Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Демонстрація проти втручання уряду в роботу університетів3 хвилин(и) тому
Адміністрація президента США Дональда Трампа заявила, що заморожує Гарвардському університету фінансування у понад 2 млрд доларів. Це сталося після того, як елітний навчальний заклад відхилив список вимог Білого дому.
Міносвіти США в листі до Гарварду заявило, що навчальний заклад “не зміг дотриматись інтелектуальних й цивільних прав, що виправдовують федеральні інвестиції”.
Минулого тижня Білий дім надіслав Гарварду приписи, які, як запевнили посадовці, спрямовані на боротьбу з антисемітизмом. Вони передбачали зміни в системі управління, найму працівників, вступу до університету та організації навчального процесу.
Радикальні зміни, яких вимагав Білий дім, трансформували б його діяльність і передали б значну частину контролю уряду.
Зокрема, влада США вимагала, щоб університет
- повідомляв про студентів, які “вороже” ставляться до американських цінностей;
- оцінив “розмаїття поглядів” студентів, викладачів і працівників;
- закрив усі програми та заходи з підтримки розмаїття та інклюзивності (DEI);
- винайняв схвалену урядом організацію для перевірки програм і факультетів, “які найбільше сприяють антисемітським переслідуванням”;
- перевіряв працівників на плагіат.
У понеділок президент Гарварду Алан Гарбер заявив, що навчальний заклад не поступиться уряду.
“Університет не буде жертвувати своєю незалежністю чи відмовлятися від своїх конституційних прав”, – написав Гарбер у листі до гарвардської спільноти.
“Жоден уряд – незалежно від того, яка партія перебуває при владі – не повинен диктувати приватним університетам, чого вони можуть навчати, яких студентів приймати, кого брати на роботу, в яких галузях проводити дослідження”, – заявив він.
Пояснюючи свою відмову від вимог уряду, Гарбер послався на конституційні права відповідно до Першої поправки, що захищає свободу слова.
“Хоча деякі з вимог уряду спрямовані на боротьбу з антисемітизмом, більшість є прямим державним регулюванням “інтелектуальних умов” у Гарварді”, – підкреслив він.
У відповідь міністерство освіти США заявило, що негайно заморожує для університету гранти на суму 2,2 млрд доларів і контракти на 60 млн доларів.
“Заява Гарварду посилює тривожну позицію, яка поширена серед найпрестижніших університетів і коледжів нашої країни”, – йдеться заяві в міносвіти.
Там додали, що порушення навчального процесу – неприйнятне, а утиски єврейських студентів – неприпустимі.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Студенти протестують на території Гарвардського університетуПрофесор Гарварду Девід Армітідж заявив ВВС, що університет може дозволити собі чинити опір, оскільки є найбагатшим закладом вищої освіти в США, й жодна ціна не є надто високою, коли йдеться про свободу.
“Це цілком очікуваний акт абсолютно безпідставної та мстивої діяльності адміністрації Трампа, яка не бажає нічого іншого, окрім придушення свободи слова”, – сказав він.
У березні адміністрація Трампа заявила, що переглядає федеральні контракти і гранти Гарварду на суму близько 256 мільйонів доларів і ще 8,7 мільярда доларів у рамках багаторічних грантових зобов’язань.
У відповідь професори Гарварду подали позов, стверджуючи, що уряд незаконно зазіхає на свободу слова та академічну свободу.
Утиски освіти
Після переобрання Дональда Трампа його уряд намагається реформувати елітні університети Америки, погрожуючи призупинити федеральне фінансування, яке здебільшого витрачається на наукові дослідження.
Трамп та його союзники звинувачують провідні навчальні заклади країни у “заохоченні лівих переконань”.
Адміністрація також твердить, що такі університети, як Гарвард, допустили безконтрольний прояв антисемітизму під час акцій проти війни Ізраїлю в секторі Газі минулого року.
Влада США розпочала процедуру депортації деяких затриманих іноземних студентів, які брали участь у пропалестинських демонстраціях, а для сотень інших студентів скасували візи.
Уряд вже заморозив сотні мільйонів доларів федерального фінансування для численних університетів, змушуючи навчальні заклади внести зміни в свою політику.
Так, на початку березня адміністрація Дональда Трампа відкликала 400 мільйонів доларів допомоги Колумбійському університету, звинувативши його керівництво в тому, що воно не змогло побороти антисемітизм і захистити студентів-євреїв.
Для відновлення фінансування федеральні чиновники США висунули вимогу до негайно провести реформи академічної політики та заходів безпеки.
Зрештою керівництво Колумбійського університету погодилося на деякі з умов, висунутих адміністрацією Трампа.
Там, зокрема, змінили політику щодо протестів та дозволили зовнішній нагляд за відділом вивчення Близького Сходу.
Через політичний клімат в країні одразу три професори Єльського університету – Джейсон Стенлі, Тімоті Снайдер і Марсі Шор – вирішили змінити місце роботи. Усі троє – відомі критики президента Дональда Трампа.
Снайдер і Шор спеціалізуються на історії Східної Європи, а Стенлі вивчає фашизм і пропаганду.
У 2021 році вони спільно читали курс в Єльському університеті “Масове ув’язнення в Радянському Союзі та Сполучених Штатах”.
У березні Дональд Трамп підписав указ, що розпочав процес ліквідації міністерства освіти США і повернення частини його повноважень штатам.
Підпис до фото, Тімоті Снайдер послідовно підтримує Україну у її боротьбі проти російського повномасштабного вторгення. Історик взяв участь у багатьох подіях та благодійних заходах на підтримку УкраїниГарвард став першим елітним університетом США, який відкрито відмовився виконувати вимоги адміністрації Трампа, звинувативши Білий дім у спробі “контролювати” його спільноту.
Колишній президент США Барак Обама закликав інші університети наслідувати його приклад.
“Гарвард став прикладом для інших вищих навчальних закладів, відкинувши незаконну і грубу спробу придушити академічну свободу та здійснивши конкретні кроки для того, щоб усі студенти Гарварду могли скористатися атмосферою інтелектуальних досліджень, глибоких дебатів і взаємної поваги”, – написав він у соціальних мережах.