Джерело: www.bbc.com
12 вересня 2024
BBC Україна оголошує про початок щорічного конкурсу Книга року BBC-2024. Одна з найвпливовіших літературних премій в Україні відбудеться цього року вдвадцяте.
Книга року ВВС проходить у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Премію вручатимуть у трьох номінаціях: Книга року BBC, Дитяча книга року BBC та Книга року ВВС-Есеїстика.
Заявки на конкурс можна подавати з 12 вересня до 23:59 9 жовтня 2024 року.
Автор-переможець у кожній номінації отримає грошову винагороду в 1000 фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті. Видавці книжок, які увійдуть до короткого списку, матимуть право використовувати логотип “Книга року ВВС” у наступних виданнях.
Детальніше про умови участі та правила конкурсу можна прочитати тут.
Підпис до фото, Головна редакторка BBC Україна Марта Шокало і кореспондент BBC Україна Альбій Шудря на церемонії нагородження переможців у 2023 році BBC Україна вперше провела конкурс у 2005 році, задумувавши його спочатку як різдвяну радіопередачу про книжки.
За два десятиліття Книга року BBC перетворилася на одну з найавторитетніших літературних премій в Україні, яка впливає на продажі книжок та, за словами професорки Києво-Могилянської академії Віри Агеєвої, “творила канон” у сучасній літературі.
Нагородження щороку (крім 2022-го, коли переможців оголосили без церемонії) стає помітною культурною подією, яка збирає письменників, критиків, журналістів і читачів.
Серед переможців конкурсу за 20 років були як класики сучасної української літератури, Оксана Забужко, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, так і нові імена, які премія відкривала читачам, – Тамара Горіха Зерня, Андрій Семʼянків та багато інших.
“Кожного року, коли ми починаємо Книгу року, ми ніколи не знаємо, хто в ній переможе, навіть тоді, коли нам подають романи відомі письменники, – каже головна редакторка BBC Україна та голова журі премії Марта Шокало. – У цьому я бачу головну цінність нашого конкурсу – ми оцінюємо передовсім книжки. І часто найкращі книжки пишуть невідомі автори-початківці, які після перемоги у нашому конкурсі стають відомими письменниками”.
“За 20 років Книга року розрослася до трьох номінацій, ми проводили її у найважчі роки, під час пандемії і коли почалася війна. Бо книжки писалися і видавалися, а ми не зупинялися їх читати”.
Співзасновниця премії і постійний член журі Світлана Пиркало звернула увагу на те, як змінювалася українська література і як ці зміни відбивала Книга року BBC.
“Важко собі уявити, що в 2005 році багато дискусій точилося навколо того, чи відповідає канонам української літератури кількість сексу в прозі Юрія Винничука”, – зазначила вона.
“З того часу в нашому письменстві “вистрілила” велика історична проза, жанрова література приросла фантастикою, ми звикли до високого рівня дитячих книжок і очікуємо від авторів глибокого осмислення масштабних тем”.
Пиркало пригадала, що коли готували першу премію, дехто сумнівався у наявності достатньої кількості достойних книжок для короткого списку.
“У мене таких сумнівів ніколи не було, а зараз, кинувши оком на короткі і довгі списки з 2005-го, стає цілком очевидно, що українська література чи не найсильніша в центрально-східній Європі”, – додала письменниця.
Підпис до фото, Переможниця Книги року-2023 Євгенія Кузнєцова Оцінювати твори, подані на конкурс, будуть п’ять членів журі: професорка Києво-Могилянської академії Віра Агеєва, блогер Віталій Чепинога, професор Канзаського університету Віталій Чернецький, радниця ЄБРР з питань культури Світлана Пиркало і головна редакторка BBC Україна Марта Шокало.
Видавці можуть подати до трьох книг у кожній категорії, вони також можуть подавати нові книги попередніх переможців. Подані на конкурс твори мають бути українською мовою (оригінали чи переклади), видані протягом останніх 12 місяців.
Довгі та короткі списки у кожній номінації, переможців у номінаціях та в конкурсі “Читач року” (це звання отримує автор найкращої рецензії на книгу-учасницю) обирає журі.
Переможців оголосять у грудні 2024 року.
Підпис до фото, Церемонія нагородження Книги року BBC щороку збирає письменників, критиків, журналістів і читачівПереможці попередніх років:
Головну премію Книга року BBC-2023 отримав роман “Драбина” Євгенії Кузнєцової.
У номінації Дитяча книга року перемогла книга Івана Малковича “Анна Ярославна: київська князівна – королева Франції”.
Перемогу у номінації Есеїстика здобуло дослідження Ростислава Семківа “Пригоди української літератури”.
2022
Андрій Семʼянків “Танці з кістками. Медичний трилер” (Книга року BBC).
Андрій Бачинський “Примари Чорної діброви” (Дитяча книга року).
Павло Казарін “Дикий Захід Східної Європи” (Книга року – Есеїстика)
2021
Артем Чех “Хто ти такий?” (Книга року BBC).
Петро Яценко “Союз Радянських Речей” (Дитяча книга року).
Андрій Содомора “Про що писати…” (Книга року – Есеїстика).
2020
Сергій Сергійович Saigon “Юпак” (Книга року ВВС).
Уляна Чуба “Мед і Паштет – фантастичні вітрогони” (Дитяча Книга року ВВС).
Оксана Забужко “Планета Полин” (Книга року ВВС-Есеїстика).
2019
Тамара Горіха Зерня “Доця” (Книга року ВВС).
Володимир Арєнєв “Сапієнси” (Дитяча Книга року ВВС).
Тарас Прохасько “Так, але…” (Книга року ВВС-Есеїстика).
2018
Юрій Андрухович “Коханці юстиції” (Книга року ВВС).
Сашко Дерманський “Мері” (Дитяча Книга року ВВС).
Андрій Бондар “Церебро” (Книга року ВВС-Есеїстика).
2017
Катерина Калитко “Земля загублених, або маленькі страшні казки” (Книга року ВВС).
Анна Коршунова “Комп і компанія” (Дитяча Книга року ВВС).
2016
Таня Малярчук “Забуття” (Книга року BBC).
Галина Ткачук, “Тринадцять історій у темряві” (Дитяча Книга року ВВС).
2015
Василь Махно “Дім у Бейтінґ Голлов” (Книга року BBC).
Андрій Бачинський “140 децибелів тиші” (Дитяча Книга року ВВС).
2014
Софія Андрухович “Фелікс Австрія” (Книга року ВВС).
Катя Штанко “Дракони, вперед!” (Дитяча Книга року ВВС).
Сергій Жадан “Ворошиловград” (Книга десятиліття ВВС).
2013
Ярослав Мельник “Далекий простір” (Книга року BBC).
Мар’яна і Тарас Прохаськи “Хто зробить сніг” (Дитяча Книга року ВВС).
2012
Юрій Винничук “Танго смерті” (Книга року ВВС).
Леся Воронина “Таємне Товариство Боягузів та Брехунів” (Дитяча Книга року ВВС).
2011 – Володимир Рутківський “Cині води”.
2010 – Сергій Жадан “Ворошиловград”.
2009 – Іздрик “ТАКЕ”.
2008 – Люко Дашвар “Молоко з кров’ю”.
2007 – Володимир Діброва “Андріївський узвіз”.
2006 – Сергій Жадан “Капітал”.
2005 – Юрій Винничук “Весняні ігри в осінніх садах”.