Джерело: www.bbc.com
Автор фото, УНІАН
Підпис до фото, Рустема Умєрова називали головним претендентом на посаду посла. Але щось пішло не так
-
- Author, Світлана Дорош
- Role, ВВС Україна, Київ
- 32 хвилин(и) тому
Ексміністр оборони Рустем Умєров став секретарем Ради національної безпеки та оборони України при президенті. Кілька тижнів перед змінами в уряді обговорювали його можливе призначення послом України у США.
Чому Рустем Умєров так і не потрапив на дипломатичну роботу, достеменно не відомо. Лунали припущення, що з цим призначенням не погодилися у Білому домі.
Президент Володимир Зеленський чи його офіс ситуацію не коментували. Натомість соціальні мережі висловлювали різні припущення, а також постійно нагадували, що у США живе дружина і діти Рустема Умєрова і, отримавши дипломатичну посаду, він, нарешті, з ними б возз’єднався.
Скандали і заслуги
Міністром оборони у 2023 році Рустем Умєров став після роботи на посаді голови Фонду держмайна. У парламенті за нового міністра проголосувала конституційна більшість, що буває вкрай рідко – понад 330 депутатів. До ФДМУ Рустем Умєров займався бізнесом, до 2019 року був помічником лідера кримських татар Мустафи Джемілєва у парламенті. На виборах у 2019 році пройшов до Верховної Ради за списком партії “Голос”.
На початку війни у 2022 році президент Зеленський включив Умєрова до групи перших перемовників з Росією. У 2025 році він також був членом делегацій на переговорах з Росією.
Окрім того, Умєров постійно брав участь у переговорах, коли йшлося про постачання зброї Україні, що дає підстави для тверджень про те, що президент Зеленський йому довіряє.
Деякі оглядачі припускають, що на посаді секретаря РНБО він і надалі буде одним із ключових перемовників.
У міністерстві оборони він замінив на посаді Олексія Рєзнікова, від якого йому дістався шлейф скандалів, пов’язаних із закупівлями продовольства й спорядження для армії.
На початку 2025 року розгорівся скандал вже навколо діяльності самого Рустема Умєрова, і знову йшлося про закупівлі.
Автор фото, Уніан
Підпис до фото, Володимир Зеленський, Рустем Умєров Восени минулого року вибухнув скандал із мінометними мінами. Вироблені в Україні міни, які тисячами надійшли на озброєння Збройних сил, виявилися бракованими. Коли про це стало відомо, спалахнув скандал і почали лунати заклики до відставки міністра оборони.
Міністерство оборони згодом заявило, що ведеться розслідування причин нештатного спрацювання 120-міліметрових мін.
Використання зазначених партій боєприпасів у Силах оборони призупинили, також заборонили їх видачу у бойові підрозділи. За цим фактом Державне бюро розслідувань почало кримінальне провадження.
А на початку 2025 року свого піка сягнув скандал навколо системи закупівель зброї державою для війська на сотні мільярдів гривень. Міністр оборони Рустем Умєров звільнив керівницю формально незалежної Агенції оборонних закупівель (АОЗ) Марину Безрукову і звинуватив її у провалі роботи.
З іншого боку, сама Безрукова, низка відомих антикорупційних активістів і навіть впливові депутати від владної “Слуги народу” заявили про незаконність дій міністра і стали на захист агенції.
Після тривалих публічних звинувачень та дебатів і невизначеності щодо того, хто ж очолює Агенцію оборонних закупівель, 31 січня міноборони зробило заяву, що у Марини Безрукової в цей день завершується контракт і з 1 лютого виконувати обов’язки голови АОЗ буде тодішній голова Державного оператора тилу Арсен Жумаділов.
Це протистояння привернуло увагу і за межами України, на рівні країн НАТО та Великої сімки, де непублічно заявляли, що “шоковані ситуацією”.
Водночас до своїх заслуг на посаді сам міністр Умєров відносить, зокрема, реформу обліку військовозобов’язаних і їхньої подальшої мобілізації: електронний реєстр “Оберіг”, електронний кабінет “Резерв+” та інші.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, РНБО, секретарем якої стане Рустем Умєров, займається, зокрема, санкціями проти іноземців та громадян України Родина у США
Коли ширилися чутки про те, що Рустем Умєров може стати новим послом України у США, у соцмережах одразу згадували, що там живе сім’я ексміністра – дружина, діти, а також старший брат Енвер з родиною. Усі вони перебувають у штаті Флорида.
Раніше міністрові доводилося спростовувати повідомлення у ЗМІ про наявність американських паспортів у членів сім’ї. Міноборони також розповідало, що родина живе у США з 2016 року і виїхала туди через загрозу життю та здоров’ю.
“У 2016 році родина міністра оборони України була вимушена виїхати за кордон через замахи та погрози внаслідок систематичної діяльності Рустема Умєрова щодо деокупації тимчасово окупованого Криму”, – йшлося у телеграм-каналі міноборони.
“Діти міністра, син – віком 10 років, доньки – 8 і 2 роки (станом на грудень 2023 року. – Ред.) є виключно громадянами України. Громадянства інших країн у членів родини Умєрова немає”, -– наполягало міноборони після того, як у ЗМІ з’явилися повідомлення про американське громадянство членів родини Умєрова.
“Українські паспорти, які їм було видано після закінчення терміну дії попередніх, вони отримали у посольстві України в США. Саме тому в декларації, на яку посилаються ЗМІ, і було вказано місце видачі документів – США”, – запевняли у відомстві.
РНБО і санкції
Рада національної безпеки та оборони України при президенті впродовж свого 30-річного існування мала різні функції, але багато залежало від людини, яка була секретарем цього органу. Іноді здавалося, що посада секретаря є суто формальною, бо усі рішення ухвалюються в адміністрації (а зараз – офісі) президента.
Проте були часи, коли секретар РНБО відігравав значну роль у формуванні державної політики. Зокрема, так було за президентства Леоніда Кучми, коли секретарем Ради був Володимир Горбулін.
Часто посада секретаря РНБО діставалася колишнім високопосадовцям. За ці роки на ній працювали, зокрема, Євген Марчук, Петро Порошенко, Олександр Турчинов, Андрій Парубій, Іван Плющ, Андрій Клюєв. Прикметно, що усі вони були на посаді короткий час. Найдовше секретарем РНБО пробув Олексій Данілов – з 2010 по 2024 рік.
Рустем Умєров замінить на посаді Олександра Литвиненка, відомого науковця, котрий до того очолював Національний інститут стратегічних досліджень при президенті. Це фахівець, який довгий час займався українсько-російськими відносинами, а у 2009 році разом із Володимиром Горбуліним фактично передбачив агресію РФ проти України.
Зараз найбільш помітною є діяльність Ради національної безпеки і оборони у застосуванні санкцій, і не лише проти осіб, яких підозрюють у діяльності проти безпеки України, але й проти її громадян.
Ці дії критикують правозахисники, оскільки санкції запроваджуються рішенням РНБО без рішень судів. Правники кажуть, що фактично РНБО виконує функції суду, у той час, як є лише політичним органом при президенті.