мережі «Аврора» на електронних приладах, які використовуються для перевірки ціни товару під час сканування, у правому верхньому куті екрана також з’являється відповідна інформація. Це візуальне сповіщення допомагає покупцям заздалегідь з’ясувати, чи зможуть вони отримати кешбек за свою покупку.
«У наших магазинах, є багато брендів української продукції, – розповідає адміністратор магазину «Аврора» Діана. – Кожен такий продукт, позначений окремими табличками, котрі стоять за цінничком, і у разі чого, ми постійно розповідаємо людям про це нововведеня. На початку, коли тільки була введена ця система, ми інформували всіх людей. З часом, молодь почала розбиратися у цьому сама, але люди, котрі підходять і запитують у нас що за акція, ми розказуємо більш детальніше за неї».
Керуюча одного з магазинів мережі «Єва» Вікторія каже, що мотивовані можливістю повернення частини витрачених коштів клієнти все частіше обирають безготівкові розрахунки.
«Про програму наразі знає переважно молодь. Люди старшого віку, котрі приходять і цікавляться, ми постійно доносимо їм інформацію, та розказуємо, як працює система кешбеку», – додала Вікторія.
Попри активний бета-запуск програми, існують певні виклики. Наприклад, не всі жителі області мають доступ до банківських карток або достатній рівень цифрової грамотності, щоб повною мірою скористатися перевагами кешбеку.
«Користуюся системою давно. Я доєднала до неї багатьох друзів. І вже з початку використання, я маю 67 гривень кешбеку, які згодом планую використати на українську продукцію», – ділиться покупчиня Олена.
«Почула про цю програму цілком недавно. Тому, я толком ще не розібралася з усім. Але, все ж таки, я думаю, що протягом певного часу, я також долучуся до цієї ініціативи, і тестуватиму її самостійно», – розповідає покупчиня Богдана.
«160 гривень нарахували з продуктових магазинів за місяць, але ще не зарахували на карту», – каже лучанка Олена Яценко.
Основна мета ініціативи – стимулювати громадян до активного використання платіжних карток та електронних грошей, що, у свою чергу, сприяє детінізації економіки та збільшенню прозорості фінансових операцій.
У майбутньому очікується, що програма кешбеку буде розширюватися, охоплюючи ще більше товарів і послуг.
Раніше «Сила правди» розповідала, які доходи у 2023 році отримали 100 найбільших волинських компаній.
Студент факультету філології та журналістики Волинського національного університету імені Лесі Українки