Джерело: www.volynnews.com
Участь в обговореннях узяли представники Офісу Президента, Кабміну, Держлісагентства, ДП «Ліси України», асоціацій деревообробних підприємств та бізнесу. Волинь на форумі представив голова ОВА Іван Рудницький.
Захід покликаний поглибити взаємодію держави із бізнесом, щоби передусім збільшити наповнення бюджету і структурувати лісову галузь у єдиному руслі.
Голова держагентства лісових ресурсів Віктор Смаль розповів про стан лісового господарства України. Як відзначив, навіть в умовах війни та обмеженого ведення лісового господарства галузь сьогодні генерує мільярдні прибутки, а рекордні показники надходжень припадають саме на останні роки, коли почалося вторгнення РФ.
За наданою статистикою, лісовий фонд налічує 10,4 млн га, а запаси деревини становлять 2,3 млрд м куб.
«На потреби ЗСУ передали понад 10 тисяч вагонів деревини. Незважаючи на труднощі, галузь демонструє одні з найкращих показників в історії. Ми господарюємо на 83% лісів, які були доступними до повномасштабного вторгнення. Мільйон гектарів у тимчасовій окупації, пів мільйона – заміновані, майже 20% ресурсу – недоступні. Але в цих складних умовах лісова галузь сплачує одні з найвищих податків за історію держави», – поінформував Віктор Смаль.
Читати ще: На Волині заготівля лісових ресурсів додала бюджету 55 млн грн ренти
За словами посадовця, важливим кроком для галузі стала цифровізація, що забезпечує прозорість лісозаготівель. Зокрема нині запроваджено електронний лісорубний квиток, сертифікат про походження деревини, товарно-транспортну накладну для всіх лісокористувачів і обов’язкову фотофіксацію на перевезення.
«Завдяки реформі лісової галузі ми забезпечили рівний та прозорий доступ до ресурсу, ринкові ціни, чіткі і зрозумілі правила гри для всіх учасників. Те, що було зроблено в лісовій галузі за останні два-три роки, не робили десятиліттями», – переконаний очільник держагентства лісоресурсів.
Голова ДП «Ліси України» Юрій Болоховець зауважив, що під час форуму мали на меті почути зауваження і пропозиції від представників деревообробного бізнесу.
«Ключове питання – доступ до ресурсу. Він є, але має обмеження через певні речі: війна, її наслідки, зарегульованість екологічного законодавства, оцінка впливу на довкілля. Ці питання не лише до лісівників. Ми маємо їх висвітлити і спільно з владою та бізнесом розв’язати, не забуваючи при тому про екологічну складову», – додав голова ДП «Ліси України».
У виступі Юрій Болоховець зазначив, що держпідприємство прагне, щоб в Україні були не лише захищені і здорові ліси, а й щоб лісові господарства стабільно розвивалися та наповнювали бюджет. Українська деревобробка, з його слів, має працювати, створювати робочі місця і збільшувати експортну виручку. Задля цього готові збільшити обсяг заготівлі і, відповідно, пропозиції деревини на ринку.
Читати ще: Ліси нової якості: як працює новий сучасний селекційно-насіннєвий центр на Волині
«Сьогодні перед лісівниками новий виклик, який насправді є позитивним. Останні роки ми жили в умовах низького попиту на лісоматеріали, на основних торгах бізнес контрактував у середньому 60% від виставленого ресурсу. На торгах 2025 року попит нарешті почав зростати. Учасники ринку вимагають терміново збільшити пропозицію.
ДП «Ліси України» вже працює над цим. Будують нові лісові дороги, готують закупівлю великих партій техніки для механізованої заготівлі. Ми готові збільшити заготівлю на 30% до 18-19 млн м куб. на рік. Але не все залежить від бажання лісівників», – підкресив Юрій Болоховець за підсумками форуму.
Учасники заходу виокремили суттєвий прогрес у розвитку лісової галузі, що мав місце завдяки реформуванню. Одноголосно всі зійшлися на тому, що питань до прозорості та доступу деревини немає.
«Подія, що тривала в Житомирі, має вирішальне значення для якісних комунікацій бізнесу, влади та ДП «Ліси України». Це чудова можливість обговорити нагальні питання, що турбують підприємців-деревообробників, зокрема й забезпечення стабільних постачань та подальшого формування ринку деревини.
За результатами аукціонів першого кварталу стало відчутно, що попит на сировину зріс суттєво. Це, відповідно, спричинило зростання цін і на цінні сортименти (дуб і сосна), і на менш вартісні вільху та березу. Разом опрацьовуємо ситуацію, проговорюємо ризики для всіх», – поділився голова наглядової ради ТОВ «ОДЕК Україна» Вадим Шемонаєв.
Представник одного з найбільших виробників фанери в Україні наголосив на важливості відповідального підходу до постачання деревини.
«Наше підприємство має тісну співпрацю з надлісництвами ДП «Ліси України», особливо на Волині, Рівненщині та Житомирщині, які є нашими основними постачальниками. Важливо, що останнім часом терміни, обсяги постачань та якість товару повністю відповідають зазначеному в договорах. На це вплинуло багато процесів і нововведень, запроваджених Держлісагентством та ДП «Ліси України».
Важливо, що максимально прозорими є аукціони, участь у них беруть усі підприємства, зацікавлені в сировині. Зараз ніхто не скаже, що комусь обмежили доступ, надали чи не надали перевагу. Крім того, нагальне для нас питання – ухвалення Закону «Про ринок деревини», тому головні його позиції на форумі теж ретельно проговорили, щоб згодом упевнено перейти від розмов до конкретних рішень», – акцентував Вадим Шемонаєв.
За підсумками форуму деревообробники та лісівники досягли домовленостей про продовження діалогу. Наразі всі чекають ухвалення Верховною Радою закононопроєкту «Про ринок деревини», що вже на розгляді. Він має залагодити частину проблем, що обмежують розвиток деревообробки.
Цей законопроєкт визначає правові, економічні та організаційні засади продажу необроблених лісоматеріалів, паливної деревини для забезпечення потреб учасників ринку деревини на принципах вільної і добросовісної конкуренції, сталого використання лісових ресурсів.
Дмитро КЛИМЧУК
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу