Джерело: www.radiosvoboda.org
Презиидент України, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і голова Європейської ради Антоніу Кошта на саміті ЄС. Брюссель. 6 березня 2025 року
Дипломатія буде сильною тільки за умов сильних фронтових позицій, зазначив президент України Володимир Зеленський у новому відеозверненні 9 березня.
«Кілька речей за сьогодні. Доповідь головкома Сирського – фронт, основні напрямки на Донеччині та Курська операція. Я хочу подякувати усім нашим підрозділам, які стійко та попри все знищують окупанта, відбивають штурми й захищають наші позиції», – наголосив він.
Президент зазначив, що дипломатія буде сильною тільки на сильних фронтових позиціях, і зараз робиться все, аби українські фронтові потреби були забезпечені.
Зеленський каже, що 10 березня він вирушить із візитом до Саудівської Аравії.
«Також на сьогодні ще більш підготовленою стала зустріч наших команд у Саудівській Аравії – України та Сполучених Штатів. Сподіваємося на результати, і це стосується і наближення миру, і продовження підтримки», – резюмував Зеленський.
Раніше Зеленський повідомив, що на переговори з представниками США у Саудівській Аравії наступного тижня вирушать голова Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров і заступник Єрмака, екскомандир 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Павло Паліса.
Напередодні радник Білого дому з національної безпеки Майк Волц повідомив, що разом із державним секретарем США Марко Рубіо наступного тижня їде до Саудівської Аравії на зустріч з українською делегацією.
Сенатор Ліндсі Грем подасть наступного тижня подасть законопроєкт про нові санкції проти Росії. Про це він заявив в інтерв’ю на «Fox News Sunday».
«Що стосується Росії, то наступного тижня я запроваджу санкції проти її банківського та енергетичного секторів, закликаючи їх сісти за стіл переговорів. Якщо вони не підуть на перемир’я і мирні переговори з адміністрацією, ми повинні накласти на них санкції», – наголосив він.
За його словами, поки в Україні триває війна, варто їй надавати їй усі дані «в плані розвідки і зброї для самозахисту».
Раніше президент США у публікації в соцмережі Truth Social допустив запровадження санкцій і тарифів проти Росії, якщо не буде «припинення вогню». Трамп закликав Росію й Україну сісти за стіл переговорів «прямо зараз, поки не стало занадто пізно». Ця заява пролунала тлі чергової масованої російської атаки по Україні, зокрема по енергетичній і газовій інфраструктурі.
Напередодні спецпредставник США з питань України і Росії Кіт Келлог заявив, що Сполучені Штати мають «дивитися в очі реальності щодо рівня готовності обох сторін» у російсько-українській війні до переговорів і після цього «говорити про застосування більшого тиску з одного чи іншого боку». Він також сказав, що Росія «дуже відкрита і сприйнятлива».
У Кремлі 3 березня заявили, що Росія продовжує свій діалог із Вашингтоном і одночасно з цим «продовжує спеціальну військову операцію, щоб досягти всіх тих цілей, які були поставлені від самого початку». Росія раніше метою «спецоперації» називала «демілітаризацію і денацифікацію України».
Президент України Володимир Зеленський раніше наголошував, що Україна не вступатиме в мирні переговори з Росією, доки не матиме гарантій безпеки щодо нового вторгнення.
Лідери українських релігійних громад США дедалі активніше підіймають свій голос на захист України, українців та цінностей, за які вони воюють.
Заклики релігійних діячів лунають на тлі посилення військових ударів Росії по Україні та після гострої суперечки в Овальному кабінеті президента США Дональда Трампа і віцепрезидента Джей Ді Венса з президентом України Володимиром Зеленським, після чого США призупинили військову допомогу Україні та обмін розвідданими. Читайте про це за лінком
Президент США Дональд Трамп зазначив, що Україна «може не вистояти» у війні проти РФ, навіть якщо США нададуть їй «повномасштабну підтримку». Відповідну заяву він зробив в інтерв’ю програмі «Ранкові ф’ючерси» на телеканалі Fox News.
«Послухайте, цього не повинно було статися – ця війна, і вона сталася. Тож тепер ми застрягли в цьому безладі», – наголосив він.
Також під час інтерв’ю Трамп звинуватив президента України Володимира Зеленського. «Він розумний хлопець і він сильний хлопець, і він забрав гроші з цієї країни під час правління Байдена, як цукерку у дитини. Це було так легко».
