Головна Без категорії Хаос на фондових ринках США. Як економіка реагує на політику Трампа

Хаос на фондових ринках США. Як економіка реагує на політику Трампа

21
0

Джерело: www.bbc.com

Хаос на фондових ринках США. Як економіка реагує на політику Трампа

Автор фото, BBC/Getty Images

Підпис до фото, Падіння ринків повʼязане з політикою Дональда Трампа36 хвилин(и) тому

Фондові ринки в США в понеділок різко впали, оскільки інвестори занепокоєні негативним економічним впливом тарифів, введених президентом Дональдом Трампом.

Це сталося після того, як президент у відповідь на запитання про потенційну рецесію сказав у телеінтерв’ю у неділю, що найбільша економіка світу перебуває в “перехідному періоді”.

Після цього високопосадовці та радники Трампа намагалися заспокоїти побоювання інвесторів.

“Попереднє уявлення про Трампа як президента фондових ринків зараз переоцінюють”, – каже ВВС Чару Чанана, інвестиційний стратег інвестиційного банку Saxo.

В інтерв’ю Fox News, яке транслювали на вихідних, але яке було записане в четвер, Трамп, як виглядало, визнав занепокоєння щодо економіки.

“Я ненавиджу передбачати такі речі, – сказав він. – Є перехідний період, тому що те, що ми робимо, дуже масштабне. Ми повертаємо багатство в Америку. Це серйозна справа”.

У понеділок у Нью-Йорку індекс S&P 500, який відстежує найбільші компанії, зареєстровані у США, завершив торговий день падінням на 2,7%, тоді як Dow Jones Industrial Average впав на 2%.

У вівторок азійські фондові біржі спочатку різко впали, а потім відновилися. Японський Nikkei 225 впав на 0,6%, а південнокорейський Kospi опустився на 1,3%.

У вівторок долар продовжив падіння щодо фунта та євро, яке розпочалося на початку місяця.

Особливо сильно постраждав технічний індекс Nasdaq, який впав на 4%.

Акції Tesla впали на 15,4%, а виробника чипів Nvidia – на понад 5%. Акції інших великих технологічних компаній, зокрема Meta, Amazon і Alphabet, також різко впали.

Проте не було жодних ознак того, що турбулентність поширилася на Європу, оскільки індекс FTSE 100, який відстежує найбільші компанії, зареєстровані у Британії, та німецький Dax у вівторок не змінилися. Невеликим зростанням відкрився французький Cac 40.

“Трамп змушує політичних лідерів вгадувати його наступні кроки щодо тарифів, але проблема полягає в тому, що він також змушує вгадувати інвесторів, і це відбивається на жахливих ринкових настроях”, – каже Тім Вотерер, головний ринковий аналітик компанії фінансових послуг KCM Trade.

“Хоча розмови про рецесію можуть бути передчасними, самої перспективи, що вона станеться, достатньо, щоб налаштувати трейдерів на оборону”, – додає він.

Рут Фокс-Блейдер з Foxe Capital розповіла програмі BBC Today, що понеділок був “дуже важким і хаотичним днем ​​для фондового ринку в США”, а “ринки ненавидять хаос”.

За її словами, інвестори реагували на політику Трампа, але також продавали акції технологічних компаній, які, на їхню думку, були переоцінені.

Ліндсі Джеймс, інвестиційна стратегиня Quilter Investors, каже, що падіння ціни акцій Tesla “зумовлене жорсткими цифрами”, оскільки кількість нових замовлень у Європі та Китаї за останній рік скоротилася вдвічі.

Вона додала, що є елемент політики Ілона Маска, який “впливає на бренд”, але є й інші аспекти, зокрема конкуренція з боку китайських виробників електромобілів та інвесторів, які “більше хвилюються з приводу економічного спаду”.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Нью-Йоркська фондова біржа, 10 березня 2025 рокуПісля закриття торгів у понеділок офіційний представник Білого дому сказав журналістам: “Ми спостерігаємо значну розбіжність між тваринними настроями фондового ринку та тим, що ми насправді бачимо з боку компаній та бізнес-лідерів”.

“Останнє, очевидно, більш значуще, ніж перше, щодо того, що чекає на економіку в середньостроковій та довгостроковій перспективі”, – додав він.

Пізніше того ж дня в окремій заяві речник Білого дому Куш Десаї сказав, що “лідери галузі” відреагували на плани Трампа, зокрема щодо тарифів, “зобов’язаннями інвестицій на трильйони”.

Минулого тижня основні американські ринки впали до рівня, який спостерігався до перемоги Трампа на виборах у листопаді минулого року, і спочатку інвестори це вітали, бо сподівалися на зниження податків і більш м’яке регулювання.

Тарифи Трампа

Інвестори побоюються, що тарифи Трампа – тобто мита, якими товари обкладають при надходженні в країну, – призведуть до підвищення цін і погіршать зростання найбільшої економіки світу.

Президент запровадив їх після того, як звинуватив Китай, Мексику та Канаду в недостатніх зусиллях для припинення потоку нелегальних наркотиків і мігрантів до США. Усі три країни відкинули ці звинувачення.

Економіст Мохамед Ель-Еріан розповів ВВС, що інвестори спочатку оптимістично дивилися на плани Трампа щодо дерегуляції та зниження податків, недооцінюючи ймовірність торгової війни.

Він сказав, що останнє падіння на фондовому ринку, яке почалося минулого тижня, відображає коригування цих ставок.

“Це повна зміна очікувань ринку”, – додав він та зазначив, що інвестори також реагують на те, що підприємства та домогосподарства починають утримуватися від витрат через невизначеність, і це може зашкодити економічному зростанню.

Але Кевін Гассет, економічний радник президента Трампа, виступив проти тих, хто прогнозує таку похмуру перспективу.

В інтерв’ю CNBC Гассет сказав, що є багато причин для оптимізму і що мита, введені для Канади, Мексики та Китаю, вже приносять зростання виробництва та кількості робочих місць у Сполучених Штатах.

“Є багато причин для позитивного настрою у питанні розвитку економіки”, – сказав він.

Він визнав, що в цьому кварталі були деякі “промахи в даних”, які він пов’язав із часом запровадження мит Трампа та “спадком Байдена”.

Падіння американських ринків також прокоментував український економіст та президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

За його словами, падіння відчули “всі, у кого є будь-які активи”.

“Цей механізм зворотного звʼязку – фінансовий ринок – виявляється набагато ефективнішим і швидшим ніж більш класичні політичні і демократичні механізми стримування”, – написав він у фейсбуці.

“Це пряме незадоволення всіх, у кого є активи, бо зачепило особисте”, – додав Милованов.

“Невідомо, як зреагує Трамп якщо ринки продовжать падати, але публічна риторика в США сильно змінюється. Тепер вже нікому не весело”, – вважає економіст.

На думку бізнесмена Петра Чернишова, тарифи, які запровадив Трамп, це “безумство”, яке зашкодить, зокрема, американській автомобільній промисловості.

“Спроба “повернути виробництво додому” через 25% тарифи – це не стратегія, а удар під дих власному автопрому”, – написав він у фейсбуці.

Чернишов посилається на статтю Wall Street Journal, у якій ідеться про те, що “сучасне виробництво авто – це безперервний колообіг деталей між США, Канадою та Мексикою”.

“Жодна країна не виробляє авто самотужки. Вони будуються спільно. І тарифи це вб’ють”, – підбиває підсумок він.




реклама у Нововолинськ