Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Паспорти України та інших держав
-
- Author, Світлана Дорош
- Role, ВВС Україна
- 7 хвилин(и) тому
Президент Володимир Зеленський підписав закон, яким в Україні вперше за історію незалежної держави запроваджується множинне громадянство.
Закон набуває чинності одразу після публікації в офіційних виданнях. Але остаточно він запрацює через шість місяців.
Впродовж цього часу уряд має підготувати кілька важливих нормативних актів. Головне – оприлюднити список країн, громадяни яких зможуть отримати українське громадянство за спрощеною процедурою, а українці – брати громадянство цих країн, не втрачаючи українського.
Окрім списку країн-партнерів, мають з’явитися ще кілька чутливих підзаконних актів, зокрема, про процедуру втрати громадянства України.
Тепер ті, хто має не лише український паспорт, можуть видихнути і не боятися, що другий паспорт створить їм проблеми. Таких, згідно з заявами політиків та експертів, може бути кілька мільйонів.
Натомість для частини власників іноземних паспортів ситуація навпаки, погіршиться, якщо їхньої країни не виявиться в урядовому списку. Вони мусять обирати, яке громадянство лишити, і передусім це стосується тих, хто має російський паспорт.
Власники двох паспортів, які виграли від закону
Однозначно не втратять українського громадянства і виграють від закону ті, хто вже має або отримає громадянство країн із урядового списку. Очікується, що там переважно будуть західні країни-союзники України.
Більшість українців, які останніми десятиріччями отримували паспорт інших країн, лишалися й громадянами України. По-перше, вони не хотіли позбуватись українського, а, по-друге, була неузгодженість Конституції та закону “Про громадянство”.
Згідно із старим законом, у разі набуття громадянства іншої держави, Україна визнає лише українське громадянство і не бере до уваги друге чи третє, тоді як Конституція встановлює єдине громадянство в країні.
Окрім того, покарання за друге громадянство було незначним, а процедуру його позбавлення у законах так і не деталізували, це було зробити непросто.
Проте перспектива втратити український паспорт була, тому це питання хвилювало тих співвітчизників, хто не хотів розривати зв’язок з Батьківщиною, отримавши ще один паспорт у Франції чи Італії.
Наслідок – українців, які мають не лише українське громадянство, може бути кілька мільйонів.
Автор фото, ВВС
Підпис до фото, Угорські паспорти мають багато жителів Закарпаття, проте офіційної інформації про це немає. Після набуття чинності закону, імовірно, це стане відомоТепер, дякуючи новому закону, українці з паспортами країн Євросоюзу, Канади, США чи Австралії опиняться у виграшній ситуації й не будуть змушені ховати один з паспортів. Натомість власники паспортів країн, що не увійшли до урядового списку, мають обирати, який паспорт залишити, інакше їм загрожує втрата українського паспорта.
Хоча, знову ж таки, як і коли позбавлятимуть українського громадянства власників паспортів, не зрозуміло. Кабінет міністрів ще має ухвалити окремий підзаконний акт.
Втрата українського громадянства і окуповані території
Але є велика імовірність того, що українське громадянство скасують тим, хто добровільно отримав російський паспорт. В уряді кажуть, що така жорстка норма спрямована передусім на захист національної безпеки від агресора.
Передусім мова про жителів окупованих територій, де громадяни України за останні 10 років отримували російські паспорти і далеко не всі з них відмовлялися від українського паспорта.
Лише в Криму Росія видала 1,7 млн паспортів.
Проте в уряді запевняють, що видача російських паспортів автоматично чи під примусом окупаційної влади не буде причиною припинення українського громадянства.
Однак правозахисники кажуть, що чітких критеріїв “добровільності” у законі немає і тому не зрозуміло, хто і як її визначатиме.
Усе це створює загрози для тих жителів тимчасово окупованих територій (ТОТ) Криму, Донбасу та інших, які брали російські паспорти вимушено, заради соціального статусу, боячись втратити роботу і майно.
“Якщо ми вважаємо ТОТ українськими, а людей, які там залишаються, – громадянами України, ми не можемо одночасно посилати сигнали про готовність відмовитися від них, покарати чи позбавити громадянства. Ми маємо захищати їх, навіть якщо вони були змушені ухвалювати нав’язані окупантом рішення”, – наголошує Центр прав людини Zmina”.
