Джерело: www.bbc.com
Автор фото, BBC/Xavier Vanpevenaege
Підпис до фото, Українські солдати можуть обмінювати відео підтверджених убивств на бали, які вони можуть використовувати для купівлі спорядження
-
- Author, Пол Адамс
- Role, Дипломатичний кореспондент у Києві
- 34 хвилин(и) тому
Зображення надходять щодня. Їх – тисячі.
Люди та техніка, за якими полюють уздовж довгої лінії фронту в Україні. Усе знімають на відео, реєструють і підраховують.
І тепер ще й використовують з новою метою – Збройні сили України намагаються здобути кожну можливу перевагу над значно потужнішим противником.
За схемою, яку вперше випробували торік і назвали “Армія дронів: Бонус” (відомою також як “є-бали”), підрозділи можуть заробляти бали за кожного знищеного російського солдата або знищену техніку.
І подібно до відеогри Call of Duty чи телевізійного шоу 1970-х бали приносять винагороди.
“Чим стратегічно важливішою та масштабнішою є ціль, тим більше балів отримує підрозділ”, — йдеться у заяві команди Brave 1, яка об’єднує експертів з уряду та військових структур.
“Наприклад, за знищення ворожої реактивної системи залпового вогню нараховується до 50 балів, за знищений танк – 40 балів, а за пошкоджений – 20”, – додають там.
Це можна назвати гейміфікацією війни.
Кожне завантажене відео тепер ретельно аналізують у Києві, де бали нараховують відповідно до постійно оновлюваних військових пріоритетів.
“Я думаю, перш за все, йдеться про якісні дані, математику війни й розуміння того, як ефективніше використовувати обмежені ресурси”, – говорить автор системи є-балів, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Автор фото, BBC/Xavier Vanpevenaege
Підпис до фото, Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України, показує кореспонденту ВВС Полу Адамсу, як працює системаАле після трьох із половиною виснажливих років повномасштабної війни ця система має ще одне важливе призначення.
“Йдеться також про мотивацію, – каже Федоров. – Коли ми змінюємо вартість балів за ті чи інші цілі, ми бачимо, як змінюється мотивація”.
В офісі Федорова – величезний відеоекран із десятками прямих трансляцій з українських дронів, що літають над лінією фронту.
Ці кадри дають яскраве уявлення про українську війну дронів, у якій, за словами командирів, безпілотники тепер відповідають за приблизно 70% усіх втрат серед росіян – убитих і поранених.
З перших днів повномасштабного вторгнення Росії стрічки соцмереж заполонили відео з дронів – часто з накладеною важкою метал-музикою.
Башта танка, що вибухає у вогняній кулі. Самотній солдат, який відбивається від дрона гвинтівкою чи палицею.
Це може бути моторошне видовище. Кожне відео – святкування загибелі противника. Зображення, що спотворюється в момент вибуху дрона.
Але поза межами похмурого задоволення виснажені підрозділи на передовій тепер воюють із розумінням, що докази їхніх дій можуть принести їм винагороду.
Автор фото, BBC/Xavier Vanpevenaege
Підпис до фото, Підрозділи можуть витрачати важко зароблені бали на нове обладнання на урядовому вебсайті Brave1.BBC звернулася до понад десятка підрозділів, аби дізнатися, що думають солдати на передовій про цю схему. Відгуки були змішаними.
“Загалом я та мої товариші ставимося позитивно”, – каже Володимир, боєць 108-ї бригади територіальної оборони. Він попросив не називати його прізвища.
У той час, коли фронтові підрозділи витрачають обладнання – особливо ударні дрони – із шаленою швидкістю, Володимир вважає, що система є-бали виявляється корисною.
“Це спосіб компенсувати втрати… і водночас завдати противнику максимальної шкоди”, – каже він.
22-га механізована бригада, яка зараз воює на північному сході країни, вже мала близько трьох місяців, щоб звикнути до нової системи.
“Коли ми зрозуміли, як вона працює, то виявилося, що це цілком пристойна система”, – каже боєць із позивним Джек.
