Друга сесія Нововолинської міської ради чітко зафіксувала: жодних змін у місті не буде, а промерська депутатська більшість готова й надбавки меру давати, і формувати виконавчий комітет із підлеглих Віктора Сапожнікова.
Чергове обрання Віктора Сапожнікова на посаду міського голови Нововолинська наштовхує на висновок: кланова система, яку він створив у місті за десятиліття свого правління, збавляти обертів не збирається. Нововолинськ фактично перетворився у таке собі феодальне князівство. В органах влади, немов в окопах, сидять куми, свати. Бізнес-середовище поділене між наближеними персонами. У контролюючих органах – теж “свої люди”. Думаєте, такі “сімейні підряди” зранку до ночі працюють над добробутом простих мешканців міста?
Для “функціонування” цієї прогнилої системи потрібно, щоб і виконавчі, і законодавчі органи місцевої влади були підпорядковані міському голові. Саме таке підпорядкування відбулося на останній сесії міської ради. У її порядок денний було внесено ряд важливих питань, серед яких – формування виконавчого апарату, призначення заступників міського голови, обрання секретаря міської ради та оплата праці міського голови.
Жодної нової людини у керівництві Нововолинської міської ради не з’явилося: старі заступники просто помінялися кабінетами. Андрій Сторонський став секретарем міської ради, посунувши на цій посаді Володимира Рожелюка, котрий залишився просто заступником. За таку кулуарну перестановку депутати від ВО “Свободи” не голосували, як і не підтримали обрання Андрія Сторонського секретарем міської ради.
Крім цього, Віктор Сапожніков запропонував включити до складу виконавчого комітету своїх заступників, керуючого справами виконкому, начальника фінансового управління, начальника управління освіти, головного лікаря центральної міської лікарні, начальника КП “Управління економічної політики та інвестицій”, голову правління ПАТ “Нововолинський ливарний завод” та секретаря Жовтневої селищної ради.
У складі виконкому вперше за 13 років немає голови Жовтневго селищного голови, хоча в попередні каденції вони були. Членами виконкому стали керівники управлінь, які підлеглі міському голови. Звідси слідує висновок, що рішення на засіданнях виконавчого комітету будуть прийматися такі, які потрібні міському голові, адже суперечити своєму керівнику навряд чи хтось із них наважиться.
Виконавчий комітет – надзвичайно важливий орган влади зі значними повноваженнями. Саме він встановлює орендні ставки, регулює час роботи підприємств, надає матеріальну допомогу, розподіляє квартири. Невже ви думаєте, що їх отримають люди, які по 20 років стоять у черзі на житло?
Такого “ручного виконкому” немає в жодному місті Волині. Вочевидь, саме тому, що виконком є важливим органом, у ньому з подачі мера й опинилися тільки ті люди, які будуть слухняно виконувати його вказівки. Громаду чи активістів залучати до вирішення важливих питань, як це пропонувала зробити ВО “Свобода”, міський голова бажання не має, що свідчить про його намір працювати не так на громаду міста як на “сімейний підряд”. Не дивно, що кілька років тому президент Білорусії Олександр Лукашенко заявляв, що один із мерів міст Західної України має особняк у Брестській області, якому заздрять його міністри. Так-от, відхрещувався від існування цього особняка лише Віктор Сапожніков, а не мери інших міст…
За таку “брудну та підкилимну політику” міський голова на фоні тотального зубожіння простих людей забажав ще й отримувати надбавки до заробітної плати. Так, Віктор Сапожніков отримуватиме надбавку за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати. Крім цього, буде здійснюватися щомісячне преміювання, а також преміювання до державних і професійних свят, десятивідсоткова щомісячна надбавка за роботу з документами, що мають ступінь секретності “таємно”. Також мер отримуватиме щомісячну доплату за науковий ступінь кандидата економічних наук у розмірі 5% посадового окладу.
Очевидно, що новий термін Віктора Сапожнікова на посаді міського голови нічого нового Нововолинську не принесе. Перші сесії чітко засвідчили: нових облич у владі немає. Відбулося фактичне перетасування колоди зі старих кадрів. Як людина з комуністичним минулим, Віктор Сапожніков, мабуть, орієнтується на брежнєвську епоху застою. Генсек при владі був 18 років, Сапожніков уже наздогнав його термін. Тож якщо хтось сподівається, що місцевий Генсек буде працювати над економічним зростанням, вирішуватиме проблеми росту злочинності, наркоманії, відстоюватиме роботу шахт, той глибоко помиляється. При таких підходах не варто дивуватись, що керманич міста вестиме його до ще глибшого застою.
Вадим КИРИЧУК, депутат Нововолинської міської ради від ВО “Свобода”
стаття опублікована в газеті “Сім’я і дім” від 26 листопада 2015 року