Джерело: www.bbc.com
Автор фото, AFP
Підпис до фото, Російська авіація здійснювала бойові вильоти, підтримуючи війська Асада, аж до останніх днів його режиму
- Author, Павло Аксьонов
- Role, ВВС
- 32 хвилин(и) тому
Володимир Путін підтримав Башара Асада під час громадянської війни в Сирії, і з кінця вересня 2015 року в цій країні розташований великий російський військовий контингент. На початку 2024 року його чисельність за непрямими ознаками становила близько 7,5 тисяч людей. З падінням режиму Асада доля цього контингенту опинилася під великим питанням.
Чи зможе Росія безпечно вивести своїх військових із Сирії?
Два найбільші російські військові об’єкти в Сирії – військово-морська база в Тартусі та база ВКС Хмеймім приблизно за 20 кілометрів на південний захід від Латакії. Щоправда, російська сторона наполягає, що об’єкт в Тартусі не можна вважати повноцінною базою – це всього лише пункт технічного обслуговування кораблів.
Крім цих двох великих об’єктів, навколо них, імовірно, розташовували різні допоможні позиції і блокпости.
У 2017 році Москва і Дамаск підписали угоду про використання баз в Тартусі та Хмеймімі терміном на 49 років – до 2066 року. Але зараз складно сказати, чи залишаться вони в Росії взагалі.
Російське керівництво дає зрозуміти, що не будує планів на подальше використання цих двох баз. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков в понеділок сказав, що їхню долю Москва обговорюватиме з новою владою в Дамаску.
Автор фото, AFP
Підпис до фото, Російська авіація була опорою режиму Башара Асада, тепер її присутність в Сирії під питанням Незадовго до цього телеканал CNN Turk повідомив, що Росія попросила у Туреччини підтримки для безпечного виведення російських військ із Сирії. Але в цьому випадку йдеться не про великі бази, а про війська, розташовані на віддалених позиціях у різних частинах країни.
Ще кілька тижнів тому російські військові розташовувалися в різних точках Сирії. Відстань між військовими об’єктами вимірювалася сотнями кілометрів. Тепер деякі групи російських військових виявилися відрізаними від основних сил.
З одного боку, голова комітету Держдуми з оборони Андрій Картаполов заявив, що російським військовим базам і військовим контингентам в Сирії нічого не загрожує і що відрізаних військових частин в Сирії немає.
З другої – в соцмережі потрапляють фотографії, зроблені нібито російськими військовими, які виявилися таки відрізаними від баз. Правдивість таких повідомлень перевірити в нинішніх умовах складно.
У соцмережах також з’являються ролики, на яких, судячи з анотацій, російська техніка рухається дорогами Сирії. І судячи з цих відео, а також з відсутності повідомлень про інциденти за участі російського контингенту, можна припустити, що російські військові намагаються вибратися з віддалених районів Сирії.
Голова російської Служби зовнішньої розвідки Сергій Наришкін заявив, що Росія веде перемовини з новою владою про безпечність російських громадян в Сирії, але вони стосуються в першу чергу дипломатів і співробітників інших представництв.
Де в Сирії перебувають російські військові
Авіабаза Хмеймім і морський пункт в Тартусі розташовані на заході Сирії на березі Середземного моря.
Менші об’єкти розташовані на півночі в місті Камишли, аеропорт якого Росія використовувала для військових вертольотів.
Автор фото, ВВС
Підпис до фото, Російські війська присутні у різних районах СиріїРосійська авіація використовувала і найбільшу авіабазу сирійських військово-повітряних сил – аеродром Т-4. У його районі, ймовірно, до останнього часу були російські військові. База розташована приблизно за 50 кілометрів на захід від Пальміри.
Російський військовий експерт Віктор Мураховський, який раніше не раз коментував для ВВС ситуацію в Сирії, опублікував в неділю вранці в своєму телеграм-каналі допис, з якого випливає, що російські військові в районі аеродрому Т-4 відрізані через стрімкий наступ сирійських повстанців.
Крім того, російські військові були дислоковані на багатьох блокпостах, задіяні в патрулювання в Рожаві – регіоні на півночі та північному сході Сирії, який контролюють курдські формування.
В телеграм-каналі російського експерта Бориса Рожина опубліковані фото, на яких видно техніку з російськими прапорами. У підписі йдеться, що “Росія виводить свої війська з передових баз, які втратили будь-який сенс, у Рожаві”.
Автор фото, AFP
Підпис до фото, Для Володимира Путіна присутність російських військ в Сирії, без сумнівів, мала політичний сенс – Росія демоснтрувала свою присутність на міжнародній арені, забезпечуючи її військовими силами Ймовірно, російські військові також були дислоковані в районі Дейр ез-Зора на заході Сирії. Це непрямо підтверджує російський канал “Военный осведомитель”, який публікував фото руху російської військової колони в цьому місті. Судячи з опису, бронемашини рухалися на північ в сторону Камишли.
Зрештою, російська військова поліція розширювала присутність на Голанських висотах, в районі ізраїльсько-сирійського кордону.
