Джерело: www.unian.ua
Традиційно період різдвяних та новорічних свят для українців вважався часом активних подорожей. Поки у дітей шкільні канікули, сім’ї намагалися вибратися у зимову відпустку, також додатковим вихідними користувалися студенти та працюючі українці.
Повномасштабна війна ж внесла у цей тренд корективи – багато компаній тепер не дають вихідні на свята, військові не можуть полишити свої позиції, та й вибратися за кордон для більшості жителів України нині доволі проблематично: хтось не може дозволити собі витратити дві-три доби тільки на дорогу, комусь тепер на це не вистачає грошей, для когось подорожі зараз “не на часі”, а когось просто не випускають за кордон.
УНІАН розбирався, наскільки зараз великим є попит на новорічний відпочинок серед українців та куди вони можуть поїхати цієї зими.
Новорічні подорожі нині не в тренді
Як розповіли УНІАН представники одного з найбільших українських туристичних операторів Join UP!, через воєнний стан в Україні традиційний період новорічних свят вже не є піковим сезоном для подорожей. Більшість українців прагнуть проводити свята вдома в колі сім’ї, особливо якщо є можливість зустрітися з близькими, які повернулися з фронту.
“Однак попит на подорожі помітно зростає у передсвятковий період та після свят. Наприклад, у листопаді, під час шкільних канікул, багато жінок з дітьми подорожували, користуючись вигідними пропозиціями. Також значну активність спостерігаємо в середині січня та лютому, коли сім’ї частіше планують відпочинок із дітьми”, – зауважує туроператор.
Серед основних клієнтів Join UP! зараз – жінки, які багато працюють і хочуть відновити сили та перезавантажитись. Зокрема, це мами з дітьми, часто в супроводі бабусь, сестер чи подруг.
За кордон з України наразі найчастіше їздять мами з дітьми, які хочуть трохи перезавантажитися / фото Марина ГригоренкоПри цьому в компанії зазначають, що вигідніше подорожувати саме у передсвятковий та міжсвятковий періоди, коли туристи можуть скористатися вигідними пропозиціями.
Наприклад, Єгипет до 20-х чисел грудня пропонує ціни на тури, які значно нижчі, ніж у новорічний період – а якість сервісу та сама. Аналогічно, в січні-лютому відпочивати в Єгипті дешевше, оскільки там в цей час “холодний” сезон – 20-25 градусів тепла вдень, що явно комфортніше, ніж в цей час в Україні.
Доступна екзотика
Серед тих українців, які все ж знаходять можливості вибратися на відпочинок за кордон, популярними “зимовими” напрямками нині залишаються країни із теплим кліматом, доступними цінами та зручними умовами для відпочинку:
- Єгипет, зокрема, Шарм-ель-Шейх, Хургада і Марса-Алам, у передноворічний період пропонує вигідні знижки від готелів та туроператорів.
- Об’єднані Арабські Емірати, зокрема, Дубай і Абу-Дабі, мають прямі рейси з Кишиніва та пропонують програму Kids go free, коли одна дитина в сім’ї може подорожувати та проживати безкоштовно.
- Занзібар залишається доступною екзотикою завдяки чартерним рейсам SkyUp. Напрямок користується попитом серед українців з 2019 року, а під час повномасштабної війни Join UP! поновив туди тури з 2023 року. Готелі Занзібару пропонують різноманітну, в першу чергу європейську кухню та адаптований сервіс, адже тут відпочивають туристи з Італії, Німеччини, Польщі тощо. Туристів також приваблюють сафарі-парки, де можна побачити жирафів, слонів, мавп та інших диких тварин у природному середовищі.
- Домінікана, Шрі-Ланка та Мальдіви стають дедалі популярнішими для зимового відпочинку. У січні та лютому туристи обирають теплі країни для сімейного відпочинку.
Занзібар стає дедалі більш популярним серед українців – і там немає росіян / фото Марина ГригоренкоЗазвичай обирають такі тури українці, які можуть дозволити собі виїхати з країни на півтора-два тижні, враховуючи час на дорогу близько доби, а то й більше, залежно від того, як буде налагоджений трансфер до одного з аеропортів, з яких забирають “пакетних туристів”.
А ось в ОАЕ ризик зустріти росіян чималий / фото ua.depositphotos.comВодночас варто врахувати, що частина з цих напрямків також активно приймає російських туристів, зокрема, ОАЕ, Шрі-Ланка чи Мальдіви, тоді як на Занзібарі ймовірність їх зустріти мінімальна. Так само, в Єгипті росіяни більше відпочивають в Хургаді та Шарм-ель-Шейху, тоді як в Марса-Аламі їх практично немає.
А що з Європою
До “великої” війни українці активно подорожували на свята до Європи – завдяки дешевим прямим авіарейсам можна було всього лише за дві-три години долетіти до майже будь-якої європейської країни, провести там кілька днів та повернутися додому до роботи чи навчання. Враховуючи зручність дороги та невелику тривалість, така поїздка не надто била по гаманцю.
Нині ж кожна подорож до Європи – це ціла епопея, і доволі недешева. Тільки щоб дістатися однієї з сусідніх країн, багатьом жителям України потрібно провести в дорозі від 12 годин до доби, витративши на це в середньому 2 тисячі гривень з людини. Якщо ж не обмежуватися відпочинком в сусідніх Польщі, Румунії, Угорщині, Словаччині чи Молдові, до маршруту доведеться додати ще кілька годин і півтори-дві тисячі гривень. Це якщо обирати економні умови та не зупинятися в проміжному місті на ночівлю.
Подорожувати на різдвяні ярмарки Європи нині з України доволі дорого та довго / фото ua.depositphotos.comТож виходить, що подорож на три-чотири дні з України до Європи на свята не коштує витрачених зусиль – щоб хоч трохи відпочити і щось подивитися, потрібно брати мінімум тиждень відпустки, витративши чималу суму тільки на дорогу, не говорячи вже про більшу кількість ночівель в готелях, що з нинішнім курсом гривні теж задоволення не з дешевих.
Втім, якщо ви все ж можете дозволити собі європейську різдвяно-новорічну подорож, ось кілька ідей для вас від УНІАН.Туризм:
- Вроцлав, Польща – багато хто вважає саме цей різдвяний ярмарок найкращим в сусідній країні. Доїхати до цього міста з України можна менш ніж за добу, а то й швидше, якщо їхати з західних областей. Працюватиме ярмарок до 7 січня, тож час зібратися в подорож у вас ще є.
- Брашов, Румунія – ще один чарівний ярмарок в сусідній країні, дорога куди займе до доби. Найвідоміше місто Трансильванії славиться своєю автентичною різдвяною атмосферою – з виступами народних колективів та смачними стравами, а також радує туристів приємними цінами (вони приблизно на рівні українських). Як і вроцлавський, брашовський різдвяний ярмарок працюватиме до 7 січня 2025 року.
- Будапешт, Угорщина – різдвяне містечко угорської столиці неодноразово визнавали найкращим в Європі за особливу магічну атмосферу, яку створюють тисячі вогників, світлові проекції, сувеніри від народних майстрів та страви національної кухні. Цього святкового сезону він працюватиме до 5 січня.
- Кельн, Німеччина – саме ця країна вважається батьківщиною сучасних різдвяних ярмарків, а тому саме туди прагнуть потрапити більшість туристів на свята (однак українцям до Німеччини зараз добиратися півтори-дві доби). Загалом, більшість німецьких туристичних міст можуть похвалитися неймовірною святковою атмосферою, однак саме кельнський ярмарок вважають одним з найвідоміших та наймасштабнішим. Втім, варто поквапитися, адже більшість німецьких різдвяних ярмарків припиняють роботу 23 грудня.
Кельнський різдвяний ярмарок – один із найвідоміших не лише в Німеччині, а й в Європі / фото ua.depositphotos.com
- Інсбрук, Австрія – оточене білосніжними Альпами місто в різдвяний період виглядає особливо чарівно. Зазвичай Інсбрук дуже креативно та яскраво прикрашають святковими вогниками та інсталяціями, а на місцевих різдвяних ярмарках можна спробувати дуже смачні гарячі напої та місцеві делікатеси. Втім, як і у випадку з німецькими ярмарками, автрійці теж поспішають “згорнути” свято 23 грудня.
Інсбрук славиться неймовірною казковою атмосферою на Різдво / фото Марина Григоренко
- Таллінн, Естонія – дух північного різдва не за всі гроші світу можна відчути в естонській столиці. Її історичний центр – один з найкраще збережених в Європі з часів Середньовіччя, тож на вулицях Таллінна ви можете відчути себе як у казці, особливо як пощастить зі снігом. Закриється місцевий різдвяний ярмарок 27 грудня.
Таллінн взимку виглядає просто неймовірно / фото ua.depositphotos.com
- Лісабон, Португалія – якщо ж хочеться трохи європейського тепла на свята, можна вирушити до португальської столиці, яку нерідко називають одним з найкращих міст Європи, щоб зустріти Новий рік. Оскільки місто розташоване на пагорбах, з багатьох його точок відкривається приголомшливі краєвиди на святкові феєрверки. Також цього дня на місцевій Площі комерції влаштовують масові гуляння, де лунає жива музика, а ігристе вино ллється рікою. Опівночі ж за португальською народною традицією прийнято з’їдати 12 родзинок “на щастя”. Працюватиме місцевий різдвяний ярмарок до 6 січня 2025 року, однак варто бути готовим, що дорога з України до Лісабону буде довгою та недешевою.
В Європі теж російські туристи розкидані нерівномірно – більше шансів їх зустріти в Німеччині, Італії, Франції, Австрії, Греції, Кіпрі чи Угорщині, тоді як Польща, Румунія чи країни Балтії росіян дуже мало і вони зазвичай там не надто висуваються.
Подарунок “під ялинку”
У своїй підсумковій статистиці щодо літнього відпочинку за кордоном в 2024 році, Join UP! вже відзначав повернення тренду на раннє бронювання серед українських туристів – вже в жовтні 2024 року компанія почала отримувати перші замовлення на літній відпочинок 2025 року.
Українці вже активно бронюють відпочинок на літо 2025 / фото ua.depositphotos.comТаким чином люди намагаються зекономити, одночасно зробивши собі незвичний подарунок “під ялинку”.
“Попри те, що зараз складно щось планувати, українці вже активно бронюють літній відпочинок на 2025 рік завдяки пропозиції раннього бронювання. Доступні напрямки включають Туреччину, Грецію, Кіпр і Чорногорію. Завчасне бронювання дає можливість скористатися такими перевагами, як знижені ціни та вигідні умови оплати. Все більше українців на Новий рік дарують собі майбутню літню відпустку, що надихає та створює позитивні очікування”, – кажуть представники туроператора.
***
На третьому році повномасштабної війни українці починають все більше цікавитися подорожами та відпочинком – тепер для них це скоріше спроба перезавантажитися та підтримати психічне здоров’я, ніж примха. І якщо з різних причин ви не можете поїхати цієї зими за кордон, але дуже хочете десь відпочити, тоді можна спробувати підшукати собі щось цікаве в межах України.
Марина Григоренко