Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Будівельник
- Author, Наталі Шерман
- Role, BBC News
- 17 хвилин(и) тому
Під час своєї передвиборчої кампанії минулого року Дональд Трамп пообіцяв американцям, що розпочне нову еру процвітання.
Через два місяці свого президентства він малює дещо іншу картину.
Трамп попередив, що буде важко знизити ціни, а громадськість повинна бути готова до “невеликої турбулентності”, перш ніж він зможе знову зробити Америку багатою.
Тим часом аналітики кажуть, що ризик економічного спаду через політику Трампа зростає.
Отже, чи призведуть дії Трампа до рецесії у найбільшій економіці світу?
Падіння ринків, зростання ризику рецесії
У США рецесія визначають як тривалий і поширений спад економічної активності, який зазвичай характеризує стрибок безробіття та падіння доходів.
Останніми днями багато економічних аналітиків попередили, що ризики такого сценарію зростають.
У звіті JP Morgan вірогідність рецесії становить 40% порівняно з 30% на початку року. Звіт попереджає, що політика США “відхиляється від зростання”. Марк Занді, головний економіст Moody’s Analytics, що вивчає економічні ризики, вважає, що шанси рецесії зросли з 15% до 35% через тарифи.
Прогнози з’явилися у момент, коли індекс S&P 500, який відстежує 500 найбільших компаній США, різко впав. Зараз він впав до найнижчого рівня з вересня. Це свідчить про те, що побоювання щодо майбутнього небезпідставні.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Фондові ринки в США в понеділок різко впали через занепокоєння інвесторів негативним впливом тарифів на економіку Потрясіння на ринку частково спричинені занепокоєнням щодо нових податків на імпорт, які Трамп запровадив після приходу на посаду президента.
Тарифи завдали удару по продуктах трьох найбільших торгівельних партнерів Америки, що, на думку аналітиків, підвищить ціни та стримає зростання.
Трамп і його економічні радники попереджають громадськість бути готовою до певних економічних проблем. Водночас вони, здається, відкидають занепокоєння щодо ринку – помітна зміна в порівнянні з першим терміном Трампа, коли він часто посилався на фондовий ринок як мірило свого успіху.
“Завжди будуть зміни та коригування”, – сказав президент США минулого тижня у відповідь на прохання компаній щодо більшої визначеності.
Така позиція посилила занепокоєння інвесторів щодо його планів.
Минулого тижня Goldman Sachs підвищив ставки на рецесію з 15% до 20%, заявивши, що вважає зміни в політиці “ключовим ризиком” для економіки. Але аналітики компанії зазначили, що Білий дім все ще мав “можливість відступити, якщо ризики зниження стануть виглядати більш серйозними”.
“Якщо Білий дім продовжить свою політику, попри набагато гірші дані, ризик рецесії зросте ще більше”, – попереджають аналітики.
Тарифи, невизначеність і уповільнення зростання
Для багатьох найбільшим питанням залишаються мита, які підвищують витрати для американських компаній, обкладаючи податками імпорт.
Після того як Трамп оприлюднив тарифні плани, багато компаній тепер стикаються з нижчою нормою прибутку, утримуючись від інвестицій та наймання нових робітників.
Як виглядатиме майбутнє – багатьом зараз незрозуміло.
Інвестори також стурбовані значними скороченнями урядової робочої сили та державних витрат.
Браян Гарднер, керівник стратегії в інвестиційному банку Stifel, сказав, що підприємства та інвестори вважали, що Трамп задумав тарифи як інструмент переговорів.
“Але те, про що сигналізують президент і його кабінет, насправді є більшою справою. Це реструктуризація американської економіки, – сказав він. – І саме це рухало ринки протягом останніх кількох тижнів”.
Економіка США вже зазнавала спаду, частково через центральний банк, який підтримував високі процентні ставки, намагаючись охолодити активність і стабілізувати ціни.
Останніми тижнями деякі дані свідчать про швидше ослаблення.
Роздрібні продажі впали в лютому, довіра, яка піднялася після обрання Трампа за результатами кількох опитувань споживачів і компаній, впала, і компанії, зокрема великі авіакомпанії та роздрібні торговці, як-от Walmart і Target, а також виробники попереджають про відкочування.
Деякі аналітики стурбовані падінням фондового ринку, яке може спровокувати подальше скорочення витрат, особливо серед домогосподарств з високим доходом.
Це може завдати серйозного удару по економіці США, яка обумовлена споживчими витратами та дедалі більше залежить від багатших домогосподарств, оскільки сім’ї з меншими доходами стикаються з тиском інфляції.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Покупці у супермаркеті Walmart Голова центрального банку США Джером Пауелл запевнив у своїй промові минулого тижня, що настрої не є гарним показником поведінки в останні роки.
“Попри високий рівень невизначеності, економіка США продовжує перебувати в хорошому стані”, – сказав він.
Але наразі економіка США тісно пов’язана з рештою світу, попереджає Кетлін Брукс, директорка з досліджень фінансової компанії XTB.
“Коли є ознаки того, що економіка слабшає, тарифи дійсно підживлюють побоювання рецесії”, – каже вона.
Бульбашка штучного інтелекту
Утім, занепокоєння на фондовому ринку – не лише через Трампа.
Інвестори вже очікували корекції після сильного зростання в останні два роки. Його причиною вважали різке зростання акцій технологічних компаній через оптимізм інвесторів щодо штучного інтелекту (ШІ).
Наприклад, ціна акцій виробника мікросхем Nvidia підскочила з менш ніж 15 доларів на початку 2023 року до майже 150 доларів у листопаді минулого.
Це змусило заговорити про “бульбашку штучного інтелекту” й те, що її розрив, якого очікували інвестори, мав би великий вплив на фондовий ринок, незалежно від динаміки економіки в цілому.
Тепер на тлі похмурих економічних прогнозів оптимізм щодо ШІ стає ще важчим.
Технічний аналітик Джин Манстер з Deepwater Asset Management цього тижня написав у соціальних мережах, що його оптимізм “зробив крок назад”, оскільки ймовірність рецесії відчутно зросла за останній місяць.
“Суть полягає в тому, що якщо ми вступимо в рецесію, буде надзвичайно важко продовжувати торгівлю ШІ”, – сказав він.