Там нагадують, що Україна і міжнародні партнери не визнають документів, виданих в окупації, серед яких і паспорти, що підтверджують належність до громадянства РФ, і вважають практику нав’язування російського громадянства на ТОТ України грубим порушенням міжнародного права.
Автор фото, AFP
Підпис до фото, Донецьк, червень 2025 року Водночас в уряді наголошують, що у законі підстави втрати громадянства чітко прописані і вони стосуватимуться людей, щодо яких є однозначні докази діяльності проти національної безпеки та інтересів України.
Це участь у збройній агресії проти України, робота в окупаційній адміністрації РФ на окупованих територіях і це вироки судів за злочини проти України.
Однак якою буде процедура втрати громадянства, поки не відомо. До запуску закону уряд ще має ухвалити рішення про це.
Український паспорт для іноземців
Що стосується отримання українського громадянства іноземцями, то тут ситуація виглядає менш суперечливою. Перед схваленням закону в остаточній редакції у ньому з’явилися поправки, які частково нівелювали найголовніші застереження критиків. Однак деякі норми все одно викликають запеклий протест у частини політиків.
Ось головні новації закону, коли йдеться про надання українського громадянства іноземцям.
- Передусім це право іноземців отримати українське громадянство без відмови від свого громадянства. Але таке право матимуть лише громадяни країн, що увійшли до урядового списку. Щодо інших держав, то для них діятиме складніша процедура, подібна до тієї, що існувала до ухвалення нового закону.
- Якщо іноземці мають українське походження, то вони зможуть отримати паспорт України за скороченою процедурою;
- За спрощеною процедурою зможуть отримувати громадянство іноземці, котрі воюють за Україну. Передумовою є один рік служби в умовах воєнного стану або три роки – за контрактом;
- Закон передбачає також надання українського громадянства особам, яких переслідують у їхніх країнах з політичних мотивів, а також ті, хто має особливі заслуги перед Україною.
Автор фото, Мінстерство національного єднання
Підпис до фото, Разом може бути 60 мільйонів українців, кажуть у владіІ президент, і уряд, запроваджуючи нові правила одержання українського громадянства іноземцями, наголошували, що закон спрямований передусім на мільйони етнічних українців по всьому світу.
За даними уряду та Світового конгресу українців (СКУ), кількість українців у світі сягає 20-25 мільйонів. Саме тому президент Зеленський неодноразово наголошував, що “нас – 60 мільйонів”, маючи на увазі діаспорян і жителів України.
У СКУ кажуть, що чекали цього закону кілька десятиліть і що етнічні українці будуть зацікавлені в отриманні українських паспортів.
Що чекає громадян Росії
На громадян РФ поширюються ті самі норми закону, що й на інших іноземців, не представляють країну з урядового переліку.
Тобто, росіяни можуть претендувати на отримання українського громадянства, але лише у випадку відмови від російського і на них не поширюється норма закону про можливість зберегти власне громадянство й отримати українське.
Зважаючи на те, що особисто подати документи в державні органи своєї країни про відмову від російського чи іншого громадянства може бути нереально, закон дозволяє замість довідки про це подати декларацію про відмову від іншого громадянства і заяву про визнання себе лише громадянином України.
Окрім того, закон передбачає окремі обмеження для власників паспортів Росії як країни-агресора та держав, що виправдовують її діяльність. Претендувати на український паспорт не можуть особи, котрі були помічені у підтримці Росії, яка своїми діями створювали загрозу національній безпеці України, а також засуджені за тяжкі злочини.
Після відмови від російського громадянства (чи іншого не з урядового списку) особа має прожити в Україні 3 або 5 років, залежно від її статусу. Три роки – якщо має чоловіка чи дружину з паспортом України. Окрім того, треба буде складати екзамен на знання української мови, історії України та Конституції.
Автор фото, Міністерство національного єднання
Підпис до фото, Головна надія уряду після ухвалення закону про множинне громадянство – збільшення чисельності населення і подолання демографічної кризи. Поки що прогнози невтішніГромадянство онлайн
В законі вживаються поняття “спрощена” і “скорочена” процедура. Ці умови передбачають, зокрема, що людині не обов’язково подавати документи на отримання громадянства особисто. Це може бути онлайн-декларація.
