Головна Без категорії Україна – лідер світового імпорту зброї, а Росія стрімко втрачає ринок: звіт...

Україна – лідер світового імпорту зброї, а Росія стрімко втрачає ринок: звіт SIPRI

19
0

Джерело: www.bbc.com

Автор фото, Генштаб ЗСУ

  • Author, Відділ новин
  • Role, ВВС Україна
  • Twitter, @BBC_ua
  • 23 хвилин(и) тому

Україна другий рік поспіль очолює рейтинг найбільших світових імпортерів зброї. Про це повідомляє Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI). За даними установи, у 2020–2024 роках Україна отримала 8,8% від загального світового імпорту озброєнь.

“Щонайменше 35 держав передали зброю Україні після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році. Значні додаткові постачання тривають. Більшість озброєнь, поставлених Україні, надійшли зі США (45%), за ними йдуть Німеччина (12%) та Польща (11%)”, — йдеться у звіті SIPRI.

При цьому європейські члени НАТО збільшили постачання зброї Україні на 105% порівняно з 2015–2019 роками.

Домінування США на світовому ринку експорту зброї зростає, зазначають експерти. У період з 2015–2019 по 2020–2024 роки експорт США збільшився на 21%, а їхня частка у світовому експорті зброї зросла з 35% до 43%.

Вперше за два десятиліття найбільша частка експорту зброї США припала на Європу (35%), а не на Близький Схід (33%). Однак найбільшим отримувачем американської зброї залишилася Саудівська Аравія (12% експорту США).

“США перебувають в унікальному становищі. Їхня частка у світовому експорті зброї більш ніж у чотири рази перевищує частку наступного найбільшого експортера — Франції, — заявив директор програми SIPRI з експорту озброєнь Меттью Джордж. — США продовжують залишатися постачальником передових ударних озброєнь великої дальності, таких як бойові літаки”.

Цей звіт стосується часу до приходу до влади Дональда Трампа і зупинки військової допомоги Україні. Дані за 2025 рік можуть дуже сильно змінити тенденцію, якщо США не відновлять постачання.

Низку позицій, зокрема ракети до систем ППО та реактивні системи залпового вогню “Хамйарс”, замінити у постачанні США навряд чи зможуть інші країни.

Автор фото, Генштаб

А що Росія

Експорт зброї з Росії, навпаки, різко скоротився — у 2020–2024 роках він зменшився на 64% порівняно з 2015–2019 роками. Це падіння почалося ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну: у 2020 та 2021 роках обсяги експорту були значно нижчими, ніж у будь-який рік за попередні два десятиліття.

“Війна проти України ще більше прискорила падіння російського експорту озброєнь, оскільки на полі бою потрібна більша кількість зброї, торгівельні санкції ускладнюють виробництво та продаж російського озброєння, а США та їхні союзники чинять тиск на країни, щоб вони не купували російську зброю”, — зазначається у звіті SIPRI.

За даними Інституту, особливо сильно ослабли відносини Москви у сфері торгівлі зброєю з ключовими партнерами — Індією та Китаєм: “Індія дедалі більше віддає перевагу іншим постачальникам, а Китай отримує все більше зброї від власної військової промисловості”.




реклама у Нововолинськ