Головна Без категорії «За межею катастрофи»: окупований Бердянськ засихає без дніпровської води

«За межею катастрофи»: окупований Бердянськ засихає без дніпровської води

38
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

  • «Окупанти підірвали Каховську ГЕС, залишили не тільки Бердянськ, а й взагалі практично весь південь без водопостачання»
  • «Ситуація вже за межею катастрофи, альтернативних джерел водопостачання практично немає»
  • «Затикають дірки, як можуть. Новозбудований водогін вже протікає».

В окупованому Бердянську тепловики закликають місцевих жителів не зливати воду з батарей. Комунальники пояснюють – через забір води падає тиск в системі й котельні можуть зупинитися. Тим часом люди жаліються на критичну нестачу води, але навіть ту, що ллється з-під крана, пити не можна. Загострення проблеми з водопостачанням Бердянська – наслідки руйнування Каховської ГЕС, кажуть екологи, й прогнозують погіршення ситуації в майбутньому.

Як саме руйнація греблі Каховської ГЕС вплинула на водопостачання міста, що робить окупаційна адміністрація для вирішення проблеми та чи достатньо цих кроків – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Призначений Росією керувати захопленою частиною Запорізької області Євген Балицький визнав проблему з водою в Бердянську і ще чотирьох районах окупованої частини регіону. Він зазначав, що ситуація з водою «складна», але не називав причину.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну воду в Бердянськ подавали 200-кілометровим водогоном з Каховського водосховища. Після руйнації греблі Каховської ГЕС ситуація з водою в місті кардинально змінилася.

Каховська ГЕС поблизу Нової Каховки на Херсонщині, 20 травня 2022 року

Обсяг води критичний, його критично не вистачає

Віктор Дудукалов

«Окупанти підірвали Каховську ГЕС і залишили не тільки Бердянськ, а й взагалі практично весь південь без водопостачання. Станом на сьогодні ситуація вже за межею катастрофи, тому що нічого не робилося з інфраструктурою, альтернативних джерел водопостачання практично немає. Окупанти, за моєю інформацією, намагалися підключити Бердянськ до свердловин, які розташовані на території Бердянського району. Але обсяг води критичний, його критично не вистачає», – пояснив теперішню ситуацію в місті заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов.

Він визнає, що ще до російської окупації в місті з водою були проблеми: вода з Каховського водосховища не відповідала санітарним нормам. Але її очищували, фільтрували і частково ця вода забезпечувала потреби містян.

Невдовзі після руйнації Каховської ГЕС Балицький розповідав про альтернативні способи подати воду містянам. Зокрема, за його словами, мають використовувати три нові джерела на Луначарському родовищі та збудувати новий 15-кілометровий водогін. Ця робота, за прогнозами окупаційного чиновника, мала б безперебійно забезпечити жителів міста не тільки питною, але й технічною водою для поливу.

Євген Балицький

Але водогін досі не збудовано. Востаннє підконтрольна Росії адміністрація Бердянська згадувала про цей проєкт у жовтні цього року і обіцяла завершити будівництво до кінця 2024-го, що дозволило б постачати до 5 тисяч кубометрів води щоденно і забезпечити чверть потреб містян у міжсезоння.

На світанку 6 червня 2023 року стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна адміністрація натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблю Каховської ГЕС. Численні експерти заявляли, що руйнування греблі відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.

«Джерело води – річка Берда висихає» Допоки нового водогону немає, місто отримує воду з річки Берда та Бердівського (Бердянського) водосховища. Але Берда стрімко міліє, кажуть екологи.

Кандидат біологічних наук, доцент Бердянського державного педагогічного університету Віталій Гнатюк повʼязує це з глобальними змінами клімату.

Річка Берда пересохла, листопад 2024 року

«Співпрацюючи з науковцями Приазовського національного природного парку, ми маємо тісний зв’язок, обмінюємося даними. До повномасштабного вторгнення фіксували теж локальні падіння відповідно водності річки Берди і прогнозували падіння ще більше, що ми якраз спостерігаємо в період 2023-2024 років», – зауважив він.

У жовтні 2024 року окупаційна адміністрація Бердянська визнала, що рівень води у водосховищі щодня падає на 1-2 сантиметри.

Поки налагодити постачання води з альтернативних джерел не вдається, ресурси річки Берда і Бердовського водосховища надалі вичерпується. Чи зможе Берда в майбутньому відновитися, буде залежати від кількох чинників, каже еколог Гнатюк. За висновком науковця, Бердянщина поступово перетворюється на пустелю.

Ще один важливий фактор – це зменшення рівня ґрунтових вод

Віталій Гнатюк

«Якщо ми будемо мати безсніжну зиму, а також малу кількість опадів, то, відповідно, локальне підняття водності в річці Берді буде несуттєве. Або, навпаки, ще катастрофічно впаде, якщо ці процеси будуть на мінімумі. Ще один важливий фактор – це зменшення рівня ґрунтових вод. У нас зафіксовано пересихання певних ділянок, які вже можна перейти пішки. Про це свідчать місцеві жителі, з якими спілкуються науковці Приазовського національного природного парку», – додав він.