“Наші хлопці виснажені, і вже мало що їх мотивує, – каже він. – Але ця система допомагає. Дрони постачають через цю програму, а хлопці отримують винагороду. Це непогана мотивація”.
Але інші – менш переконані.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Після трьох з половиною років повномасштабного вторгнення Росії українські військові виснажені“Ця система не вирішує основну проблему мотивації, – каже боєць із позивним Змій. – Бали не зупинять людей від втечі з армії”.
Інший боєць, який представився як Дмитро, надіслав довгу відповідь, у якій скаржився, що підрозділи витрачають занадто багато часу на спроби “приписати” собі знищення ворога або навмисне добивають вже виведену з ладу російську техніку, аби отримати більше балів.
Для Дмитра вся ця концепція виглядає морально сумнівною.
“Ця система – це просто наслідок нашої збоченої звички перетворювати все на прибуток, – каже він, – навіть нашу власну кляту смерть”.
Та попри це, система балів добре ілюструє підхід України до цієї війни: креативне, нестандартне мислення, яке дозволяє максимально використати інноваційні навички країни й мінімізувати ефект чисельної переваги ворога.
Федоров каже, що нині до участі залучено 90–95% бойових підрозділів, які забезпечують стабільний потік корисних даних.
“Ми почали отримувати якісну інформацію й ухвалювати рішення на її основі”, – каже він.
“Збираючи дані, ми можемо пропонувати зміни, але основа завжди – військова стратегія”, – додає міністр.
Автор фото, BBC/Xavier Vanpevenaege
Підпис до фото, Михайло Федоров каже, що уряд використовує дані для прийняття стратегічних рішеньВ офісній будівлі в Києві ми зустрілися з аналітиками, чия робота – переглядати відео, верифікувати кожне влучання та нараховувати бали підрозділам.
Нам заборонили розголошувати їхнє місце розташування та справжні імена.
“У нас є дві категорії: “ураження” і “знищення”, – розповів Володя. – За них нараховується різна кількість є-балів”.
Виявилось, що заохочення російського солдата до здачі в полон цінується вище, ніж його вбивство – полонений може стати частиною майбутніх обмінів.
“Якщо за одного… вбитого росіянина ти отримуєш 1 бал, – каже Володя, – то якщо його беруть в полон – множиш на 10”.
Команда Володі щодня аналізує тисячі уражень.
“Найскладніше – це артилерія”, – каже він, показуючи відео, на якому дрон майстерно лавірує між деревами та залітає в окоп із прихованою гарматою.
“Росіяни дуже добре маскуються і риють укриття”, – додає Володя.
З еволюцією російської тактики змінюється і система є-балів.
Москва дедалі частіше використовує невеликі мобільні групи на мотоциклах чи пішки, тому цінність окремого солдата зросла – тепер він дорівнює шістьом балам, а не двом, як раніше.
Оператори ворожих дронів завжди цінуються вище, ніж самі дрони.
Сама система винагород також удосконалюється.
До цього часу підрозділи могли обмінювати накопичені бали на готівку, яку часто використовували разом із коштами зі зборів, аби закупити критично необхідне обладнання.
Тепер система є-балів напряму інтегрується у платформу Brave 1 Market, яку розробники називають “Амазоном для війни”.
Військові можуть переглядати понад 1600 товарів, використовувати накопичені бали, купувати обладнання прямо у виробників і залишати відгуки – рахунок після цього сплачує міністерство оборони.
Brave 1 Market не замінює традиційні бюрократичні військові закупівлі, а доповнює їх.
Розрахунок полягає в тому, що підрозділи отримають швидший доступ до необхідного спорядження, – від дронів і запчастин до наземних безпілотників (UGV), які можуть евакуювати поранених із небезпечних ділянок фронту.
Бали за вбивства. “Амазон” для війни.
Для когось це може звучати жорстоко чи навіть цинічно.
Але це війна – і Україна налаштована триматися, борючись настільки ефективно й раціонально, наскільки це можливо.