Головна Без категорії Чи будуть вимкнення світла влітку: до чого готуватися населенню та бізнесу

Чи будуть вимкнення світла влітку: до чого готуватися населенню та бізнесу

7
0

Ближче до літа в Україні підвищуються ризики дефіциту електроенергії. Крім того, що система під постійними російськими обстрілами, додадуться ще й такі фактори, як ремонт енергоблоків АЕС, неврегульованість цінової політики на ринку і традиційне збільшення споживання через спеку.UA.News розповідає, чи загрожують українцям масштабні віялові вимкнення світла влітку і в яких регіонах їх варто очікувати.Стан енергетичної системи”, — повідомляє: ua.news

Ближче до літа в Україні підвищуються ризики дефіциту електроенергії. Крім того, що система під постійними російськими обстрілами, додадуться ще й такі фактори, як ремонт енергоблоків АЕС, неврегульованість цінової політики на ринку і традиційне збільшення споживання через спеку.

UA.News розповідає, чи загрожують українцям масштабні віялові вимкнення світла влітку і в яких регіонах їх варто очікувати.

Стан енергетичної системи України

Виробництво електроенергії. Понад половину електроенергії в країні продовжують генерувати атомні електростанції, попри те, що країна втратила найбільшу в Європі — Запорізьку АЕС.

У структурі виробництва електроенергії станом на квітень 2025 року АЕС забезпечили 53,2%. Частка теплових електростанцій (ТЕС) і теплоелектроцентралей (ТЕЦ) становила 32%. Відновлювані джерела енергії (ВДЕ) покривали близько 11% потреб.

Структура виробництва електроенергії в Україні

За оцінкою колишньої міністерки енергетики Ольги Буславець, на середину травня ситуація в українській енергосистемі виглядала так:

  • Шість енергоблоків АЕС, які розташовані на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України. Було включено в роботу після ремонту один енергоблок АЕС. Три енергоблоки перебувають в ремонті.

  • Виробництво електроенергії ГЕС суттєво обмежене наявним водним ресурсом.

  • Виробництво електроенергії на ТЕС та ТЕЦ знизилось після виведення з ремонту енергоблоку АЕС.

  • Загальний рівень запасів вугілля на електростанціях становить майже 2,6 млн тонн.

  • Виробництво електроенергії ВДЕ зменшилося, зокрема сонячна генерація впала через хмарну погоду.

Що стосується запасів природного газу в українських ПСГ, то їх загальний рівень сягнув 6,1 млрд м3 (включно 4,7 млрд м3 газу «буферного газу»), що нижче минулого року на 31%.

Аномально високі ціни. В Україні на початку травня ціна електроенергії на добовому ринку (РДН) сягнула найвищого рівня в Європі —  113 €/МВт*год. У цей же період у Німеччині вартість електроенергії становила 56, у Франції — 15, у Польщі, Румунії, Словаччині та Угорщині — 70-75 €/МВт*год. За оцінками оглядачів, висока ціна електроенергії в Україні не типова для травня, коли зазвичай попит на неї низький і на ринку спостерігається профіцит. 

image

Чи можливі віялові відключення влітку — оцінка експертів

Ключову роль для збалансованої роботи енергетичної системи відіграє атомна енергетика. Приблизно так, які і зараз, влітку в ремонті будуть 3-4 блоки АЕС, зауважує   Володимир Омельченко, директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова. Він пояснює, як можна перекрити нестачу електроенергії у пікові періоди споживання упродовж наступних місяців.

«Особливо великий дефіцит електричної енергії може утворитися в липні на початку серпня, коли буде спека. У цей час потрібно, щоб в України була змога купувати імпортну електроенергію, щоб покривати цей дефіцит. Єдина проблема — це прайс-кепи (граничні ціни на електричну енергію).

Якщо НКРЕ ЕКП вирішить дану проблему, то якихось планових відключень не передбачається, за умови, що росія знов-таки не буде обстрілювати великі електростанції.

Тому ключове, щоб не було відключень і обмежень, влітку необхідно терміново переглянути і врегулювати питання прайс-кепів на ринку електричної енергії, на ринку РДН (Ринок на добу наперед)», — переконаний Володимир Омельченко.

Цього літа роботу системи ускладнює те, що гідроелектростанції не зможуть покрити її пікові навантаження, такої думки дотримується Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг.

«Ситуація в енергетичній системі не критична, але до певної міри складна. Це пов’язано із російськими обстрілами, відсутністю достатніх обсягів газу, заборгованістю населення та багатьма іншими факторами. Зокрема, нам не вистачає близько 2 млрд кубометрів газу…При тому, що газ — це не тільки опалювальний сезон. Ми покриваємо пікові навантаження на енергосистему суто за рахунок газу. Оскільки гідроенергетика зараз з цим не справляється у зв’язку з погодними умовами, які склалися через малу кількістю снігу», — вважає Попенко.

Що стосується віялових вимикань електроенергії влітку, то на думку експерта, такий сценарій можливий лише за певних обставин і меншою мірою зачепить побутових споживачів.  

«Відключення населення влітку відбудеться в останню чергу. Спочатку, якщо вони й будуть, то погодинно обмежуватимуть постачання електроенергії для бізнесу. Як це було в 2023 році, коли торгівельні центри певний час лімітували споживання електроенергії. Тобто, відключали ескалатори, ліфти, освітлення у приміщеннях.

За яких умов можливі відключення електроенергії цього літа? Якщо температурний режим триматиметься 30-ти і вище градусів упродовж кількох тижнів. За таких обставин можуть обмежувати якраз бізнес і навіть населення. Але не по всій Україні. Насамперед у регіонах, які найбільше страждають від обстрілів: Київ, Київська область, Одеса, Одеська область, Львів, прифронтові міста», — прогнозує експерт.

 Читайте також:
Вперше за рік ціни на газ в Україні перевищили європейські




реклама у Нововолинськ