Головна Без категорії Битва за Костянтинівку: чому це місто може стати головною ціллю наступу Росії

Битва за Костянтинівку: чому це місто може стати головною ціллю наступу Росії

21
0

Джерело: www.bbc.com

Битва за Костянтинівку: чому це місто може стати головною ціллю наступу Росії

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Майже третина міста вже зруйнована, кажуть у місцевій владі Костянтинівки

  • Author, Олег Черниш
  • Role, ВВС Україна
  • 53 хвилин(и) тому

За минулі тижні ситуація навколо міста Костянтинівка, що на півночі Донецької області, сильно ускладнилася. Російська армія змогла пробити українську оборону на захід від населеного пункту і почала реалізовувати план з оточення міста.

Цей населений пункт – частина великої агломерації міст Слов’янськ–Краматорськ–Дружківка–Костянтинівка. Промисловий і адміністративний центр підконтрольної України частини Донбасу був ціллю російського наступу ще в перші місяці вторгнення. Тоді ЗС РФ намагалися вийти сюди з півночі через Лиман і Ізюм, але ці плани зруйнував успішний український контрнаступ восени 2022 року.

Тепер росіяни повільно, з боями, пробиваються до агломерації з півдня, заходу і сходу. Щоденні зведення генштабу ЗСУ показують, що саме тут – на межі Покровського, Торецького і Краматорського напрямків відбувається найбільше боєзіткнень в останні тижні.

Станом на кінець травня армійці РФ майже дісталися до останньої великої перешкоди на своєму шляху – водосховища Клебан-Бик. За декілька кілометрів від нього починаються околиці Костянтинівки. Саме захоплення цього міста може стати головною ціллю літньої воєнної кампанії Кремля.

З чого почався і як розвивається цей наступ?

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

Прогалина в обороні та потрійний наступ

Костянтинівка як залізничний і автомобільний вузол виконує важливу роль логістичного хабу та укріпрайону для ЗСУ.

З перших тижнів повномасштабної війни вона неодноразово опинялася під ударами російської авіації та далекобійних ракет. З наближенням фронту навесні околиці міста опинилися в зоні досяжності FPV-дронів і артилерії росіян.

На початку травня пресслужба 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ “Холодний Яр” написала, що російські оптоволоконні дрони вже атакують військовий та цивільний транспорт безпосередньо в Костянтинівці.

“Ворожі оператори вдаються до підступної тактики: садять дрони на дороги і очікують, коли по ній рухатиметься техніка чи автомобілі. А тоді підіймають дрон і підбивають чи знищують транспорт”, – розповіли подробиці в бригаді.

Автор фото, EPA-EFE/Shutterstock

Підпис до фото, Росія щодня атакує Костянтинівку авіабомбами та ракетами. В останні тижні до міста вже почали долітати FPV-дрониВлада каже, що 20-30% будинків у Костянтинівці вже зруйновані, але в місті досі залишаються до 9 тисяч цивільних (до війни тут жило близько 70 тисяч). Дітей вивезли усіх, запевняє очільник місцевої військової адміністрації Сергій Горбунов.

У 2023-2024 роках Костянтинівка вважалася відносно тиловим містом, фронт був за 30-40 км звідси. Це дозволяло використовувати місто як базу для розміщення озброєння і логістики українських угруповань, що вели бої на Бахмутському і Торецькому напрямках.

Однак навесні минулого року російські війська почали наступ зі сторони Бахмута в напрямку Часового Яру – це головна висота та останній “бастіон” оборони зі східного флангу Костянтинівки. Попри те, що росіяни не змогли швидко захопити це місто, вони поступово прогризають українську оборону і вже наблизились до західних околиць Часового Яру. Звідси до міської забудови Костянтинівки близько 10 км.

У червні минулого року армія РФ почала наступ на південному фланзі, атакувавши Торецьк. Попри заяви міноборони Росії про повний контроль над містом, в реальності на околицях Торецька ще зберігаються осередки опору ЗСУ. Це суттєво сповільнює рух російських військ, які зараз намагаються знайти шпарину на флангах міста, біля сіл Щербинівка і Диліївка.

Звідси до Костянтинівки приблизно 12-13 км.

Навесні росіянам вдалося таки пробити дірку в українській обороні. Це сталося на південний захід від Костянтинівки поряд з трасою на Покровськ. Тривалий час росіяни не могли зачепитися за цю дорогу, українці вдало контратакували противника і вибивали з позицій.

Але на початку травня армії РФ вдалося перерізати трасу, захопити низку сіл як на південь від неї, так і на північ. Йдеться про населені пункти Тарасівка, Малинівка, Нова Полтавка, Олександропіль, Новооленівка. Більш того, ЗС РФ наполегливо намагаються пробитися північніше і повністю обрізати логістику Костянтинівки із західного напрямку.

Ситуація ускладнюється тим, що одночасно російські війська атакують в протилежний бік – в сторону Мирноградсько-Покровської агломерації. Це не дає генштабу ЗСУ зосередити додаткові сили на одній ділянці, розпорошуючи їх на декілька напрямків.

Щоправда, в українському командуванні вважають, що все ж першочергова задача Кремля – захоплення саме Костянтинівки.

“У першу чергу ворог зацікавлений у тому, щоб скласти загрозу для міста Костянтинівка. Саме з цією метою він намагається прорватися на північ від траси Покровськ-Костянтинівка і водночас обійти з боку Часового Яру. Основні наші зусилля спрямовані на те, щоб не дати йому цього зробити”, – сказав в ефірі українського телемарафону речник оперативно-стратегічного угруповання військ “Хортиця” Віктор Трегубов.

Що буде з Костянтинівкою далі

Російські воєнні блогери вже називають ситуацію біля Костянтинівки ледь не “стратегічним проривом російської армії”. Принаймні так вважає один з популярних російських воєнних оглядачів Юрій Подоляка (3,1 млн підписників у Телеграм).

“Вже немає жодних сумнівів у тому, що на цій ділянці ми вперше за цю війну набули класичного глибокого прориву оборони супротивника стратегічного масштабу. Так, швидкість руху не як у Великій Вітчизняній, але тоді не було дронів, які сковують будь-який рух як наш, так і супротивника і які не дозволяють рухатися нам швидше”, – написав він 21 травня.

За його словами, російська армія вже підійшла до рубежу сіл Попів Яр – Полтавка – Русин Яр – Степанівка. Прорив цієї лінії оборони дозволить наблизитись до ключової рокадної дороги Добропілля – Краматорськ і активніше бити по ній, зокрема FPV-дронами.

Відповідно, це може паралізувати логістику ЗСУ на цьому напрямку.

Автор фото, EPA-EFE/Shutterstock

Підпис до фото, Наслідки обстрілу Костянтинівки 16 травняУкраїнський військовий аналітик групи “Інформаційний спротив”, полковник запасу ЗСУ Костянтин Машовець називає успіх російської армії на цій ділянці фронту “проривом на тактичну глибину”. Наступ на Костянтинівку, вказує він, ведуть відразу дві загальновійськові армії РФ: 8-ма і 51-ша.

Прорив на лівому фланзі вдалося здійснити підрозділам 8-ї армії, які сюди перекинули навесні. Вони змогли вклинитись в оборонні порядки ЗСУ майже на 9 км вглиб і продовжують розширювати цей “клин”.

“Тактичний успіх є очевидним. Завдяки значній чисельності піхоти, а також можливості, завдяки цьому, постійно поповнювати передові частини та підрозділи, що зазнають значних втрат, особовим складом, противнику поки що вдається підтримувати дуже високий рівень інтенсивності своїх атакуючих/штурмових дій”, – наголошує Машовець.

Автор фото, EPA-EFE/Shutterstock

Підпис до фото, Оборонні укріплення на в’їзді до КостянтинівкиДжерело ВВС в командному складі ЗСУ визнає, що ситуація на цьому напрямку дуже загострилася в останні тижні.

На його думку, завданням російських військ в найближчій перспективі є сформувати напівоточення Костянтинівки і взяти під вогневий контроль логістику Сил оборони.

Якщо їм це вдасться, українським підрозділам найближчим часом доведеться виходити з глибокої “кишені” біля Торецька північніше – на лінію оборони по річках Бичок, Казенний Торець і Клебан-Бикського водосховища. Якщо утримати цей рубіж не вдасться, то влітку з високою ймовірністю Росія зможе розпочати штурм Костянтинівсько-Краматорської агломерації.

Питання, чи мають сторони достатньо підготовлених резервів для цієї битви, залишається відкритим.




реклама у Нововолинськ