Джерело: www.volynnews.com
Вживаючи енергетики, людина на певний час отримує підвищення енергії та концентрації. Головний інгредієнт – кофеїн – стимулює центральну нервову систему. Це такий собі заряд бадьорості, що можна активувати, лишень відкривши пляшку. Енергетичні напої на смак нагадують солодку газовану воду, завдяки чому також припадають молодому поколінню до душі.
Але є й інший бік медалі – шкідливий вплив, що може виникнути від регулярного споживання. Серед такого – навантаження на серце, порушення сну, залежність, психоемоційні порушення, хвороби шлунково-кишкового тракту й печінки.
За останній рік в Україні фіксували аж ніяк не один випадок отруєння енергетиками. Наприклад, у лютому цьогоріч на Дніпропетровщині 14-річний хлопець із друзями випив аж 10 банок напою Revo. Про інцидент написала у Фейсбуці медикиня Тетяна Єсич. Ввечері неповнолітньому стало зле: невгамовна блювота, запаморочення, короткочасна втрата свідомості та галюцинації. Пацієнта в стані середньої тяжкості госпіталізували.
Дві банки Revo випив інший мешканець Дніпра в грудні 2024-го. За повідомленням медика Марка Бодніка, 16-річний підліток мав головний біль і втратив свідомість. Мати викликала бригаду швидкої, яка надала хлопцю допомогу. Подібний інцидент стався на Волині. У лютому неповнолітня школярка прийняла таблетки, що були у вільному обігу, та запила їх енергетичними напоями.
Лікарі натомість радять до повноліття взагалі не вживати енергетиків, щоб не зазнати негативного впливу кофеїну. Щоправда, треба розуміти, що в державі, де пляшка умовного «Пітбуля» вартує дешевше за пляшку хорошого соку, важко привчити всіх до корисних напоїв.
Читати ще: Біля Луцька патрульні серед ночі помітили п’яного підлітка. Його матір оштрафували
Про шкоду від енергетиків детальніше розповіли профільні спеціалісти КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства й дитинства».
Надія Єднак, кардіолог
«Енергетики мають високий вміст кофеїну, що прискорює серцебиття, підвищує артеріальний тиск. Кофеїн також має сечогінну дію, виводячи з організму необхідні мінеральні солі. Небезпека кофеїну полягає в тому, що він може викликати залежність. У підлітковому віці небезпечно вживати енергетики – найбільше симптомів отруєння у світі зареєстровано саме в дітей.
Бувало, коли навіть від однієї дози реєстрували отруєння, що супроводжувалося такими симптомами: пришвидшене серцебиття, підвищення артеріального тиску або різке зниження з втратою свідомості, тремор рук, порушення координації, сплутаність свідомості».
Катерина Мойсік, психіатр
«Енергетичні напої насамперед стимулюють нервову систему, збільшуючи активність та концентрацію уваги. Кофеїн блокує аденозинові рецептори в мозку, що спричиняє відчуття бадьорості та тимчасового підвищення активності. Однак цей вплив короткочасний, і після енергетичного сплеску настає втома. Високі дози вітаміну В руйнують нервові клітини, що зумовлює слабкість і тремор кінцівок. А вуглекислота спільно з таурином подразнює слизову шлунка. Ефект від енергетика зазвичай триває 3-5 годин.
Цей напій має згубну дію на несформований організм. Першочергово страждає психіка. Відомі випадки, коли незначна доза напою приводила підлітка в стан ступору: повна відсутність рухових функцій та реакцій. Часте вживання може призводити до таких наслідків: дратівливість, занепад сил, безсоння, депресивний стан, стан тривоги, страху, панічний розлад, суїцидальні думки.
Крім того, регулярне вживання енергетиків призводить до необхідності збільшувати дозу для досягнення того ж таки ефекту. Якщо припинити пити енергетичні напої, організм відчує стрес через дефіцит кофеїну та інших стимуляторів».
Ірина Каліщук, гастроентеролог
«Енергетичні напої містять великі дози кофеїну, цукру та інших стимуляторів (наприклад, таурин, гуарану або женьшень). Для дорослого організму це вже навантаження, а для підлітків – особливо небезпечно.
Печінка й нирки в підлітків ще не мають такої детоксикаційної здатності, як у дорослих, тож токсичне навантаження може бути надмірним. Шлунково-кишковий тракт може постраждати через підвищену кислотність. Від цього болі у животі, нудота, гастрит. Через високий вміст цукру підвищується ризик ожиріння, інсулінорезистентності та навіть діабету».
Варто відзначити, що в Україні немає закону, який забороняв би продавати підліткам безалкогольні енергетики. Аби змінити це, з лютого у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт щодо регулювання обігу та виробництва енергетичних напоїв. Документ, що передбачає заборону продажу енергетиків особам, яким не виповнилося 18 років, наразі перебуває на опрацюванні.
Дмитро КЛИМЧУК
Фото з відкритих джерел
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу