Джерело: www.volynnews.com
Форум організували з нагоди 25-річчя прийняття Закону України «Про позашкільну освіту», який визначив державну політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, організаційні, освітні та виховні засади.
У засіданні взяли участь народна депутатка України Ірина Констанкевич, народний депутат України Вячеслав Рубльов (дистанційно), голова Волинської обласної ради Григорій Недопад, очільниця управління освіти та науки Волинської ОДА Наталія Матвіюк, президентка Міжнародної асоціації позашкільної освіти Олена Биковська, керівниця управління Державної служби якості освіти у Волинській області Ангеліна Мочарська, директор Українського державного центру позашкільної освіти Геннадій Шкура, голова правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерина Шкльода.
Модерували захід директорка Центру позашкільної освіти Волинської обласної ради Оксана Філіпчук і директорка Волинської обласної Малої академії наук Тетяна Михалюк.
Відзначимо, що станом на сьогодні в закладах позашкільної освіти Волинської області навчаються понад 15 тисяч дітей.
«Я дуже рада, що ми маємо можливість обговорити перспективи розвитку українського позашкілля. Це галузь знань, те, що захищено в нас Конституцією, те, що захищено законами. Нині позашкілля потребує модернізації, а також аналізу того, що було зроблено за 25 років, відколи було прийнято ЗУ «Про позашкільну освіту». Ми бачимо наскільки українське позашкілля важливе в час війни. Також потрібно поглянути з новим фокусом на українське позашкілля в поствоєнний період, яким має бути українське позашкілля як можливість розвитку дитини в умовах нашої інтеграції до Євросоюзу. Це два головні виклики, які ми зараз повинні враховувати», – звернулася до присутніх народна депутатка України Ірина Констанкевич.
Як вона наголосила, питання освіти та розвитку дитини – одні з найважливіших, і це ті пріоритетні напрямки, на яких не можна економити. На її думку, позашкілля – це не вторинна, а суміжна форма поруч зі шкільною освітою.
Народний депутат України Вячеслав Рубльов додав, що навіть у цей надскладний час для країни позашкілля працює і показує відмінні результати. За нагоди він подякував усім педагогам за їхню неоціненну працю.
«Я вважаю, що позашкілля – це той напрямок, який дозволяє нашим дітям розвивати свої навики, вміння, творчість», – сказав нардеп.
Голова Волинської обласної ради Григорій Недопад підняв питання викликів, які стоять нині перед галуззю позашкільної освіти.
«Кожен із нас має дітей. І нам не байдуже, чим вони займаються після школи, після навчального процесу. Хочу подякувати всім, хто дотичний до позашкілля. Дійсно, це наша гордість», – зауважив він.
«Позашкілля – це актуально, це важливо і це майже завжди на ентузіазмі. Я передусім хотіла би щиро подякувати всім викладачам, які долучаються до нашого позашкілля. Тому що це люди, які живуть цим, яким не байдужа доля наших дітей. Позашкілля – важливий партнер і друг у роботі з профорієнтації молоді. Тому що дитина не зрозуміє, ким вона хоче стати в майбутньому, допоки не ознайомиться з основними професіями. Завдяки позашкіллю дитина може відчути їх…
Потрібно також згадати про те, що позашкілля фінансується, зазвичай, по залишковому принципу. Це, звичайно же, хотілося би змінити. Ми над цим працюємо. Але хочу відмітити, що органи місцевого самоврядування мають дуже великі можливості й багато що можуть зробити на власному рівні – на рівні територіальних громад. Багато громад нашої області досить потужно долучаються до роботи позашкільних закладів», – наголосила керівниця управління освіти та науки Волинської ОДА Наталія Матвіюк.
Участь у формі взяли представники позашкілля з різноманітних регіонів країни, відмітила президентка Міжнародної асоціації позашкільної освіти Олена Биковська.
«Одне з найбільш болісних питань – це питання заробітних плат, це питання низького фінансування закладів позашкільної освіти. Хочу наголосити, що ми постійно акцентуємо на питанні заробітної плати педагогів позашкільної освіти. Ця робота триває. І ми не перестаємо звертати увагу на важливість просування по тарифній сітці. Нещодавно ми з Асоціацією міст України, освітнім омбудсменом вкотре обговорювали питання підвищення заробітної плати. Сподіваюся, що необхідна політична воля буде», – прокоментувала Олена Биковська.
За її словами, перспективи розвитку позашкілля насправді є, адже запит на нього завжди дуже високий і серед дітей, і серед їхніх батьків. До того ж, в усіх західних країнах позашкілля присутнє на високому рівні.
«Навіть війна показала наскільки важливою й необхідною є позашкільна освіта. Наскільки стійкими і незламними є представники позашкілля», – акцентувала Олена Биковська.
Читати ще: На Волині стартував НМТ-2025. Чого очікувати учасникам
Одним з надійних партнерів закладів позашкільної освіти на Волині є Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», який допомагає реалізовувати цікаві для підлітків проєкти.
«Нещодавно я відвідувала захід, на якому обговорювали, що ж буде з молоддю в повоєнний період. Там прозвучала інформація про те, що нині дуже багато української молоді виїжджає за кордон або планує виїхати. Сьогодні демографічний зріз нашого суспільства виглядає як пісковий годинник, де найтонше місце – це якраз молодь віком від 15 до 30 років. І це насправді лякає. Але якщо запитати в тієї молоді, яка залишається в Україні, чи відвідувала вона заклади позашкільної освіти або спортивні секції, то переважна більшість відповість «так». Це означає, що тут залишається та молодь, яка знайшла себе, яка розвивалася і якій у цьому допомагали надійні друзі та партнери поза школою. І це ключовим момент, чому Фонд підтримує позашкілля. Бо якщо сьогодні ми втратимо тих дітей, які прагнуть розвиватися, завтра вони виростуть тією молоддю, яка не відчуває підтримки і хоче виїхати», – розповіла голова правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерина Шкльода.
Вона наголосила, що нині одне з головних завдань українців – дбати про дітей, щоб поки воїни борються на фронті, вони мали кого захищати й заради кого воювати.
«Позашкілля – важливе. І це не просто гучні слова. Про це свідчить статистика, про це свідчать факти», – виснувала Катерина Шкльода.
Дискусійні панелі форуму стосувалися розвитку якісної позашкільної освіти в умовах реалій та обмежень, а також сучасних форматів організації роботи з обдарованими учнями.
Організатори форуму – Волинська обласна рада, Волинська обласна державна адміністрація, управління освіти і науки Волинської ОДА, Міжнародна асоціація позашкільної освіти, Центр позашкільної освіти Волинської обласної ради, Волинська обласна Мала академія наук.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу