Джерело: www.radiosvoboda.org
Перед дзвінком Путіну Трамп зателефонував президенту Володимиру Зеленському.
Результатом розмови Трампа з Путіним може бути швидкий наступний раунд переговорів України й Росії – можливо, у Ватикані. Хоча з двох інших аспектів – 30-денного перемир’я та американсько-російського саміту – вони не домовились.
Це вже була третя телефонна розмова керівників США та Росії від інавгурації Дональда Трампа в січні. Перший раз вони говорили 12 лютого, а другий раз – 18 березня. І ось третя розмова. Але чи був прорив, на який сподівались – особливо після невдалих переговорів у Стамбулі між делегаціями України й Росії 16 травня?
Про що домовились?Президент США Дональд Трамп несподівано спершу зателефонував президенту України Володимиру Зеленському, а через кілька хвилин після завершення їхньої розмови одразу набрали Володимира Путіна.
Ватикан заявив, що був би дуже зацікавлений прийняти переговори. Давайте почнемо процес!Дональд Трамп
Цікаво, що Трамп під час бесіди був у Вашингтоні, а російський керманич був не в Кремлі, а в Сочі.
Трамп за підсумками розмови сказав, що вона пройшла «дуже добре».
Він заявив, що Москва та Київ «негайно почнуть переговори» щодо перемир’я та кінця війні.
В пості в мережі Truth Social Трамп написав, що «Ватикан, який представляє папа, заявив, що був би дуже зацікавлений прийняти переговори. Давайте почнемо процес!»
Зустріч Дональда Трампа і Володимира Зеленського в соборі Святого Петра у Ватикані 26 квітня 2025 року
Російські державні медіа ТАРС та РІА з посиланням на Путіна написали, що той наполягає, що Росія й Україна мають «знайти компроміси, які задовольнили б всі сторони». А для Росії головне – усунути причини цієї, як він сказав, «кризи».
Володимир Зеленський повідомив, що мав і другу розмову з Дональдом Трампом – після його розмови з Володимиром Путіним.
Що ще очікували?І хоча Путін розмову з Трампом назвав «конструктивною», однак вона не виправдала очікувань багатьох з кількох важливих моментів.
Президент Путін повинен продемонструвати, що він прагне миру, прийнявши 30-денне безумовне перемир’яЕмманюель Макрон
Було очікування, що під час телефонної розмови Трампа й Путіна кремлівський керманич погодиться на 30-денне перемир’я.
Таку планку очікувань, наприклад, мали не лише українці. Президент Франції Емманюель Макрон в неділю написав в мережі Х: «Завтра президент Путін повинен продемонструвати, що він прагне миру, прийнявши 30-денне безумовне перемир’я, запропоноване президентом Трампом і підтримане Україною та Європою».
Але Путін за підсумками розмови з Трампом заявив, що Росія начебто готова працювати над меморандумом з Україною, який включає і можливе припинення вогню на певний час.
Європеські лідери – Дональд Туск, Володимир Зеленський, Еманнюель Макрон, Кір Стармер та Фрідрих Мерц телефонують Дональду Трампу 17 травня 2025 року під час саміту Європейської політичної спільноти в Тірані
Також Путін сказав, що Росія начебто виступає «за зупинення бойових дій, але необхідно виробити найефективніші шляхи руху до миру».
До речі, в «мирному плані» США, про який говорить спецпредставник Трампа з питань України Кіт Келлогг відомо наразі про перший пункт – і цей перший пункт якраз передбачає припинення вогню. Але Путін до ідеї перемир’я хоча б на 30 днів не пристав.
Папа Римський Лев XIV приймає Володимира Зеленського у Ватикані після своєю інавгураціної літургії. 18 травня 2025 року
А ще було очікування, що буде домовлено про зустріч Трампа й Путіна, а держсекретар Рубіо напередодні навіть сказав, що Трамп хоче провести таку зустріч «якомога швидше».
«Організація такої зустрічі вимагає певних зусиль. Тому я не можу сказати, що наразі вже планується вибір місця і дати. Але президент хоче цього. І він хоче зробити це якомога швидше», – сказав Рубіо.
Кремль же сказав, що поки що немає підстав говорити про швидку зустріч Трампа й Путіна.
І телефонна розмова наразі не просунула цю ідею, незважаючи на прагнення Трампа швидко зустрітися з Путіним.
Який контекст?Контекст такий, що телефонна розмова відбулась на третій день після фактично невдалих переговорів в Стамбулі між українською та російською делегаціями, які не принесли успіху через вимоги російської сторони, що були заздалегідь неприйнятними для України.
Але Путін використав сам факт стамбульської зустрічі в розмові з Трампом і заявив після неї, що контакти між переговорними групами, що зустрічались у Стамбулі «відновились». Мовляв, що вже сама зустріч делегацій – після понад трирічної перерви – це вже позитив.
Українська делегація на переговорах з Росією в Стамбулі 16 травня 2025 року
Але в Стамбулі російська делегація, за даними українських джерел, висунула неприйнятні, нереалістичні вимоги виведення українських військ з усіх чотирьох областей, частини яких є наразі окупованими російською армією. Йдеться про 99 відсотків Луганської області і трохи більше за 70 відсотків Донецької, Запорізької та Херсонської областей.
Ми не хочемо брати участь у безкінечних розмовах – потрібен прогресМарко Рубіо
Це було абсолютно неприйнятно для України.
За даними агенції «Блумберг», Путін може мати розрахунок до кінця цього року окупувати решту Донецької, Запорізької та Херсонської областей – тобто вийти на їхні адміністративні межі, вважаючи їх, мовляв, частиною РФ після включення їх в Конституцію як «російських територій». З Кримом і так все наразі ясно – навіть писали, що США готові визнати його російським, хоча Україна на це ніколи не піде.
«Виводити наші війська з наших територій ніхто не буде, це конституційний обов’язок мій, наших військових… Якщо Росія ставить умови виводити наші війська з нашої землі – значить вони не хочуть, щоби війна закінчилась. Тому що вони чітко розуміють, що Україна не буде цього робити», – сказав президент Зеленський на брифінгу після розмови з Трампом.
Окрім того, очікування згоди Росії на безумовне 30-денне перемир’я в Стамбулі теж не стало реальністю – Росія на перемир’я не пішла, хоч до цього її закликали США, Європа та Україна.
Терпець уривається?Вже не вперше американські високопосадовці говорять про те, що США можуть відмовитись від посередницької ролі і просування мирного врегулювання в Україні.
Про це говорив раніше і сам Трамп, і держсекретар Марко Рубіо.
«Ми не хочемо брати участь у безкінечних розмовах – потрібен прогрес», – заявив Рубіо в інтерв’ю телекомпанії CBS останніми вихідними.
Рим. Зустріч 18 травня віцепрезидента США Джей Ді Венса та президента України Володимира Зеленського
«Це не наша війна», – сказав, повертаючись з Італії, віцепрезидент США Джей Ді Венс, теж в цьому самому руслі підходу, що терпіння США може вичерпатись за умов відсутності прогресу в досягненні миру між Росією та Україною.
Ситуація на фронтахВона для України складна. В неділю Росія здійснила найбільший від початку широкомасштабного вторгнення обстріл України дронами, зауважують українські бійці.
Також, за даним Генштабу армії РФ, російські війська в понеділок взяли під контроль Новооленівку в Донецькій області та Мар’їне на Сумщині. Генштаб ЗСУ це не коментував.
Росія, за даними української розвідки, могла перед розмовою Трампа з Путіним ще провести випробовування нової міжконтинентальної балістичної ракети «Ярс», що виглядало б як явна демонстрація сили, але вирішила з якихось причин цього не робити.