Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Молодий доброволець приміряє шолом та форму після того, як підписав контракт із ЗСУ, березень 202437 хвилин(и) тому
Дискусія про зниження мобілізаційного віку в Україні продовжується. Президент Зеленський виступив із новою заявою після брифінгу речника Державного департаменту США Метью Міллера.
На брифінгу 9 грудня Міллера запитали, чи закликала адміністрація США український уряд “розширити мобілізаційний резерв”.
Це питання пролунало після публікацій у міжнародних ЗМІ про те, що США нібито закликають українську владу знизити мобілізаційний вік в Україні з 25 до 18 років.
Хоча напряму про зниження мобілізаційного віку в Міллера не запитали.
Останні заяви про це були наприкінці листопада цього року.
Тоді радник президента Володимира Зеленського Дмитро Литвин відповів, що Україні немає сенсу знижувати мобілізаційний вік, тому що вона не отримує вчасно обіцяне озброєння від партнерів.
Цього разу на брифінгу Міллер відповів так на питання про “розширення мобілізаційного резерву”: “Отже, ми говорили з урядом України щодо ситуації з безпекою на сході. Ви чули, як держсекретар дещо говорив про це, коли ми були в Брюсселі минулого тижня”.
Ймовірно, що Міллер мав на увазі заяву держсекретаря Ентоні Блінкена про те, що Україна має схвалити “важкі, але необхідні рішення” про подальшу мобілізацію.
“Зрештою, рішення щодо складу її військових сил – це рішення, які українці повинні приймати самі”, – зазначив Міллер.
“Ми чітко дали зрозуміти, що якщо вони створять додаткові сили для участі в бойових діях, ми та наші союзники будемо готові оснастити ці сили та навчити їх вступати в бій”, – додав він.
На цей раз на заяви США відповів президент Володимир Зеленський.
Він написав, що у ЗМІ “багато говорять про зниження призовного віку українців для відправлення на фронт”.
“Ми не повинні компенсувати брак обладнання і підготовки молодістю солдатів”, – написав український президент на платформі Х, додавши, що треба зосередитися на забезпеченні технікою і навчанні уже наявних бригад.
“Пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні. Метою повинно бути збереження якомога більшої кількості життів, а не збереження зброї на складах”, – додав Зеленський.
Президент також додав, що пріоритет – “це працювати разом над тим, як завершити цю війну”.
А що думають про зниження мобілізаційного віку військові та інші експерти?
Що кажуть демографи
Сьогодні середній вік у ЗСУ – більш ніж 40 років.
І під час дискусій про мобілізацію часто можна почути аргумент, що зниження мобілізаційного віку не особливо виправить цю ситуацію, тому що чоловіків до 25 в Україні насправді найменше.
Так сталося через низьку народжуваність наприкінці 1990-х.
Існує також думка, що настрої в суспільстві погіршаться, якщо влада піде на зниження мобілізаційного віку. Також може збільшитися відтік молодих хлопців до 18-ти.
В Україні часто говорять про проблему виїзду молодих хлопців, які ще не досягли повноліття. Хоча в Україні мобілізація досі з 25 років, проте після 18 виїхати вже не можна, а тому іноді батьки відправляють дітей за кордон ще до повноліття.
Елла Лібанова, директорка Інституту демографії і соціальних досліджень, в інтерв’ю ВВС Україна заявила, що мобілізація 18-річних – це “дуже складне питання”.
З одного боку, вважає вона, його мають вирішувати військові, і їм видніше, кого на фронті не вистачає.
Але, з іншого боку, зазначила Лібанова, психологи говорять, що психологічно людина формується десь до 25 років.
Автор фото, Уніан
Підпис до фото, Молодий хлопець в центрі Києва“До цього вони, знаєте, ще трохи інфантильні. Я пам’ятаю, як мій дідусь і мій батько, які пройшли війну, мені розповідали, що першими гинули саме молоді хлопці. Тому що вони ще не вміють берегти себе. Можливо, в плані військовому, це навіть плюс, але в плані людському, це точно мінус”, – сказала вчена.
“Я би дуже не хотіла, щоб отаких хлопчиків в нас брали на фронт”, – каже Елла Лібанова.
Що кажуть військові
Серед частини військових та чиновників підтримка зниження мобілізаційного віку є.
“Я за пониження вікового цензу… Я гадаю що віковий ценз може бути понижений до 21 року включно”, – сказав ще влітку 2024 року заступник командира Третьої окремої штурмової бригади майор Родіон Кудряшов в ефірі “Ранок. Live”.
Військовий вважає, що ЗСУ – це “більше про якість, а не про кількість”, а молодь цю якість може дати.
“Нам потрібне вливання свіжої молодої думки в ЗСУ. Зараз дуже багато є реформ в застосуванні зброї на передньому краї, в тому числі застосування дронів типу first-person view FPV drone. Це те, що нам потрібно, і те, з чим не те що може справитись нове вливання думок в українське військо, а тут очевидно, що потрібно працювати з цим. Тому я за пониження вікового цензу”, – сказав замкомандира 3-ї ОШБр.
Експерт з аеророзвідки та офіцер ЗСУ Юрій Касьянов у своєму телеграм-каналі розкритикував відмову президента розглядати це питання.
“Аргумент, звісно, залізний – ми не повинні компенсувати нестачу зброї та підготовки молодістю солдатів”, – написав він.
“А старістю солдатів погану підготовку і брак зброї можна компенсувати? У нас найстаріша армія у світі з офіційним середнім віком, старшим за 45 років (у реальності, думаю, за 50 років точно) – хіба така армія може ефективно воювати?” – додав Касьянов.
Полковник СБУ та секретар комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко вважає, що мобілізаційний вік має починатися від 20 років.
За його словами, американських конгресменів дивує те, що в Україні чоловіки віком до 25 років не підлягають призову. Він зазначив, що у світі мобілізація від 18 чи 20 років – це звична практика.
“У нас не вистачає людей, у нас не вистачає людей саме таких молодих. Мені різне кажуть, що ми отримаємо втрачене покоління, бо вони підуть на війну. Якщо вони вже не хочуть йти на війну, то вони вже втрачене покоління. Ми виховали тих, хто не хоче захищати свою Батьківщину”, – висловився Костенко.
Військовий і журналіст Віктор Трегубов переконаний, що в України є різні варіанти, як збільшити мобілізаційний ресурс, але найбільше розмов лише про зниження мобілізаційного віку.
Будь-який військовий скаже, що людей треба більше і що ситуація важка, каже Трегубов.
Автор фото, Уніан
Підпис до фото, Молодь може омолодити армію і додати їй якості, вважають деякі військові“Така ситуація не тільки у нас, але й у противника, хоча він може собі дозволити закидувати великою кількістю своїх людей та спалювати їх у “топці”, а ми собі це дозволити не можемо. Тому ситуація складна, треба брати десь нових людей”, – сказав військовий в ефірі Еспресо.
“Питання – де їх брати й за рахунок яких демографічних категорій? Наполягання на тому, що треба брати саме 18-річних, мені здається, що це продавлювання України на якесь непопулярне політичне рішення”, – додав він.
Позиція Києва
Офіційно Київ неодноразово заявляв, що не планує знижувати вік мобілізації військових.
Таких законопроєктів не готують, запевняє журналістів Федір Веніславський із комітету нацбезпеки і оборони.
Востаннє зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років президент схвалив весною 2023 року.
Це рішення далося непросто – для суспільства це питання болюче, і президент зволікав із підписанням цієї правки дев’ять місяців.
Після цього Володимир Зеленський запевняв, що влада не має планів щодо мобілізації 18-24-річних.
Він пояснював, що це може бути небезпечним як з погляду обороноздатності країни, так і для її майбутнього.
Минулого місяця радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко заявив, що американські політики з обох партій тиснуть на президента Зеленського через те, що в Україні не проводиться мобілізація від 18 до 25 років.
Джерела BBC Україна у Генштабі раніше повідомляли, що нинішні темпи мобілізації не покривають навіть втрати.
“Воювати мають не одні старі. Питання в тому, скільки ми ще зможемо протягнути з наявними мобілізаційними ресурсами”, – заявило джерело.
Щоби покрити втрати, військове командування ухвалило рішення оптимізувати армійські структури. Завдяки цьому вдалося знайти додаткові тисячі людей.
Законодавство дозволяє 18-25-річним чоловікам добровільно долучатися до ЗСУ за певних умов, але мобілізація залишається темою обговорення без реальних планів.
Попри переконання, що в країні примусово мобілізують тільки після 25-ти, а молодших – тільки добровільно, у червні ВВС Україна описувала випадки мобілізації хлопців молодше 25 років.
Закон це дозволяв, тому що “обмежено придатних у воєнний час” із списку призовників переносили у список військовозобов’язаних – тобто категорію тих, кого можна мобілізувати.
Після місяців суспільного резонансу 9 жовтня Рада ухвалила закон, який забороняє мобілізувати хлопців до 25 років, яких раніше визнали “обмежено придатними у воєнний час”. У воєнний час їх через колізію можна мобілізувати.
Хоча Рада виправила цю колізію, президент не поспішає підписувати документ. І це не випадковість, кажуть співрозмовники в ОП.