Джерело: Нововолинська міська рада
З доповіді спікера слухачі дізналися, що культурно-мистецьке життя у нашому регіоні зародилося задовго до початку будівництва Нововолинська. За свідченням історичних документів, у селі Тишковичі, Біличі, Грибовиця та інших перші осередки «Просвіти» створювали ще у 1920-х роках.
Після другої світової війни, разом із будівництвом шахтарського селища Нововолинськ, почали будувати будинок культури, який згодом трансформували у драматичний театр. На початку 1960-х років він був показовим ув області. Колектив налічував близько 70 осіб.
У репертуарі переважно були постановки із радянською ідеологією, але ставили й пʼєси українських класиків, приділяли увагу творами для дітей.
У травні 1968 року пожежа знищила будівлю драматичного театру у Нововолинську. Вірогідної інформації про причини немає. Одна із версій – підпал, адже у будівлі зберігалося дуже багато творів сакрального мистецтва, яких радянська система прагнула позбутися.
На основі драматичного театру зародився народний аматорський театр, який має своє продовження й до нині.
Зараз у Нововолинській громаді активно працює пʼять театрів: Народний аматорський театр «Авантюра» (керівник Алла Бойко);
Народний аматорський театр мініатюр «Прометей» (керівник Галина Максименкова);
Зразковий аматорський театр «Струмок» (керівник Галина Максименкова);
Театральна студія «Відчинена брама» (керівник Алла Навроцька);
Аматорський театр «Нівроку» (керівник Олександра Удод).
Починаючи із 1950-х років у Нововолинську активно розвивалася позашкільна діяльність у сфері театрального мистецтва. Діти опановували акторську майстерність у драматичних гуртках будинку піонерів (зараз центр дитячої юнацької творчості). Для дорослих діяли курси при палаці культури. Цю практику відновлюють і зараз. Проводять майстеркласи з акторської майстерності, у центрі дитячої та юнацької творчості відновили роботу драматичні гуртки.