Про це говорять!
Небезпечні сусіди житлового масиву
Уже другий місяць у Нововолинську бурхливо обговорюють проблеми, які створив для міста потужний деревообробний завод «Кроноспан».
Пристрасті вирують поки що в Інтернеті – на сайті «Нововолинський інформаційний портал» (nvip.com.ua). Та можна сміливо прогнозувати: протестні акції не забаряться!
Весела картинка
Почалось усе 23 лютого, коли ТзОВ «Кроноспан.уа», розташоване на промисловій околиці шахтарського міста, оприлюднило через газету «Наше місто» свої наміри. У зв’язку зі збільшенням виробничої потужності підприємство хоче внести зміни до дозволу на викиди в атмосферу забруднюючих речовин.
Планують збільшити викиди продуктів спалювання палива, формальдегіду, що виділяється в процесі сушіння стружки, і розконсервувати ще одну трубу.
А в заходах щодо скорочення існуючих викидів немає потреби, запевняють на «Кроноспані», вони не перевищують гранично допустимих норм.
Повідомлення про наміри є обов’язковим для всіх промислових забруднювачів довкілля. Далі все залежить від пильності громади. Точніше — окремих громадян, яким не байдуже, чим дихають вони та їхні діти.
У Нововолинську, який після гучних протестних акцій довкола «Кроноспану» 2004-2005 років заліг, здавалось, у летаргійну сплячку, знайшовся раптом такий собі народний контролер. Молодий, як я здогадуюсь. Він виклав на сайті «Nvip.com.ua» цілком офіційну інформацію з газети. І фото поряд — деревообробний завод, який димить на всю округу. Нічого особливого, панове! Нововолинці спостерігають таку картину щодня. А мешканці 15-го мікрорайону, Панасівки й Верхнова дихають забрудненим повітрям на повні легені вже років сім.
І що ви собі думаєте? Невеличке офіційне повідомлення спричинилося до шквалу відгуків! Інтернет-користувачі коментували його наввипередки. Надто ж оті, що мешкають по сусідству з деревообробним і ливарним — у 15-му мікрорайоні. Вітер нерідко дме саме туди, на великий житловий масив. І людям уже уривається терпець жити в зоні підвищеної небезпеки.
Куди дивиться влада?
– Від цього «Кроноспану» і так немає чим дихати на 15-му! А вони хочуть збільшити викиди! І при цьому все в межах допустимих нормативів?! Я прекрасно розумію, що місту потрібні робочі місця, але аж ніяк не ціною здоров’я людей!
– Такі гіганти будуються за 20 км до найближчого населеного пункту. Аналогічні заводи у Польщі, Росії збудовані за всіма нормами. Лише в нас можна все. Напевно, хтось отримав немалий відкат і живе приспівуючи, а решта страждає…
– Смердить і вдень і вночі на 15-му! Удома навіть за зачиненими вікнами не сховаєшся від запаху “просушки стружки”. Заводи від житлового масиву треба відгороджувати двома чи й трьома смугами зелених насаджень!
Звісно, знайшлись у деревообробного заводу й захисники:
– Подивіться краще, що ливарний вночі викидає, такий рудий дим валить! А вам один «Кроноспан» заважає. Давайте зупинимо завод, і нехай 400 чоловік ідуть на вулицю. Вам зайнятися нічим — дай тільки якісь акції протесту зробити! Щодо запаху — сама живу на 15-му мікрорайоні. Ну, є запах дерева, то це ж не найгірше… Згадайте, як смердів м’ясокомбінат – і ніхто не обурювався…
Цій анонімній пані віртуальний загін природолюбів тут-таки дав гідну відсіч:
– А хто проти того, щоб завод працював? Я проти того, щоб вiн працював із порушенням екологiчних норм.
– Зазвичай такі підприємства зводять подалі від міста. Скільки треба часу збудувати нові бокси й вивезти обладнання туди? В усьому винна жадібність наших чиновників і небажання йти назустріч людям.
– Бачили, скільки там дерева позвозили? Це десятки, а може, й сотні гектарів лісу. Їм уже нікуди його складувати, то вони вже за БРВ складують! Куди дивиться влада? Мало того, що вони забруднюють наше довкілля, то вони рубають наші ліси!!!!!!
Час робити експертизу
Тим часом користувач Maximum, із легкої руки якого і почалася перепалка, виклав дуже цікавий відеозапис. Це масові протести в польському містечку, де працює подібний «Кроноспан», і реакція заводської та самоврядної адміністрацій.
У представникові заводу зненацька впізнаю того самого пана, який 8 років тому розводився в Нововолинську про екологічну безпеку майбутнього промислового монстра. Він і там запевняє, що все о’кей. Такої ж думки й бургомістр.
Однак заспокійливі мантри функціонерів не діють на польських протестувальників. Хіба на малечу в дитсадку, якій дядечко бургомістр розповідає казочку про те, що викиди не лише не шкідливі, а й корисні!
Відеоролик іронічний: дітки слухають ті байки, батьки волають, а дерева жовтіють просто на очах…
Гаразд, говорити і показувати можна довго, а що робити?
Провести незалежну експертизу викидів, каже Maximum. Вона матиме вирішальне значення для влади і громади при внесенні змін до дозволу на викиди. Піде вона на користь і Кроноспану – зніме підозри й розвіє сумніви, якщо завод справді працює за євростандартами.
Робота експертів коштує трохи грошей, але сума цілком підйомна: до 1,5 тис. грн.
Утім, суд бере до уваги тільки висновки державних установ. Отож можна замовити експертизу ще й в обласній санстанцii. Хотіла додати — в управлінні екології, але там і начальник, і його заступник погоріли цими днями на хабарах (якщо вірити інформації обласного УСБУ).
З огляду на вже легендарну корумпованість наших чиновників — місто повірить лише висновкам незалежних експертів.
Безперечно, свій внесок у забруднення довкілля регулярно робить і ливарний завод. Безперечно, і там керівництво запевнятиме, що викиди не перевищують гранично допустимих норм. Але сніг за ніч ставав у 15-му мікрорайоні рудим — це про щось та говорить!
Одне слово, експертиза має бути комплексною, з урахуванням сумарної кількості викидів від обох підприємств. І провести її треба невідкладно, бо потяг уже відходить.
На подання пропозицій і зауважень дається зазвичай місяць. Повідомлення про наміри «Кроноспан» оприлюднив 23 лютого. Замість викласти свої міркування на папері поборники чистого повітря випустили всю свою пару в Інтернеті. А треба було просто підписати заяву й занести у виконком…
Яка статистика захворюваності?
Закордонні інвестори приходять сюди не благодійництвом займатись і не дерева садити, а рубати «бабло». Наші ж розумники заради свіжої копійки ладні повирубувати останні тополі. Не пошкодували навіть парк біля міськради. Ще трохи – і там будуть суцільні пеньки, на яких дуже зручно дудлити пиво й горілочку. Надто ж під шашличок у дні народних гулянь, коли парк перетворюється на шинок просто неба.
Ну, а шахтарське місто невпинно перетворюється на деревообробне. Копальні закриваються, натомість виробництво тирсоплит нарощує потужності. І якщо бізнесменів не контролювати постійно й жорстко, вони остаточно сядуть громаді на голову.
У Нововолинську це почали розуміти:
– Ти бач, що пишуть: «у заходах щодо скорочення існуючих викидів немає потреби». Заходи будуть, коли населення масово хворітиме на рак, коли діти народжуватимуться неповноцінними, коли все місто стане регресниками з вадами дихальних шляхів! А товариші іноземці спокійно поїдуть собі додому з вагоном грошей. Хто відповідатиме за таким сценарієм? Хто сяде до буцегарні? Тільки не наші можновладці. Бо вони скажуть: ми ж у вас питалися, хотіли почути вашу думку, які до нас претензії?..
– На Волині жах що коїться: вирубують під корінь усі насадження понад дорогами. Те ж саме на наших вулицях і у дворах. Люди, схаменіться, що ви робите? Навколо Нововолинська і так немає лісів! Ще трохи – й будемо ходити з мішками на голові чи в респіраторах! Моя думка: жодним чином не можна цього допускати!
– А владі наплювати, аби гроші в кишеню йшли… Чиновники, де ваша совість? Проконтролюйте це питання!!!
– Скільки там працює чоловік? 200? 400? А скільки труїться – 5-й, 6-й, 15-й мікрорайони (тисяч 8 населення) і прилеглі села.
– Нехай Сторонський (заступник міського голови) надасть статистику захворюваності за останні роки!
– Сторонський надасть дуже позитивнi данi, навiть не сумнiвайтесь. А скiльки людей із Нововолинська звертається в обласну лікарню! Медики в Луцьку називають наше мiсто ледь не аномальною зоною…
Пеньки — не ми!
Отак висловлювалися відвідувачі сайту «Нововолинський інформаційний портал» упродовж цілого місяця. Обурювалися, говорили, балакали… На «Кроноспані» тим часом акуратно готували документацію.
Я зайшла на сайт аж 27 березня. І аж тоді дізналася про намір деревообробного підприємства збільшити викиди. Згадала, як сама скликала у 2004-му громадські слухання щодо «Кроноспану», бо влада їх чомусь не проводила. Згадала, яким утаємниченим, непрозорим був початок будівництва. Як збунтувалася тоді багатостраждальна Панасівка – і як швидко втихомирили бізнесмени тамтешніх протестувальників. Певно, пряником яким…
Уже немає на світі Федора Свідерського, Михайла Слабика – це разом з ними била я тоді на сполох, кричала в мегафон, перекривала трасу…
До речі, котрийсь із учасників тих подій написав на сайті:
– А вас, люди добрі, національно-патріотичні сили попереджали про жахливі наслідки такого виробництва. І коли ми організовували акції, то ви ховалися по кутках і дивилися, що з того вийде. А тепер дихайте, маму вашу тато любив…
Ну, більшість завжди дивиться, що з того вийде. Та, здається, вже дещо побачили. Тепер треба щось і робити.
Зайдіть, нововолинці, на сайт nvip.com.ua, почитайте нову інформацію, подумайте – і зробіть нарешті якісь висновки.
Ми не пеньки, пеньки не ми! Принаймні я так вважаю. Телефон 3-22-56 – це мій. Для тих, хто думає. Дзвоніть, пишіть, заходьте…
Часопис «Народна справа» від 5 квітня 2012 р.
Операція «Чисте повітря»
“Кроноспан” збільшить викиди… й вислухає громаду
Публікація «Небезпечні сусіди житлового масиву» в нашій газеті від 5 квітня набула значного розголосу. І не лише в Нововолинську, де неподалік від 15-го мікрорайону розташовані ливарний та деревообробний заводи.
Від забруднення довкілля потерпають і лучани, і ковельчани, і володимир-волинці… зрештою, всі ми. Усі ж бо живемо у щільному оточенні стихійних сміттєзвалищ, автомобільних, промислових і агрохімічних викидів. І всі як один хочемо – й маємо право! – дихати чистим повітрям, пити чисту воду.
Та чи стане громада на захист своїх прав?..
Куди дивиться влада?
У листах і телефонних розмовах наші читачі дружно обурюються екологічними негараздами. І цікавляться, куди ж дивиться влада – міська, обласна.
На це питання відповісти, на жаль, не можемо. Хто ж його зна, куди наша влада дивиться. Може, й газет не читає, й у Інтернет не зазирає, а бере ото зранку, як порадив Азаров, лопату до рук – і завзято покращує нам життя вже сьогодні!..
А як не нам, то собі, коханій. Теж треба…
Тим часом керівництво ТзОВ «Кроноспан УА» на публікацію нашу зреагувало оперативно. Надіслало нам деякі технологічні роз’яснення, а також (увага!) протоколи замірів повітря й висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Ось що пише адміністрація заводу:
«Кроноспан УА» розпочав свою діяльність у Нововолинську 2004 р. За 8 років із руїн колишньої бавовнопрядильної фабрики постало сучасне європейське підприємство.
Однак останнім часом деякі городяни нарікають у пресі й Інтернеті на погіршення екологічної ситуації через деревообробне виробництво.
«Кроноспан УА» завжди був відкритим для громадськості, і керівництво заводу завжди готове відповісти на будь-яке питання, що цікавить людей. Із цією метою ми щоліта проводимо День відкритих дверей, знайомимо відвідувачів із виробничим процесом і влаштовуємо їм маленьке свято.
Цьогоріч такий захід запланували на 21 липня. Принагідно запрошуємо всіх охочих!»
Хто вирубує тополі?
На закиди щодо забруднення довкілля «Кроноспан УА» відповів системно, по пунктах.
1. Деревина для виробництва плити ДСП
Технологія виробництва, яка використовується на «Кроноспані», дозволяє переробляти низькосортну технологічну деревину й відходи деревообробної промисловості. Загалом «Кроноспан УА» купує лише 3% від загальної кількості вітчизняної деревини.
2. Вирубка тополь понад дорогами
Дерева обабіч трас вирубує «Автодор» для покращення безпеки руху, оскільки ці дерева вже надто старі, заражені омелою та становлять серйозну загрозу, особливо під час сильних вітрів.
«Кроноспан УА» цю деревину використовує лише частково, бо для нашого виробничого процесу тополя не підходить – через надто волокнисту структуру забиває розмелювачі. До того ж, через низьку густину деревини плита не буде достатньо міцною.
3. Викиди в повітря пилу та формальдегіду
Згідно з замірами, проведеними в лютому 2012 року, викиди не перевищують норми. Проби повітря взято біля сушарні, біля лінії з виробництва постформінгу й у селі Панасівка. До кінця квітня мають дослідити повітря у 15-му мікрорайоні.
24-27 квітня на підприємстві відбудеться планова перевірка.
4. Додаткова труба, про яку йдеться в заяві про наміри
Додаткова труба є не джерелом викидів, а додатковим виходом із фільтра. Функція – витяг пилу від порізки ніжок із одночасним очищенням».
