Джерело: tsn.ua
Козацький човен / © ТСН
Науковці заповідника «Хортиця» взялися за сокири і виготовляють судно з суцільного стовбура тополі. Робота потребує чималих фізичних зусиль, адже сучасну техніку не використовують. Таким чином науковці повертаються у минуле без «машини часу».
Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Кіри Овес.
Співробітники заповідника «Хортиця» видовбують з тополі човен. У них у руках — козацькі сокири й кирки, яким 500 років.
«Китайську сокиру ми поламали в перший день, ця працює вже другий тиждень і працює дуже серйозно», — каже реставратор Андрій Денисенко.
Основна мета — відтворити процес виготовлення довбанки максимально близько до оригіналу.
Процес виготовлення човна / © ТСН
«Мета — дослідити технологію, наскільки це важко. Цей проєкт — це більше, ніж технологія виготовлення човна, це середовище, в якому жили наші пращури», — каже гідроархеолог Національного заповідника «Хортиця» Валерій Нефедов.
Валерій Нефедов — археолог заповідника «Хортиця». Це йому належить ідея відтворення козацької довбанки. Хотів зробити її ще до повномасштабного вторгнення, але вдалося лише зараз, бо три попередні роки він захищав Україну на фронті. Коли ж виповнилося 60, демобілізувався і взявся за втілення мрії. Після боїв на фронті називає цю роботу терапевтичною.
Такий козацький човен-довбанка називається моноксилом, бо має повністю монолітний корпус. Його видовбували зі стовбура одного дерева. Стародавні слов’яни й кельти використовували моноксили переважно для риболовлі та переправлення вантажів.
Оригінальний такий човен знайшли торік після обміління Дніпра внаслідок підриву росіянами дамби Каховської ГЕС. Вік історичної знахідки може сягати понад тисячу років. Її законсервували і вже ніколи не спустять на воду. А от копію планують зробити цілком придатною для плавання.
Як і оригінальна довбанка, репліка буде сім метрів завдовжки. Її роблять зі стовбура сторічної тополі, яку торік повалив буревій.
Після тестового занурення човен удосконалять. Якщо все вдасться, науковці заповідника «Хортиця» планують втілити ще одну свою мрію — піти цим човном у козацький похід до Великого Лугу. Це велетенські річкові плавні біля Хортиці, які були серцем Козацької Січі. Сімдесят років Великий Луг був під водами Каховського водосховища. Після підриву дамби Каховської ГЕС, що осушив водосховище, історична місцевість вийшла на поверхню, але однаково ще недоступна для істориків. Нині це сіра зона під щільними обстрілами. Після завершення бойових дій науковці планують таки туди дістатися своїм човном.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: Новини ТСН 14:00 20 травня. ШТУРМ ЧАСОВОГО ЯРУ! РОЗМОВА ТРАМПА І ПУТІНА! “Машина часу” в ЗАПОРІЖЖІ