Раніше, 28 лютого, Зеленський зустрівся у Білому домі з Трампом. Сторони планували підписати угоду про використання українських корисних копалин, але після суперечки на протокольному заході перед журналістами Зеленський залишив Білий дім достроково, а підписання угоди було скасовано.
Президент України вилетів до Лондона, де зустрівся з прем’єр-міністром країни Кіром Стармером. Після цього там пройшов саміт європейських лідерів, на якому обговорювалася підтримка України. За підсумками саміту Стармер заявив, що Велика Британія разом із Францією, а також, можливо, «ще одним або двома учасниками» працюватиме з Україною над планом припинення вогню, який згодом представлять США.
Трамп у публікації в соцмережі Truth Social 7 березня допустив запровадження санкцій і тарифів проти Росії, якщо не буде «припинення вогню».
Трамп закликав Росію й Україну сісти за стіл переговорів «прямо зараз, поки не стало занадто пізно». Ця заява пролунала тлі чергової масованої російської атаки по Україні, зокрема по енергетичній і газовій інфраструктурі.
Армія Росії 8 березня здійснила спробу атаки за допомогою газопроводу в місті Суджі Курської області. Таку тактику російські війська використовують не вперше. Рік тому військовим РФ вдалося зайти в тил Сил оборони України через трубу на півдні міста Авдіївки на Донеччині. Тоді противник суттєво просунувся на флангах, і «клешні» навколо міста почали звужуватися. Через місяць Авдіївка вже була окупована.
Цього разу, як повідомив Генштаб ЗСУ увечері 8 березня, українські військові запобігли плану противника просочитися у тил. Ба більше, армія РФ зазнала «дуже великих» втрат, як повідомило відомство.
Чим ефективна така тактики та чому російські військові з початком 2025 року активізувалися на Курському напрямку? Читайте і дивіться про це за лінком
Американський мільярдер Ілон Маск запевнив, що не відключатиме термінали супутникового зв’язку Starlink для України.
«Щоб бути гранично зрозумілим, незалежно від того, наскільки я не погоджуюся з політикою щодо України, Starlink ніколи не вимкне свої термінали. Я просто стверджую, що без Starlink українські лінії зруйнувалися б, оскільки росіяни можуть глушити всі інші комунікації! Ми б ніколи не зробили такого і не використали б це як розмінну монету», – наголосив він у соцмережі Х.
Раніше державний секретар США Марко Рубіо заявив, що Україні ніхто не погрожував вимкненням від терміналів Starlink. «Це все вигадки. Ніхто не погрожував відключити Україну від Starlink. І скажіть спасибі, тому що без Starlink Україна давно б програла цю війну, і росіяни були б зараз на кордоні з Польщею», – наголосив він у соцмережі Х.
Перед цим міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський відреагував на припущення американського мільярдера Ілона Маска про розвал українського фронту в разі відключення послуги супутникового зв’язку Starlink, які надає компанія Маска SpaceX.
Наприкінці лютого Reuters з посиланням на свої джерела повідомила, що американські перемовники, які тиснуть на Київ щодо доступу до критично важливих корисних копалин України, порушили ймовірність обмеження доступу країни до життєво важливої системи супутникового Інтернету Starlink Ілона Маска. Тоді Маск заперечив ці повідомлення.
На тлі занепокоєння щодо можливості використання Starlink українські чиновники заявили, що країна працює над альтернативами американському сервісу. Французький супутниковий оператор Eutelsat Communications веде переговори з Європейським союзом про можливу заміну Starlink в Україні.
Перші військовослужбовці, які уклали річний контракт «18-24», склали присягу в 10-й окремій гірсько-штурмовій бригаді «Едельвейс» Сухопутних військ Збройних сил України, повідомляє пресслужба Сухопутних військ ЗСУ.
«Хлопці зробили свідомий вибір і довели свою вірність українському народові. Попереду – навчання, випробування і, зрештою, перемога!», – наголосили у командуванні.
Новобранців привітало командування бригади, а також Коломийський міський голова. Він оголосив, що кожен, хто укладе контракт «18-24» з 10-ю ОГШБр «Едельвейс», отримає додаткову фінансову підтримку у розмірі 30 тисяч гривень для придбання необхідної амуніції.
Раніше стало відомо, що в Україні запустили проєкт «Контракт 18-24», який передбачає укладання добровольцями у віці 18-24 роки річного контракту на 1 млн гривень, йдеться у повідомленні пресслужби Міноборони.
Раніше президент Володимир Зеленський анонсував, що в Україні готують ініціативу для залучення до війська військовозобов’язаних у віці від 18 до 24 років. За його словами «розробляється спеціальний контракт, в якому буде багато пільг, а також дуже високе грошове забезпечення».
18 травня 2024 року набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».
Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.
Українські військові на більшості ділянок лінії фронту почали застосовувати FPV-дрони, що керуються через оптоволокно. Російські окупаційні сили почали це робити за кілька місяців до цього, тому масштаб використання у ЗСУ поки що не такий значний, але вже дає результати.
Журналісти телепроєкту «Донбас Реалії» побували на позиції українських операторів FPV, які вже працюють з цією технологією і з’ясовували, як вона може вплинути на поле бою. Читайте і дивіться про це тут
За тиждень з 3 по 9 березня Протиповітряна оборона знищила 700 російських засобів повітряного нападу, йдеться у повідомленні командування Повітряних сил ЗСУ.
За даними військових, за тиждень знищено:
- 25 крилатих ракет Х-101;
- 8 крилатих ракет «Калібр»;
- 1 крилату ракету «Іскандер-К»;
- 1 керовану авіаційну ракету Х-59;
- 520 ударних БПЛА типу Shahed;
- 39 розвідувальних БПЛА;
- 106 БПЛА інших типів.
Також відомо, що за тиждень тактична авіація Повітряних Сил здійснила понад 120 літаковильотів, зокрема:
- 44 – на вогневе ураження та авіаційну підтримку військ;
- 80 – на винищувальне авіаційне прикриття;
- 21 – на повітряну розвідку.
«Пілоти Повітряних Сил завдали десятки авіаударів по ворожих позиціях бомбами і ракетами різних типів. Уражені пункти управління, райони зосередження техніки та живої сили», – зазначили у відомстві.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Україні ніхто не погрожував вимкненням від терміналів Starlink, зазначив державний секретар США Марко Рубіо, коментуючи відповідну заяву очільника МЗС Польщі Радослава Сікорського.
«Це все вигадки. Ніхто не погрожував відключити Україну від Starlink. І скажіть спасибі, тому що без Starlink Україна давно б програла цю війну, і росіяни були б зараз на кордоні з Польщею», – наголосив він у соцмережі Х.
Раніше міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський відреагував на припущення американського мільярдера Ілона Маска про розвал українського фронту в разі відключення послуги супутникового зв’язку Starlink, які надає компанія Маска SpaceX.
«Starlink для України вартістю близько 50 мільйонів доларів на рік оплачує міністерство цифровізації Польщі. Якщо SpaceX виявиться ненадійним постачальником, нам доведеться шукати інших», – написав Сікорський у мережі Х.
9 березня Ілон Маск назвав Starlink «основою української армії». «Вся їхня лінія фронту розвалиться, якщо я її вимкну», – припустив Маск.
Наприкінці лютого Reuters з посиланням на свої джерела повідомила, що американські перемовники, які тиснуть на Київ щодо доступу до критично важливих корисних копалин України, порушили ймовірність обмеження доступу країни до життєво важливої системи супутникового Інтернету Starlink Ілона Маска. Тоді Маск заперечив ці повідомлення.
На тлі занепокоєння щодо можливості використання Starlink українські чиновники заявили, що країна працює над альтернативами американському сервісу. Французький супутниковий оператор Eutelsat Communications веде переговори з Європейським союзом про можливу заміну Starlink в Україні.
Президент США Дональд Трамп дав зрозуміти своїм помічникам, що підписаної угоди про видобуток корисних копалин між Вашингтоном і Києвом буде недостатньо для відновлення обміну інформацією про допомогу, пише NBC News з посиланням на власні джерела серед американських чиновників.
За даними джерел медіа, Трамп начебто хоче, щоб угоду про корисні копалини з Україною було підписано, але він також хоче побачити зміну ставлення президента України Володимира Зеленського до мирних переговорів, заявили чиновники, зокрема «готовність піти на поступки, такі як передача території Росії».
За словами чиновників, Трамп також хоче, щоб «Зеленський зробив певний рух до виборів в Україні і, можливо, до відставки з посади лідера своєї країни», пише медіа.
28 лютого Зеленський зустрівся у Білому домі з Трампом. Сторони планували підписати угоду про використання українських корисних копалин, але після суперечки на протокольному заході перед журналістами Зеленський залишив Білий дім достроково, а підписання угоди було скасовано.
Президент України вилетів до Лондона, де зустрівся з прем’єр-міністром країни Кіром Стармером. Після цього там пройшов саміт європейських лідерів, на якому обговорювалася підтримка України. За підсумками саміту Стармер заявив, що Велика Британія разом із Францією, а також, можливо, «ще одним або двома учасниками» працюватиме з Україною над планом припинення вогню, який згодом представлять США.
Від початку доби 9 березня на фронті відбулось 95 бойових зіткнень, сили РФ активізувались на Сіверському напрямку, йдеться в оперативному зведенні Генерального штабу ЗСУ.
«На Харківському напрямку Сили оборони відбили три ворожих штурми поблизу Вовчанська. Крім того, російська армія завдала авіаційних ударів керованими авіабомбами по районах населених пунктів Борова та Козача Лопань», – наголосили в оперативному зведенні.
Водночас на Куп’янському напрямку сили РФ тричі намагались просунутися до позицій ЗСУ в районах Лозової, Петропавлівки та Загризового.
«На Сіверському напрямку загарбники активізувалися та здійснили за сьогодні вже 18 атак, сім з яких українські воїни на даний час вже відбили. Зокрема, підрозділи російської армії намагаються йти вперед у районах Білогорівки, Верхньокам’янського та в напрямку Серебрянки», – зазначили у ЗСУ.
У зведенні Генштабу уточнили, на Покровському напрямку армія РФ 20 разів розпочинала зіткнення «різної інтенсивності».
«Українські захисники вже відбили 17 ворожих атак у районах населених пунктів Єлизаветівка, Промінь, Даченське, Котлине, Надіївка, Преображенка, Андріївка та Улакли. Наразі тривають ще три боєзіткнення. Крім цього, російська авіація завдала ударів КАБами по Покровську, Надіївці, Одрадному та Звіровому», – йдеться у зведенні.
Російські військові на Покровському напрямку продовжують здійснювати спроби підійти до траси на Дніпро, взяти її під вогневий, а потім і під фізичний контроль, повідомив 3 березня речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов. За його словами, якщо наступ російської армії відбуватиметься так і надалі, як зараз, то, скоріше за все, їй не вдасться взяти цю трасу.
Того ж дня речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко заявив, що російські військові намагаються підійти до кордону, де Сили оборони ведуть операцію на Курщині, а також зайти на територію України, щоб перерізати логістичні шляхи.
На Харківщині 9 березня внаслідок удару російського дрона загинуло двоє людей, повідомив у телеграмі голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Ворог вдарив дроном по с. Івашки Золочевської громади. Двоє загиблих цивільних – жінка та чоловік. Ще один чоловік отримав важке поранення, триває госпіталізація», – зазначив місцевий чиновник.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський відреагував на припущення американського мільярдера Ілона Маска про розвал українського фронту в разі відключення послуги супутникового зв’язку Starlink, які надає компанія Маска SpaceX.
«Starlink для України вартістю близько 50 мільйонів доларів на рік оплачує міністерство цифровізації Польщі. Якщо SpaceX виявиться ненадійним постачальником, нам доведеться шукати інших», – написав Сікорський у мережі Х 9 березня
Раніше 9 березня Ілон Маск назвав Starlink «основою української армії». «Вся їхня лінія фронту розвалиться, якщо я її вимкну», – припустив Маск.
Наприкінці лютого Reuters з посиланням на свої джерела повідомила, що американські перемовники, які тиснуть на Київ щодо доступу до критично важливих корисних копалин України, порушили ймовірність обмеження доступу країни до життєво важливої системи супутникового Інтернету Starlink Ілона Маска. Тоді Маск заперечив ці повідомлення.
На тлі занепокоєння щодо можливості використання Starlink українські чиновники заявили, що країна працює над альтернативами американському сервісу. Французький супутниковий оператор Eutelsat Communications веде переговори з Європейським союзом про можливу заміну Starlink в Україні.
Інтернет-термінали Starlink відіграли вирішальну роль у забезпеченні безпеки зв’язку під час війни в Україні. Торік Україна заявила, що приблизно 42 тисячі терміналів працювали в армії, в лікарнях, на підприємствах і в гуманітарних організаціях.
На можливому роздоріжжі у відносинах між Москвою та Вашингтоном Росія призначила нового посла в США. Радіо Свобода розповідає про Олександра Дарчієва, який провів понад 10 років у посольстві у Вашингтоні та критикував Сполучені Штати, в яких тепер буде головним посланцем Путіна. Читайте за лінком
Віцепрезидент США Джей Ді Венс повідомив, що під час прогулянки з малолітньою донькою 8 березня зустрівся з проукраїнськими протестувальниками, крики яких налякали його дитину.
