Джерело: Нововолинська міська рада
Що таке лептоспіроз?
Гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, яка перебігає з гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем, геморагічним синдромом.
Як можна заразитися лептоспірозом?
Хвора людина не становить небезпеки зараження інших людей. Пряма передача інфекції від людини можлива тільки в разі вродженої інфекції та вигодовуванні дитини грудним молоком.
Найчастіше резервуаром збудника лептоспірозу в Україні є сірі щурі та польові миші. Лептоспіроз передається через укус гризунів, травмовану шкіру (порізи), слизові оболонки або під час споживання забруднених сечею інфікованих тварин їжі (молоко, м’ясо) чи води, купання, риболовлі, догляду за хворими тваринами.
Лептоспіри проникають в організм людини через слизові оболонки травного тракту, а також кон’юнктиву та пошкоджену шкіру, з кров’ю розносяться по всьому організму.
Симптоми лептоспірозу:
- висока температура;
- головний біль;
- озноб;
- біль у м’язах;
- блювання та діарея;
- жовтяниця;
- почервоніння очей;
- висипання;
- біль у животі (може симулювати картину гострого хірургічного захворювання);
- можливі збудження, марення, непритомний стан.
Людина може захворіти у період від 2 днів до 4 тижнів після зараження. Хвороба зазвичай починається різко з лихоманки та інших симптомів. Лептоспіроз може перетікати з першої фази з вищезазначеними симптомами до другої — більш важкої, яка може призвести до ураження нирок, печінки або менінгіту. У разі несвоєчасного звернення по медичну допомогу недуга може призвести до смерті.
Як уникнути лептоспірозу?
Систематичні та своєчасні дератизаційні заходи, зокрема проведення одномоментної суцільної дератизації, сприяють зниженню епідемічної активності осередків. До важливих профілактичних заходів, у першу чергу, належить захист харчових продуктів від забруднення екскрементами хворих тварин.
Щоб уникнути захворювання на лептоспіроз потрібно дотримуватись таких нескладних та водночас необхідних правил:
- уникайте потенційно заражених водойм та риболовлі в них, особливо зі стоячою водою;
- вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу;
- знищуйте гризунів у особистих помешканнях;
- категорично не можна вживати в їжу фрукти і овочі, вимиті у річці чи ставку, навіть якщо вам здається, що вода прозора та чиста.
Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою — зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше, адже захворювання швидко прогресує.
Пам’ятайте, що захворюванню легше запобігти, ніж лікувати!