Джерело: Нововолинська міська рада
Газ проникає у житлові й громадські будівлі через щілини у підлозі та фундаменті, неякісні будівельні матеріали, водопровідну воду (особливо з артезіанських свердловин).
Через те, що радон важчий за повітря, він накопичується переважно у підвальних приміщеннях, на цокольних і перших поверхах будинків.
У новозбудованих приміщеннях показники радону не повинні перевищувати 50 Бік/м³. У старих будівлях — до 100 Бік/м³.
Основним шляхом проникнення радону в організм є інгаляційний. Його альфа-випромінювання та продукти розпаду (полоній-218, свинець-214, вісмут-214 тощо) уражають дихальні шляхи. Як наслідок, виникають онкологічні захворювання (переважно рак легень), порушення імунної, репродуктивної та системи кровообігу.
Щоб захиститися від опромінення, рекомендовано регулярно провітрювати приміщення; облаштовувати ефективну вентиляцію; герметизувати підлогу та тріщини у фундаменті; використовувати якісні будівельні матеріали; контролювати повітря у підвалах, на перших та цокольних поверхах.
Єдиною уповноваженою установою з проведення моніторингових досліджень рівня радону в області є ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Центр здійснює:
- вимірювання радону у повітрі житлових, громадських і виробничих будівель;
- визначення рівня радону у воді;
- дослідження для закладів освіти;
- аналізи для суб’єктів господарювання.
Вартість вимірювання об’ємної активності радону-222 у повітрі приміщень складає 268,78 грн. У питній воді – 433,85 грн. Ціни вказані без ПДВ.
Послугу можуть замовити власники земельних ділянок на етапі проєктування, користувачі об’єктів з постійним або тимчасовим перебуванням людей, представники закладів освіти, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Адреса: м. Луцьк, проспект Волі, 55, 43010
Телефон: (0332) 23-06-87
Електронна пошта: volindses@ukr.net