«Сьогодні під час прогулянки з моєю трирічною дочкою група проукраїнських протестувальників ходила за нами та кричала, і моя донька ставала все більш тривожною та наляканою», — написав Венс у мережі X.
Він додав, «вирішив поговорити з протестувальниками», щоб вони «залишили мого малюка в спокої», і «майже всі вони погодилися». Венс відзначив, що це була «здебільшого шаноблива розмова, але якщо ви ганяєтеся за трирічною дитиною в рамках політичного протесту, ви г..няна людина».
Віцепрезидент не уточнив тему розмови з протестувальниками, але минулого тижня адміністрація його керівника, президента США Дональда Трампа припинила надання Україні військової допомоги та припинила обмін розвідувальними даними. Це сталося після напруженої бесіди в Овальному кабінеті Білого дому, яка 28 лютого відбулася між президентом України Володимиром Зеленським, президентом Дональдом Трампом і Венсом.
Телеканал Fox News повідомив, що звернувся до офісу віцепрезидента США по докладніший коментар із приводу інциденту, але на момент публікації цієї новини відповіді ще немає.
Американський мільярдер Ілон Маск 9 березня висловив думку, що українська лінія фронту розвалиться, якщо він ухвалить рішення відключити послуги супутникового зв’язку Starlink.
«Я буквально кинув виклик Путіну на фізичний бій сам на сам через Україну, і моя система Starlink є основою української армії. Вся їхня лінія фронту розвалиться, якщо я її вимкну», – відповів Маск.
Мільярдер назвав повномасштабну війну Росії «роками бійні в глухому куті, яку Україна неминуче програє». «Кожен, хто дійсно дбає, дійсно думає і розуміє, хоче, щоб м’ясорубка зупинилася. Мир зараз!» – написав він.
Наприкінці лютого Reuters з посиланням на свої джерела повідомила, що американські перемовники, які тиснуть на Київ щодо доступу до критично важливих корисних копалин України, порушили ймовірність обмеження доступу країни до життєво важливої системи супутникового Інтернету Starlink Ілона Маска. Тоді Маск заперечив ці повідомлення.
На тлі занепокоєння щодо можливості використання Starlink українські чиновники заявили, що країна працює над альтернативами американському сервісу. Французький супутниковий оператор Eutelsat Communications веде переговори з Європейським союзом про можливу заміну Starlink в Україні.
Проєкт Радіо Свобода Донбас Реалії поспілкувався з молодими людьми, які виїхали з окупованого Донецька. Один із них – Віктор (ім’я змінено з міркувань безпеки).
Молодий чоловік кілька місяців переховувався від примусової мобілізації в батьківській квартирі. Аж поки не знайшов людей, які допомогли йому виїхати. Це було у 2022 році, вже після початку повномасштабного вторгнення РФ. Зараз Віктор за кордоном. Читайте про це за лінком
У ніч на 9 березня війська Росії запустили по Україні 119 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників-імітаторів різних типів, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Станом на 09.00 підтверджено збиття 73-х ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Черкаській, Київській, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Запорізькій та Миколаївській областях. 37 ворожих безпілотників-імітаторів – локаційно втрачені (без негативних наслідків)», – ідеться у дописі.
Унаслідок атаки постраждали Донеччина, Харківщина, Полтавщина, Черкащина, Сумщина та Запоріжжя.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Генеральний штаб ЗСУ пізно ввечері 8 березня підтвердив повідомлення про атаку російських спецпризначенців із використанням газопроводу в місті Суджа Курської області й відбиття цього нападу.
«На Курщині зведені диверсійно-штурмові групи противника перемістилися по гілці газопроводу з метою закріпитися на околицях міста Суджа. Сили противника були своєчасно виявлені підрозділами аеророзвідки Десантно-штурмових військ Збройних сил України. По живій силі противника було завдано ракетних та артилерійських ударів, застосовуються безпілотні системи різних типів. На даний час сили російські спецпризначенці виявляються, блокуються та знищуються. Втрати противника в районі Суджі дуже великі», – вказує Генштаб ЗСУ, не називаючи конкретних цифр.
За офіційним повідомленням, упродовж доби 8 березня Росія на всіх ділянках фронту втратила 1180 своїх військових.