Окрім того, деякі категорії можуть не складати екзамени на знання української мови, історії та Конституції України. Їм надається право лише заявити про зобов’язання пройти іспити впродовж двох років. Зокрема, таку пільгу матимуть військовослужбовці, які воюють проти Росії, та ті, хто має особливі заслуги перед Україною.
Натомість іноземці, які не можуть претендувати на спрощену процедуру (і це не лише росіяни) повинні прожити в Україні не менше ніж 5 років і особисто складати іспити.
Однак, і в цьому питанні немає ясності, бо уряд ще має ухвалити підзаконний акт про порядок проведення цих іспитів і критерії оцінювання.
Статті закону про надання українського громадянства іноземцям різко критикують деякі політичні сили.
Найбільш жорстку позицію має партія “Батьківщина”. Там вважають, що серед нових українських громадян будуть ті, хто ніколи не бував в Україні, нічого про неї не знає і не виконуватиме обов’язки громадянина, передусім із захисту країни під час війни. Водночас вони отримають право голосувати на виборах і впливати на формування влади.
Громадянство множинне і єдине
Ухвалення закону про множинне громадянство супроводжувалося запеклими дискусіями про те, наскільки конституційним він є. Оскільки стаття 4 Конституції – про єдине громадянство в Україні.
“Як відповідати іноземним медіа на питання: “То яке тепер громадянство в Україні?”, щоб тебе не вважали клоуном? Бо правильна відповідь тепер буде: в Україні – множинне громадянство, але єдине також ніхто не відміняв”, – писав у фейбуку колишній посол України у США Валерій Чалий після ухвалення закону.
Автор фото, ВВС
“Уже кілька років це питання на розгляді у Конституційному суді. (Про тлумачення статті 4. – Ред). І якщо б влада свідомо не блокувала процес призначення нових суддів КСУ, можна було б вийти на рішення з цього питання”, – зазначає юрист і колишній член ЦВК Андрій Магера.
Він переконаний, що Конституція чітко вказує на неможливість мати громадянство або підданство будь-якої іншої суверенної держави світу.
Однак, як зауважує у відповідь Андрієві Магері програмний директор Центру громадянських свобод Володимир Яворський, “зважаючи на багато дивних політичних рішень КСУ, це зовсім не аргумент, хоча виконувати таке рішення звісно треба буде”.
“А чекати на щось є ще більшою помилкою – насправді ви зараз говорите без жодної думки про мільйони людей. Це не теоретично, це справді має дуже практичне значення, бо людей змушують відмовлятися від українського громадянства і багато хто живе за кордоном і насправді вже має інше громадянство”, – додає правозахисник.
Також є думка частини юристів, що в Конституції, коли йдеться про громадянство, мається на увазі єдине для всієї країни громадянство, а не певних частин її територій. Адже навіть у старому законі уточнювалось, що принцип єдиного громадянства – це громадянство держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України.
В будь-якому разі, поставити крапку у спорах може Конституційний суд. Але він вже кілька років не здатен розтлумачити статті Конституції про громадянство. До останнього часу там не було навіть кворуму для проведення засідань. Нещодавно президент Зеленський призначив 12-го суддю, кворум з’явився, але коли це питання розглядатимуть, не відомо.
Є ще один погляд на цю проблему. Деякі юристи нагадують про вищість міжнародного законодавства над національним. Україна у 2006 році приєдналася до Європейської конвенції про громадянство, яка надає право державам вільно вирішувати, чи допустиме множинне громадянство для її громадян.
Аргументи уряду
Очевидно, що уряд і провладна більшість виходили передусім із сьогоднішніх реалій в Україні.
Серед них – потреба підвищити захист українців, які перебувають за кордоном через війну. На переконання уряду, маючи громадянство країни перебування, українці будуть більш соціально захищеними.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, З України через війну виїхало за кордон понад шість мільйонів українців По-друге, в уряді кажуть, що слід визнати реалії та врегулювати ситуацію із неконтрольованим отриманням другого, третього іноземного громадянства українцями.
Третій аргумент уряду – подвійним громадянством вдасться втримати українців, як живуть за кордоном, від остаточного розриву з батьківщиною і збільшити шанси на їх повернення додому.
Хоча у цієї тези багато противників, які вважають, що навпаки, отримання громадянства іншої країни знизить мотивацію повернутися і призведе до ще більшої міграції.