Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Колаж ВВС
-
- Author, Олег Черниш
- Role, ВВС Україна, Київ
-
17 липня 2025, 10:20 GMT
Оновлено: 21 хвилин(и) тому
Вперше з початку повномасштабної війни в Україні відбувається велике переформатування Кабінету Міністрів, а свою посаду залишив “рекордсмен” за часом перебування на його чолі – Денис Шмигаль. Що ще зміниться?
17 липня Верховна Рада проголосувала за призначення міністрів нового уряду. “За” проголосували 253 народні депутати.
Найголовнішою зміною є те, що замість Шмигаля, який обіймав свою посаду понад 5 років, очільницею виконавчою гілки влади в Україні стала його перша заступниця, міністр економіки Юлія Свириденко.
Політичні експерти називають її близькою до голови Офісу президента Андрія Єрмака. Власне, його заступницею в ОП вона працювала в 2020-21 роках.
Першим віцепрем’єром став міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, який є соратником Володимира Зеленського ще з часів передвиборчої кампанії 2019 року. Водночас, за даними аналітиків та ЗМІ, він має напружені стосунки з Єрмаком.
Крім кадрових змін, реформування Кабміну відобразилося і на кількості міністерств. Вона суттєво скоротиться попри те, що деякі міністерства були створені зовсім недавно і з великим апломбом. Як, наприклад, Міністерство національної єдності.
Посилення Міноборони і ліквідація Мінстратегпрому
Новим міністром оборони найімовірніше стане Денис Шмигаль. Вперше цю посаду в Україні обійме дипломований фінансист та економіст, що не мав стосунку до оборонної сфери.
Це нагадує російський досвід, де у травні 2024 року вперше посаду міністра оборони отримав чиновник з економічної сфери – Андрій Бєлоусов.
Крім призначення нового очільника, Міноборони України очікують і інші зміни. Найголовніша – це фактичне поглинання іншого відомства, а саме Міністерства стратегічних галузей промисловості.
Автор фото, Фейсбук Герман Сметанін
Підпис до фото, Молодий очільник Мінстратегпрома Герман Сметанін повертається в “Укроборонпром”, а його відомство переходить до складу МіноборониЙого очільник Герман Сметанін з посади міністра повернувся на пост директора “Укроборонпрому”, який він обіймав з червня 2023 до вересня 2024 року.
Ідея створити Мінстратегпром з’явилась в команди Зеленського відразу після приходу до влади в 2019 році. Офіційно воно почало функціонувати з липня 2020 року, а першим його очільником став колишній очільник Укркосмосу Олег Уруський.
Власне, саме космічна сфера була у фокусі роботи міністерства в перші роки до повномасштабного вторгнення і викликала найбільш жвавий інтерес президента Зеленського. В 2020-21 роках він ставив задачі Мінстратегпрому створити ракету-носій і запустити український супутник в космос.
Після початку великої війни відомство зосередилося на питанні нарощення виробництва українського озброєння. На цьому шляху нерідко траплялися скандали, пов’язані з якістю і кількістю цих виробів. Один з останніх – ситуація з постачанням значної кількості неякісних мін, вироблених на Павлоградському хімічному заводі.
Тепер Зеленський каже про те, що сфера стратегічних галузей промисловості переходить під управління Міноборони. Денис Шмигаль вже отримав завдання від голови держави.
“Завдання дуже конкретне, чітке. Зараз української зброї на фронті, в усіх наших операціях – біля 40%. Це вже значно більше українського виробництва зброї, ніж будь-коли за час незалежності нашої держави. Обсяги дійсно великі. Але потрібно більше”, – наголосив Зеленський.
Україна має досягти рівня 50% української зброї за перші шість місяців роботи нового уряду, збільшуючи власне виробництво, сказав він.
Економічний “монстр”
Якщо оборонна сфера стане парафією Дениса Шмигаля, то його наступниця Юлія Свириденко змогла забрати “під своє крило” весь економічний блок і сферу євроінтеграції.
В український уряд повертається “монстр” у вигляді нового Міністерства економіки, яке поглине в собі ще два міністерства: агрополітики і природних ресурсів.
Такий експеримент в історії України вже був. Таке монструозне Міністерство економіки проіснувало близько року в 2019-20 роках в першому уряді за часів Зеленського. Очолив відомство тоді Тимофій Милованов.
Вже в 2021 році експеримент завершився і Мінагрополітики було відновлене.