Зараз в цьому районі ізраїльські військові тимчасово взяли під контроль демілітаризовану буферну зону, заявивши, що угода 1974 року про роз’єднання із Сирією “впала” разом із захопленням країни повстанцями.
Питання координації
Якщо інформація телеканалу CNN Turk відповідає дійсності і російське командування зв’язалося з турецьким, щоб домовитися про сприяння у виведенні військ, то це допоможе евакуювати російських військових із віддалених районів. Але не всіх.
Це сприяння буде ефективним настільки, наскільки турецькі сили самі контролюють ситуацію. Російські війська опинилися в різних районах Сирії, в тому числі і там, де взагалі немає турецької присутності.
Щоб вивести війська до Тартуса чи Хмейміма, звідки їх потім можна було би евакуювати в Росію, домовлятися доведеться з дуже різними силами.
Автор фото, AFP
Підпис до фото, На фото – російські солдати в 2020 році разом із турецькими патрулюють ділянку сирійсько-турецького кордону. Тепер від Туреччини залежить безпечне виведення російських військ із віддалених районів СиріїЯк зазначають російські воєнні блогери, особливо небезпечними для російських військових зараз стають удари американської та ізраїльської авіації.
Ізраїль заявив, що завдає ударів по потенційних місцях виробництва і збереження зброї і ракет, щоб вони не потрапили до рук екстремістів.
США і собі оголосили, що на вихідних їхня авіація вразила більш ніж 75 цілей, включаючи місця розташування лідерів і бойовиків “Ісламської держави”, щоб ті не змогли в своїх інтересах скористатися періодом політичної і військової невизначеності після колапсу сирійської влади.
Тому вивести війська з віддалених позицій – це складне завдання, яке потребує координації дій великої кількості учасників.
Масштаб евакуації
Судячи зі слів Дмитра Пєскова, російське керівництво поки що не може зрозуміти, що буде з базами в Тартусі і Латакії, а, відповідно, має готуватися до евакуації російських військових.
Зробити це буде непросто. Справа в тому, що крім 7,5 тисяч людей, російський контингент включає велику кількість озброєнь і військової техніки. Передусім це стосується авіабази Хмеймім. Серед цієї техніки є заброньовані машини, зенітно-ракетні комплекси, інженерна та інша техніка. Евакуація, якщо вона почнеться, буде помітною.
Автор фото, AFP
Підпис до фото, В Сирії, за приблизними підрахунками, перебуває до 7,5 тисяч російських військових, але не всі з них служать у бойових частинахВ минулі роки повідомлялося, що в складі російського контингенту в Сирії є доволі масивні основні бойові танки.
І все ж усю техніку, включаючи танки, можна перевозити важкими літаками Ан-124, які можуть використовувати злітно-посадкову смугу авіабази Хмеймім.
Якщо Росія почне термінову евакуацію військового персоналу з Хмейміма, то це потребуватиме, ймовірно, сотень рейсів Ан-124 та Іл-76 за дуже короткий час.
При цьому водний маршрут через базу ВМС в Тартусі не виглядає простішим. Хоча судна і можуть прийняти на борт багато вантажу і людей, вони не зможуть пройти через турецькі протоки Босфор і Дарданелли в Чорне море.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Туреччина закрила протоки для проходу кораблів воюючої країни в рамках дії конвенції Монтре.
Тому навіть якщо Росії вдасться порівняно легко стягнути судна для евакуації персоналу з Тартуса, потім вони будуть вимушено довго пливти через Середземне море, Гібралтарський пролив, навколо Європи і потім або в Балтійське море, або в північні порти через Норвезьке і Баренцове море.
Тож якщо Росія зважиться евакуювати свої війська з Сирії, ця операція буде дуже дорога і масштабна.
Чим загрожує Росії втрата баз в Сирії
Військові бази в Сирії були необхідні Росії не тільки і навіть не стільки для підтримки режиму Асада. Вони забезпечували російську військову присутність на Близькому Сході, а також допомагали підтримувати перекидування людей і вантажів в Африку, де в останні роки в Росії було багато інтересів.
Особливо важлива повітряна база Хмеймім, яка була логістичним пунктом для всіх африканських проєктів, в тому числі і ПВК “Вагнер”.
Якщо Росії вдасться домовитися з новою сирійською владою про збереження баз, це буде зовсім інший договір за своїм духом і, ймовірно, формою. Правління Башара Асада значною мірою залежало від Росії та її військової присутності в Сирії. Тепер Москві доведеться чимось платити Дамаску, щоб домогтися його прихильності.
Як нагадує московський кореспондент ВВС Стів Розенберг, відправка в 2015 році тисяч військових на допомогу Асаду здавалася Путіну способом заявити про Росію як про світову державу. Це був його перший серйозний виклик могутності та домінуванню Заходу за межами колишнього радянського простору.
У якийсь момент здавалося, що сирійська місія Росії вдалася. Тепер результати багаторічної військової присутності Росії в Сирії поставлені під сумнів.