Дуже часто громадським активістам, журналістам для аналізу та публікацій потрібні проекти рішень, протоколи засідань, рішення міської ради та виконкому. Щоб це все отримати, потрібно подати інформаційний запит і зачекати 5 днів, але не факт, що потрібна інформація буде надана: чиновники навчились прикриватися законом “Про персональні дані” й самовільно обмежувати доступ до документів.
Тим часом законодавство чітко каже: акти органів місцевого самоврядування є відкритими! Проекти рішень міської ради та виконавчого комітету, протоколи та висновки засідань міськради/постійних комісій/виконкому, і власне рішення міськради/виконкому після їх прийняття мають бути оприлюднені. Саме тому ми запускаємо ініціативу “Відкрите місто”.
Зразком у цьому питанні є Івано-Франківська міська рада: на її офіційному сайті можна знайти всі документи, які підлягають оприлюдненню:
Щоб дізнатися, наскільки питання відкритості влади є важливим для наших користувачів, ми влаштували бліц-опитування у нашій групі в соцмережі. Результат є показовим: для городян важливо, аби влада, яку вони обрали, не приховувала від них документи:
Щодо міської влади Нововолинська – публічну інформацію вона оприлюднює частково або не оприлюднює взагалі. Вікритими є рішення міської ради, розпорядження міського голови (щоправда, останні опубліковані – за березень), рішення виконкому (не всі).
Щоб виправити ситуацію, МГО “Молодіжна ініціатива” 2 лютого звернулася до Віктора Сапожнікова, щоб він виніс питання на розгляд сесії ради. Втім, від міського голови не надійшло навіть відповіді.
12 травня ГО “Молодіжна ініціатива” звернулася до міського голови повторно, параленьне звернення було подане на розгляд постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, захисту прав людини, законності та правопорядку.
Засідання профільної комісії відбудеться в понеділок, 18 травня о 15:00 в залі засідань міської ради (3 поверх, кабінет № 304).
Це – тільки перший етап акції “Відкрите місто”, а мета – відкритість абсолютно всіх документів міської влади, і головний акцент ми зробимо на тих, які стосуються використання коштів міського бюджету.
Ось як коментує нам питання оприлюднення актів ОМС Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти:
– Усі акти органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб мають бути у відкритому доступі! Смішно, коли громада обирає владу, яка потім ховає від неї документи. Усі посилання на “персональні дані” в актах і неоприлюднення їх – суцільна єресь. Чиновники можуть не прописувати в рішеннях ради адресу, місце народження, діагноз, а саме по собі прізвище/ім’я не є персональними даними.
Відповідальність за неоприлюднення документів несе секретар ради, а мінімальний штраф за кожен неоприлюднений документ – 425 гривень.
Нагадаємо: свого часу Інститут політичної освіти домігся відкриття документів ОМС у багатьох містах України, у тому числі – через суд.