Нова історія з ліквідацією відомства вже викликало негатив з боку профільних організацій. Провідні громадські об’єднання аграрного сектору підписали спільного листа до президента Володимира Зеленського щодо недоцільності цієї реформи. Вони наголошують на необхідності зберегти окреме міністерство для цієї стратегічно важливої галузі.
“Аграрний сектор України є критично важливою галуззю національної економіки, що генерує 15% ВВП, забезпечує близько 60% валютних надходжень та є життєво важливим для забезпечення економічної стійкості, фінансування армії, продовольчої безпеки. Окрім цього, аграрний сектор є одним з найбільших платників податків в Україні”, – йдеться у зверненні.
Автор фото, Фейсбук Олексій Соболев
Підпис до фото, Олексій Соболев був близьким соратником Юлії Свириденко, а тепер замість неї очолить МінекономікиЩо стосується очільника нового Мінекономіки, то ним став близький соратник Свириденко, колишній її перший заступник Олексій Соболєв.
Він здобув освіту в Київському національному економічному університеті, отримав ступінь магістра фінансів. Також має сертифікат фінансового аналітика від CFA Institute (США).
Працював керуючим активами у Dragon Asset Management, в 2015-2016 роках був на посаді радника Міністра інфраструктури, а у 2016-2018 роках керував проектом Prozorro.Sale в Transparency International Ukraine, здійснював координацію розробки ІТ рішень для прозорого продажу державних активів.
З 2018 року очолював ДП “Прозорро.Продажі”. В січні 2023 року був призначений на посаду заступника міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Фахівці позитивно сприйняли призначення його на посаду очільника Мінекономіки.
Наприклад, фінансовий експерт Сергій Фурса називає Соболєва “найсильнішим міністром економіки, принаймні в питанні розуміння як працює економіка, за всю історію України”.
“Хто ходив на його лекції хоч раз не дасть збрехати. Плюс, у нього дуже позитивна кредитна історія, а саме успіх Prozzoro sale і малої приватизації, де він був лідером проекту. І де проявились його цінності. Якщо від когось і можна очікувати проривів у тій самій дерегуляції (не плутати із зниженням податків), то це від нього”, – написав він в фейсбуці.
Без “єдності”
Ліквідовується ще одне відомство, яке проіснувало лише пів року. Мова про Міністерство національної єдності, яке очолював Олексій Чернишов.
Заяви про створення такого органу почалися ще влітку 2024 року – високопосадовці, зокрема президент Володимир Зеленський, публічно згадували про роботу над запуском чи то міністерства єднання, чи то міністерства повернення.
Скепсис щодо цього відомства почався з самого початку його створення. Цілі, мета і функції Мін’єдності були розмиті, а міністр Чернишов мав досвід роботи зовсім в іншій сфері.
В інтерв’ю ВВС у березні 2025 року він казав, що задача його міністерства – це “створення ідентичності українців”.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Мінєдності під керівництвом Чернишова проіснувало лише пів року“Мова йде про наступне – так чи інакше, ми маємо утворити українську ідентичність. Сьогодні українці – це нація з близько 60 мільйонів людей по світу – включно з Україною і іншими країнами, якщо включати етнічних українців, діаспору, мігрантів всіх хвиль”, – наголошував він.
Але як це виглядатиме на практиці, не було зрозуміло.
Остаточно підкосив Міністерство корупційний скандал, пов’язаний з його очільником. Наприкінці червня правоохоронні органи повідомили Чернишову підозру в хабарництві, а Вищий антикорупційний суд визначив йому запобіжний захід в вигляді застави 120 млн гривень.
Попри кримінальне переслідування віцепрем’єр-міністр відмовився йти з посади.
Тепер його відомство ліквідовують, а функції, ймовірно, перейдуть до профільного агентства у складі Мінсоцполітики.
Інші зміни
Зміни в новому уряді також зачепили міністерства юстиції, соцполітики і сферу євроінтеграції.
Віцепрем’єром з питань євроінтеграції став соратник Свириденко, колишній її заступник по мінекономіки Тарас Качка. Це досвідчений урядовець, який ще на початку 2000-х працював в міністерстві юстиції та міністерстві сільського господарства.
В 2014-15 роках очолював Американську торгову палату в Україні, а також був дотичний до підготовки угоди про євроасоціацію.
Автор фото, Фейсбук Юлії Свириденко
Підпис до фото, Тарас Качка на посаді заступника Свириденко вів торгові перемовини як з Євросоюзом, так і з СШАЗ вересня 2019 року став заступником міністра економіки і Торговим представником України. На цій посаді зокрема займався торговими перемовинами з європейськими партнерами і підготовкою угоди про корисні копалини з США.