Що робить «Кроноспан» для міста. Як поінформувала адміністрація підприємства,
«Кроноспан УА» створив робочих місць:
прямих – 360, непрямих – близько 1000 (надання транспортних послуг, харчування, ремонти, готелі тощо).
Сплатив податків до держбюджету:
2010 рік – близько 64 млн. грн.,
2011 рік – близько 81,6 млн. грн.
Надав благодійної допомоги (школам, дитсадкам, лікарні, сиротинцю «Ковчег», ветеранам та інвалідам):
2010 р. – близько 50 тис. грн.,
2011 – близько 70 тис. грн.
Іще 30 тис. грн. пішло на ремонт басейну в школі №6, що у 6-му мікрорайоні.
Коштом ТзОВ «Кроноспан УА» зроблено дорогу в Панасівці та до підприємства «БРВ-Україна», відремонтовано сходи з Панасівки до «Оснастки». Вартість цих робіт становить близько 800 тисяч грн.
Щороку «Кроноспан УА» надає спонсорську допомогу на проведення Дня міста.
Що пише санітарна служба.
У розпорядженні редакції — два протоколи досліджень повітря, підписані працівниками Нововолинської міської санітарно-епідеміологічної станції.
Лікар із комунальної гігієни В. Палійчук, лікар із гігієни праці П. Романюк та лаборант А. Ясинська здійснили 28 лютого 2012 р. відбір проб повітря на двох промислових майданчиках ТзОВ «Кроноспан УА» і на межі санітарно-захисної зони, щоб визначити вміст шкідливих речовин.
Пилу виявили:
на одному проммайданчику – 0,14 мг/куб.м, на другому – 0,16, на межі санітарно-захисної зони – 0,12 і 0,11 мг/куб.м (за гранично допустимої концентрації 0,5 мг/куб.м).
Формальдегіду виявили:
на одному проммайданчику – 0,0064 мг/куб.м, на другому – 0,0063, на межі санітарно-захисної зони – 0,0061 і 0,006 мг/куб.м (за гранично допустимої концентрації 0,035 мг/куб.м).
Вміст пилу та формальдегіду на території промислових майданчиків №14 і №28, а також на межі санітарно-захисної зони не перевищує гранично допустимих рівнів.
Обидва протоколи підписала В. Палійчук.
Експерти дозволили збільшити викиди.
«Кроноспан УА» оприлюднив і висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 21.3.2012 р. за підписом В. Мельника – головного державного санітарного лікаря Нововолинська.
Дослідивши документи щодо внесення змін до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, посадовець запевнив: об’єкт експертизи відповідає встановленим медичним критеріям безпеки/показникам ДСП-201-97 «Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць».
Висновок є дійсним до 21.3.2017 р.
Таким чином, підприємству «Кроноспан УА» практично дозволили збільшити викиди формальдегіду й пилу, а також розконсервувати одну трубу.
Хід конем.
Упродовж 2 місяців, що минули після оприлюднення «Кроноспаном» наміру збільшити викиди, нововолинці й мешканці довколишніх сіл не надіслали до міськради жодної скарги на діяльність цього підприємства. Обмежились бурхливими, але віртуальними дебатами на одному з місцевих сайтів.
Лишень я, як отой юний піонер, вручила нововолинському міському голові В. Сапожникову свою публікацію «Небезпечні сусіди житлового масиву», розповіла про занепокоєння багатьох городян екологічними ризиками й заявила про необхідність проведення незалежної експертизи.
Поки мер читав і мотав на вус, гендиректор «Кроноспан УА» Наталія Покінська зробила хід конем. У травні керівництво підприємства організує громадські слухання, на які запросить усіх зацікавлених осіб і журналістів для обговорення порушених у нашій публікації питань.
– Ми не закриваємось муром від городян, – запевняє пані Покінська, – а завжди готові піти назустріч і вислухати всі пропозиції щодо покращення нашої співпраці. Адже питання екології є найвищим пріоритетом не лише для ТзОВ «Кроноспан УА», а й для керівництва Групи Кроноспан.
Ваша хата вже не скраю!
Ну, це справді крок назустріч громаді. Але що далі? Сподіваюся побачити на тих слуханнях усіх до одного Інтернет-дописувачів, які нарікали на сморід від деревообробного заводу, на значне погіршення екологічної ситуації в місті й на стрімке зростання захворюваності – надто ж дитячої.
Мають свою думку й мешканці довколишніх сіл, і численні мешканці 15-го, 5-го, 6-го мікрорайонів. Мають що сказати дитячі лікарі й загалом медики, екологи й депутати місцевих рад. Ото нехай прийдуть і висловляться, врешті-решт.
А я про все це розповім на шпальтах «Народної справи».
Слухання відбудуться, вочевидь, уже після травневих свят. Коли саме – наша газета повідомить громаду завчасно.
Часопис «Народна справа» від 26 квітня 2012 р.