Джерело: www.radiosvoboda.org
У Часовому Ярі противник атакує із застосуванням бронетехніки та масовано обстрілює квартали. Біля Торецька армія РФ веде штурми з півночі – в напрямку Дачного й Диліївки, та з півдня – у районі Романівки. На схід під Покровська агресор просувається вздовж траси на Костянтинівку.
Про загрозу оточення міста Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) поговорили з військовим аналітиком, ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом.
__________________________________________________________________– Зважаючи на повідомлення українських військових та аналітиків, ситуація навколо Костянтинівки і далі ускладнюється. Наскільки серйозною є загроза оточення міста?
– Росіяни зосереджували сили для атаки на Покровськ і збирали їх, скажімо так, щоб атакувати Костянтинівку. Насамперед вони спробували – наразі їм це вдалося – перерізати трасу Покровськ – Мирноград – Костянтинівка. Цю дорогу вони (військові РФ – ред.) вже не просто контролюють дронами чи артилерією: там фізичний контакт, тобто пересуватися між Покровськом і Костянтинівкою нею практично неможливо.
Траса Покровськ – Костянтинівка на інтерактивній мапі проєкту DeepState
Часів Яр, Торецьк – це якраз напрямки, з яких вони хотіли б обійти, оточити Костянтинівку. Зараз всі під’їзди до Костянтинівки контролюються російськими безпілотниками. Це якраз дальність польоту розвідувальних безпілотних апаратів, камікадзе-апаратів, баражувальних, ударних – там усе, що тільки можна, вони застосовують.
Є небезпека того, що вони можуть вийти до околиць Костянтинівки
Є небезпека того, що вони можуть вийти до околиць Костянтинівки. Костянтинівка – не з політичної, не з економічної, а з військової точки зору – важливіший об’єкт навіть за Покровськ, тому що це залізничний вузол. Залізницею активно користується армія, особливо під час війни – нею можна швидше й більше одразу чогось перевезти.
Тому наскільки ситуація небезпечна [для Костянтинівки]…, зважаючи на мапу (мається на увазі мапа проєкту DeepState – ред.), ситуація досить серйозна. Вдасться їм (військам РФ – ред.) оточити [місто] чи ні? Думаю, навряд чи вдасться, тому що не тільки ми з вами реагуємо на цю ситуацію, це чудово бачать у Генеральному штабі, у штабах тих бригад і корпусів, які там перебувають. Подивимось, які будуть дії з нашого боку.
Чоловік проходить повз оптоволоконний кабель, який залишився від російських FPV-дронів, що масово атакують Костянтинівку
Це і є той самий весняно-літній наступ росіян, який вони самі анонсували ще десь восени минулого року. І от це (Костянтинівка – ред.) один із напрямків, очевидно, їхніх наступальних дій.
Велика наступальна операція, яка вже почалася, як констатував головнокомандувач [Олександр] Сирський, не може відбуватися на одному напрямку, їх зазвичай три-чотири. Найімовірніше, одним із напрямків буде саме Костянтинівський – точніше, Костянтинівсько-Покровський, Часовоярський та Торецький.
– Дивлячись на мапу, впадає в око також ситуація навколо Торецька – там ніби таке пів коло утворюється. Як ускладнюється для ЗСУ оборона самого міста, маю на увазі Торецька? Генштаб днями повідомив про штурми в напрямку Іванопілля, хоча воно розташоване досить далеко від лінії фронту. Як вважаєте, це спроби росіян вийти на оточення Торецька?
– Логіка будь-яких наступальних дій, очевидно, не бити в лоб, а спробувати обійти з флангів ті позиції, що обороняються. Тому тут логіка росіян абсолютно зрозуміла, але ми таку логіку також розуміємо.
Торецький напрямок на інтерактивній мапі проєкту DeepState
– Чому противник такий тривалий час бив «у лоб» саме в Торецьку, дуже довго тривають бої в самому місті, і тільки зараз почалися просування з флангів – з боку Диліївки, з боку Романівки?
– Вони просто готувалися. Оця наступальна операція, про яку ми з вами говорили, якраз і передбачала, що вони проведуть тактичну ротацію, підтягнуть туди війська – тепер роблять спробу обійти [Торецьк] з флангів.
Це один із варіантів наступальних дій [армії РФ]. Думаю, якщо їм не вдасться обійти [Торецьк] з флангів, вони знову спробують лобовий штурм – оці м’ясні атаки.
Це і є той самий весняно-літній наступ росіян, який вони самі анонсували
Збільшення [чисельності] військ на цьому напрямку відбувається не за рахунок того, що росіяни десь більше мобілізували чи якісь резерви підтягнули з глибини Російської Федерації – це переміщення військ уздовж лінії фронту, щоб на якийсь момент створити значну чисельну перевагу людей, техніки, артилерії, всього, що використовується під час наступу.
Ось таку ситуацію ми зараз бачимо, зокрема, біля Торецька, хоча це складова наступу на Костянтинівку.
– Погляньмо на ще один напрямок. Російські військові продовжують перекидати техніку й особовий склад через річку Оскіл у Харківській області. З’явилося відповідне відео, як загарбники перетинають водну перешкоду саморобною понтонною переправою, виготовленою з дерева й утримуваною на плаву понтонами або, ймовірно, бочками. Пересування конструкції, судячи з відео, забезпечує моторний привід, але на платформі розміщено також легкий транспорт – ймовірно, квадроцикл з причепом – і чотирьох озброєних російських солдатів.
Також на цьому тлі Сили оборони фіксують накопичення особового складу армії РФ поблизу держкордону на Харківському напрямку – про це заявив начальник штабу 13-ї бригади Національної гвардії «Хартія». Чи можна зараз говорити про підготовку Росією якихось наступальних дій і на Харківському напрямку?
– Це один із напрямків, про які говорив і верховний головнокомандувач [Володимир Зеленський] – що ми знаємо приблизно, де росіяни збираються проводити наступальні дії, і Харківський напрямок також згадувався. Тому, звісно, вони (армія РФ – ред.) готуються, накопичують там сили – знову ж таки, шляхом переміщення сил з інших ділянок фронту – і будуть проводити штурмові дії.
Щодо таких саморобних понтонних переправ – це досить небезпечна річ і досить серйозна. Знаєте, якість будь-якої зброї визначається не красою, не технологією, а ефективністю. Якщо вони можуть це організувати й швидко приготувати такі плавзасоби – це означає, що вони зможуть швидко форсувати річку. Ще раз – якість зброї визначається її ефективністю. Все інше – другорядне.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.
Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505.