Ольга Стефанішина, що раніше поєднувала посаду віцепрем’єра з євроінтеграції і міністра юстиції залишає свою посаду.
Президент вже заявив, що вона стане послом в США. Поки триватиме процедура її погодження з американською стороною, Стефанішина буде спеціальною уповноваженою з питань розвитку співробітництва зі США.
У цьому новому статусі вона працюватиме, щоб “не втрачати темпу у відносинах з Америкою”, пояснив Зеленський.
Пост міністра юстиції замість неї посів Герман Галущенко, який раніше відповідав за енергетику.
Він має юридичну освіту і тривалий час працював у цій сфері, до того, як в квітні 2021 року стати міністром енергетики. Зокрема, Галущенко працював в прокуратурі, договірно-правовому департаменті міністерства закордонних справ, в адміністраціях президентів Леоніда Кучми і Віктора Ющенка.
З 2011 до 2013 року був директором департаменту судової роботи в Мінюсті, коли його очолював Олександр Лавринович. Після того працював в “Енергоатомі” і в міжнародних юридичних організаціях.
У травні 2020 повернувся в “Енергоатом” на посаду віцепрезидента.
Замість нього міністерство енергетики очолила 39-річна Світлана Гринчук, яку ЗМІ називають наближеною до Галущенка. Вона має досвід роботи в фінансовій, екологічній та аграрній сферах.
У 2016 році Гринчук стала директором департаменту з питань зміни клімату та захисту озонового шару в Міністерстві екології та природних ресурсів України.
У 2019 році вона стала радницею прем’єр-міністра Олексія Гончарука з питань охорони навколишнього середовища та зміни клімату. В 2022 році Гринчук повернулась до Мінекології на посаду заступника міністра, а у вересні 2023 року стала заступником Германа Галущенка в Міненерго.
Вже через рік парламент призначив її міністром захисту довкілля та природних ресурсів. Тепер у зв’язку з ліквідацією відомства Гринчук повертається в Міненерго.
Автор фото, Енергоатом
Підпис до фото, Герман Галущенко повернувся до Мінюсту, де працював понад 10 років томуТакож нового очільника отримало Міністерство соціальної політики. Колишня голова цього відомства Оксана Жолнович пропрацювала на посаді рівно три роки.
Як пише видання “Українська правда”, Зеленський був невдоволений тим, що вона не виконує його постійні вимоги підвищувати пенсії і вводити додаткові соціальні пільги для населення.
“Звідки взяти на це гроші, Зеленський не уточнював. Тому вимоги не виконувалися”, – йдеться в статті “УП”.
Замість Жолнович займатися соцполітикою буде колишній податківець і фінансист Денис Улютін. Він тривалий час (з 2010 до 2016 року) працював в апараті прем’єр-міністра, а потім перейшов до Міністерства фінансів.
В цьому відомстві він обіймав посади керівника патронатної служби до квітня 2019 року, коли став заступником державного секретаря секретаріату Кабміну.
З квітня 2020 року був першим заступником міністра фінансів Сергія Марченка.
Автор фото, Мінфін
Підпис до фото, Призначення фінансиста Дениса Улютіна на посаду міністра соцполітики вже викликало критику навіть в президентській партіїПризначення в Мінсоцполітики людини, далекої від цієї сфери, викликало публічну критику навіть серед президентської партії “Слуга народу”.
Депутатка від СН, голова комітету Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова жорстко розкритикувала Улютіна. Вона каже, що довго спілкувалась з ним і не побачила в нього відповідних знань для посади міністра соцполітики.
“Політик, як діяти на посаді, не знає. Нема розуміння регіонального функціоналу. Не знав навіть який в Україні діє пенсійний вік… Так само не маємо права брати на посаду людину, яка буде вчитись у часи, коли потрібно працювати, до мінсоц”, – написала вона в фейсбуці.
Всі інші міністри зберегли свої посади.
Олексій Кулеба залишився на посаді віцепрем’єр-міністра, який відповідає за регіональну політику. Ігор Клименко очолює Міністерство внутрішніх справ, Матвій Бідний – Мінмолодьспорту, Наталія Калмикова – Міністерство ветеранів, Андрій Сибіга – МЗС, а Сергій Марченко – Мінфін.
Попри резонансні чутки і скандали залишилися на своїх посадах міністр освіти Оксен Лісовий і міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Консультації щодо кандидата на посаду міністра культури ще тривають.