Головна Без категорії Чи почастішали смерчі в Україні та чим вони загрожують

Чи почастішали смерчі в Україні та чим вони загрожують

25
0

Джерело: www.bbc.com

Чи почастішали смерчі в Україні та чим вони загрожують

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Фото смерчу в Сполучених Штатах, Україні такий масштаб не загрожує, кажуть дослідники

  • Author, Вікторія Приседська
  • Role, BBC Україна
  • 4 червня 2025

Величезний стовп пилу, який зависає між небом і землею, неодмінно вражає спостерігачів. А відео, які ширяться соцмережами швидше за сам смерч, створюють враження, що це екстремальне природне явище в Україні почастішало. Та чи дійсно це так? Ми спитали науковців.

3 червня близько 17-ї години у Чернігові почався дощ з грозою. Водночас у небі над містом мешканці побачили явище, схоже на смерч.

У мережі опублікували кадри, як вихор з хмар завис над містом, а спостерігачі емоційно його коментували.

Схожі відео також із Чернігова зʼявилися кількома днями раніше, 30 травня.

Смерч був помітний з усіх районів міста, й це викликало ажіотаж у соцмережах. За словами очевидців, стовп повітря “спочатку був тоненьким, але поступово набирав силу і рухався”.

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

Автор фото, Телеграм-канал Труха

Підпис до фото, Фото із соцмереж, на якому, як стверджують очевидці, зафіксований смерч над Черніговом Смерч виникає під час потужних гроз, коли тепле вологе повітря зіштовхується з холодним і сухим. Потоки повітря можуть сформувати вихор, що тягнеться від хмари до землі та швидко обертається.

Останнім часом смерчі все частіше фіксують у різних регіонах України. Крім Чернігова, їх начебто бачили мешканці Дніпра, Павлограда, Київщини та Черкащини.

Мешканці Сміли на Черкащини 12 травня також були свідками незвичного погодного катаклізму.

“Була спека, налетів смерч здалеку, а потім вдарив град”, – розповіли вони BBC Україна.

Підпис до фото, Вихор повітря, схожий на смерч, у небі над Смілою – очевидці засняли явище, коли воно вже вщухало Минулого року ЗМІ повідомляли про схожі небесні явища у Львівський, Волинській, Тернопольській, Полтавській та Запорізькій областях.

Смерчі зазвичай трапляються наприкінці весни та влітку, у спеку, але останнім часом зрідка їх також бачать й восени.

Утім, дослідники, з якими поговорила BBC Україна, кажуть, що кількість смерчів в Україні навряд чи збільшилася, а таке враження виникає через широкий доступ до технологій.

“У літній період смерчі завжди спостерігалися по всій території України, вони можуть бути різної інтенсивності, але не надто потужні”, – каже синоптик Укргідрометцентру Наталя Птух.

Підпис до фото, Град після грози у Смілі – очевидці кажуть, що град вдарив, після того як налетів смерчСмерчі можуть бути більш інтенсивними на півдні, особливо над водою, але зажди траплялися в усіх регіонах України, пояснює фахівчиня.

“Те, що тепер їх здається більше, це субʼєктивне враження, – каже Птух. – У людей зʼявилися телефони з камерами і вони можуть їх швидко зафільмувати”.

До того ж, не завжди зрозуміло, чи дійсно відео, яке поширюють користувачі соцмереж, саме з цього місця і зняте в цей час, кажуть співрозмовниці BBC Україна.

Смерч – це досить локальне, короткотривале природне явище й тому науковці практично не в змозі його зафіксувати, пояснює кліматолог з Українського гідрометеорологічного інституту та кандидат наук Віра Балабух.

Діаметр смерчу складає всього від кількох до десятка метрів і “побачити” його за допомогою теперішніх методів спостережень практично не можливо.

“Середня відстань між метеорологічними станціями близько 50 кілометрів, – каже науковиця. – На такій відстані вихрів діаметром 10 метрів може бути дуже багато або може не бути взагалі – ми цього просто не знаємо”.

За всю історію спостережень був лише один випадок, коли смерч пройшов поблизу метеорологічної станції й вона його зафіксувала, додає Балабух.

Зміни клімату

Чи впливають на поширення смерчів зміни клімату, також важко стверджувати з упевненістю.

“Зміни клімату зараз впливають на будь-який синоптичний процес”, – каже синоптик Наталя Птух.

Але цей вплив дуже різний, і досліджувати його мають науковці.

Автор фото, скриншот із відео з соцмереж

Підпис до фото, Смерч над Черніговом – скриншот із відео з соцмережЗа словами Балабух, через підвищення температури грози, шквали та град можуть ставати більш потужними. І це також стосується смерчів, адже вони формуються завдяки таким же фізичним процесам.

Але стверджувати напевно, що через зміни клімату смерчі в Україні почастішали, ми не можемо, адже поки що немає можливості це відстежити, підсумовує кліматолог.

Чи є небезпека

Проте навіть невеликі смерчі, які трапляються в Україні, можуть бути небезпечними.

Якщо на шляху вихору опиниться невелика будівля, то можуть бути локальні наслідки, каже Птух. Але, звичайно, не такі масштабні, як бувають у США.

В Україні передумов для таких катаклізмів немає, запевняє синоптик.

Утім, є загальні рекомендації, як діяти, якщо наближається смерч.

При наближенні смерчу слід негайно сховатися в підвалі або у міцній будівлі, уникати вікон та скляних дверей.

А якщо ви на відкритій місцевості, знайдіть заглиблення в землі, лягайте обличчям донизу та прикрийте голову руками.

Підписуйтеся на нас у соцмережах




реклама у Нововолинськ