«Непридатна для використання» Активний забір води тільки погіршує ситуацію, каже заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов. Рівень водосховища впав нижче за критичний. До того ж якість води, за інформацією посадовця, залишається незадовільною.

Бердівське водосховище у жовтні 2024 року

«Я отримував повідомлення про те, що їхня санстанція проводила лабораторні дослідження води. При чому їх брали в соціальних закладах, в школах і не тільки. І влітку це було в захопленій «Червоній Гвоздиці» – дитячому центрі. Згідно з цими висновками лабораторних досліджень, певні показники жорсткості, солоності, наявності інших речовин у воді перевищують допустимі норми як мінімум у два-три рази, а є такі, що перевищують у 5-6 разів, і кілька показників перевищують в 10 разів. Оця санстанція написала у своєму висновку, що «вода непридатна для використання побутовим способом». Абсолютно. Тобто вони самі це визнають», – зазначив він.

Але води, хай навіть незадовільної якості, містянам постійно не вистачає. Ще в липні контрольований окупантами «Бердянськводоканал» попередив, що з 10:00 до 16:00 години буде обмежувати тиск у мережах. Люди жаліються, що вода не доходить до верхніх поверхів будинків тижнями. У квартирах не працюють бойлери, пралки, посудомийні машини.

«Я вночі встаю, щоб набрати води у відра. І не гарантія, що зможу набрати. Пральна машина з літа в мене стоїть вдома як аксесуар. Вона не запускається. Перу усе руками і це ж ще треба гріти та економити воду! Як в радянські часи», – поділилась жителька міста Приморка.City.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

Не тільки водний дефіцит З огляду на повідомлення підконтрольної Росії адміністрації, жителі міста почали зливати технічну воду з батарей. Місцеві тепловики вже кілька разів закликали не робити цього. Будинки можуть залишитися не тільки без води, але і без тепла, попереджають комунальники.

Бердянська міська військова адміністрація заявляла, що такі попередження від фактичної влади – свідчення того, що «Росія не здатна вирішити комунальні проблеми».

Ситуація близька до критичної. Людям роздають воду на вулицях

Сергій Старушко

«Ну, ситуація, напевно, буде правильно сказати, близька до критичної. Адже якщо десь на початку осені, були погодинні включення, бо воду давали по кілька годин лише, то сьогодні окупанти розпочали навіть підвіз води в бочках. Людям роздають воду на вулицях. Казати про масштаби складно. Бачив, що це одна і та сама машина в різних районах міста розвозить воду. Якщо дійсно проблема настільки масштабна, то цієї однієї машини, щоб закрити потреби людей, недостатньо. Не виключаю, що це може бути просто така піар-акція», – розповів кореспондент «Центру журналістських розслідувань» з Бердянська Сергій Старушко.

Віктор Дудукалов додає, що проблеми «Бердянськводоканалу» не обмежуються тим, звідки брати воду для містян. Зараз підприємство у постійних боргах.

«Борги водоканалу складали близько 150 млн руб. З цього числа серйозна частина – це заробітна платня. Їм постійно потрібні на роботу екскаваторники, інженери, хто завгодно, але борги там по заробітній платі практично на рівні двох місяців невиплати. У 2022 році все було більш-менш нормально, у 2023 році почалися проблеми, затримки. У 2024 році вже були місяці, коли зарплату просто не виплачували і жодних повідомлень з цього приводу не було, люди просто не отримали за місяць-два зарплату», – повідомив Дудукалов.

Разом з тим окупаційні ресурси постійно пишуть про так звану «шефську» допомогу Бердянську від російської влади. Приміром, російський «ТверьВодоканал» нібито допомагає міняти мережі водопостачання та водовідведення. Зокрема, повідомляється про прокладку 4 кілометрів нових труб.

«Вони, звичайно, звітують про те, що у них там спеціалісти із Твері, з Чувашії допомагають. Але нещодавно всі могли бачити, як свіжа відремонтована ділянка водогону вже протікає, вже там просідає асфальт. Тобто якість цих спеціалістів так званих також дуже сумнівна. Для того, щоб вирішувати проблеми оперативно, треба володіти місцевою ситуацією, а вони просто, скажімо так, затикають дірки, як можуть», – підкреслив журналіст.

  • Бердянськ був окупований на початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року.
  • До повномасштабного російського вторгнення Бердянське (Бердівське) водосховище було резервним для постачання води в місто і використовувалося для зрошення полів та мало статус санітарної зони. Окремі ділянки водосховища вважалися зоною туристичного і курортного відпочинку.



реклама у Нововолинськ