Джерело: www.bbc.com
Автор фото, BBC/Getty Images
Підпис до фото, Українці та гаїтяни – серед тих, кого хоче змусити поїхати з країни Трамп37 хвилин(и) тому
Адміністрація Трампа розробила плани перенаправити до 250 мільйонів доларів з фондів іноземної допомоги на заохочення добровільного виїзду мігрантів зі США, пише американське видання The Washington Post, посилаючись на документи. Це стосується приблизно 700 000 українців і гаїтян, які втекли зі своїх країн через війни та конфлікти.
Згідно з проєктами документів, з якими ознайомилося видання, програма націлена на людей із зон активних конфліктів і передбачає фінансові стимули для мігрантів, які оберуть “самостійну депортацію”.
Ця пропозиція, яку раніше не розголошували публічно, перебувала в розробці ще до того, як Міністерство внутрішньої безпеки (DHS) 5 травня оголосило, що мігранти, які добровільно повернуться до своїх країн, отримають по 1 000 доларів.
Попередні адміністрації також дозволяли використовувати кошти платників податків на те, щоб стимулювати добровільний виїзд мігрантів зі США. Однак ця ініціатива вирізняється тим, що спрямована на біженців із зон військових дій, а також є очевидним наміром обійти Міжнародну організацію з міграції (МОМ) – установу ООН, яка зазвичай займається організацією таких повернень.
План збігається з ширшими зусиллями адміністрації Трампа зі скорочення іноземної допомоги, ліквідації Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) і припинення більшості його глобальних програм – зокрема в Україні, на Гаїті та інших нестабільних регіонах.
Окрім громадян України та Гаїті, як потенційні кандидати на заохочення до виїзду у проєктних документах також згадуються афганці, палестинці, лівійці, суданці, сирійці та єменці. Згідно з документами, МОМ не підтримує репатріацію до цих країн через міркування безпеки, зазначає WP.
Речниця DHS Тріша Маклафлін підтвердила автентичність документів, але назвала їх “застарілими” та зазначила, що остаточні рішення ще не ухвалені. Втім, DHS і Державний департамент нещодавно підписали угоду, яка відображає запропонований план і включає ту ж суму в 250 мільйонів доларів, хоча не вказує, які саме національності потраплять під його дію.
Критики стверджують, що ця пропозиція є негуманною і суперечить давнім зобов’язанням США із захисту тих, хто тікає від насильства й переслідувань. Вони також ставлять під сумнів законність такого використання іноземної допомоги, оскільки ці кошти переважно виділяють для підтримки біженців і їхнього переселення, а не для їхнього виїзду.
План з’явився у той час, коли ситуація як в Україні, так і в Гаїті залишається глибоко нестабільною. Росія продовжує повномасштабне вторгнення в Україну, а в Гаїті панує бандитське насильство й політичний колапс. Державний департамент наразі радить повністю утриматися від поїздок до обох країн через надзвичайно високі ризики для безпеки. Згідно з міжнародним правом, загалом заборонено повертати біженців до країн, де їм загрожує небезпека для життя або свободи.
Під час адміністрації Байдена українці та гаїтяни отримали тимчасовий захищений статус (TPS), який дозволяє їм залишатися в США через небезпечні умови в їхніх країнах. Понад 200 000 українців і 500 000 гаїтян можуть потрапити під процес добровільного повернення за планом Трампа.
Автор фото, Andrew Lichtenstein/Corbis via Getty Images
Підпис до фото, Мітинг українців у Нью-Йорку на честь третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в УкраїнуУкраїнцям надали TPS у 2022 році після вторгнення Росії, а гаїтяни мають цей статус із 2010 року після руйнівного землетрусу, з численними продовженнями через тривале насильство та нестабільність у країні.
Речниця DHS Маклафлін повідомила, що секретарка внутрішньої безпеки Крісті Л. Ноем ще не ухвалила остаточного рішення щодо TPS для обох груп. Однак адміністрація продовжує координувати з Державним департаментом допомогу з подорожами та фінансові стимули для добровільного повернення. Це потенційно може торкнутися мігрантів, яким найближчим часом можуть скасувати TPS.
Такий підхід є частиною ширшого використання адміністрацією Трампа нестандартних – а іноді й суперечливих – методів видворення мігрантів, пише WP. Вони включають депортацію людей до країн, громадянами яких вони не є, або де їм загрожує небезпека.
В одному випадку американські дипломати навіть звернулися до України з проханням прийняти назад не лише українців, але й депортованих, які не є українськими громадянами, додає видання.
Риторика адміністрації також була провокаційною: Трамп поширював неправдиві твердження про гаїтян, зокрема вже давно спростовані чутки про те, що гаїтяни в Огайо їдять собак і котів.
Документи вказують, що програма добровільного повернення фінансуватиметься через рахунок допомоги мігрантам і біженцям (MRA), який традиційно використовують для переселення біженців у США та допомоги тим, хто повертається додому після стабілізації ситуації. За часів Трампа більшість програм переселення були призупинені. Виняток – прийняття близько 50 білих південноафриканців, яких Трамп назвав жертвами расової дискримінації.
Особа, обізнана з внутрішніми обговореннями, повідомила The Post, що першою великою групою, на яку буде спрямована програма, ймовірно, стануть афганські мігранти, попри ризики повернення до контрольованого Талібаном Афганістану. Ця особа побажала залишитися анонімною, оскільки не була уповноважена публічно обговорювати це питання.
Після вступу на посаду Трамп підписав указ про припинення всієї іноземної допомоги на 90 днів, хоча згодом держсекретар Марко Рубіо дозволив використовувати частину коштів MRA для рятівних заходів і репатріації громадян третіх країн.
Колишні чиновники рішуче виступили проти перенаправлення цих коштів. Енн Річард, колишня високопосадовиця Держдепартаменту за Обами, розкритикувала план як зловживання коштами, призначеними для підтримки біженців.
Узра Зея, ще одна колишня чиновниця і нинішня очільниця Human Rights First, засудила дії адміністрації як “незаконне поводження та депортацію тисяч вразливих осіб, які шукають притулку”. Вона назвала ідею “добровільної депортації” оманливою й абсурдною.
Підписуйтеся на нас у соцмережах