Головна Без категорії Волонтера волинського благодійного фонду за переправлення чоловіків за кордон засудили до семи...

Волонтера волинського благодійного фонду за переправлення чоловіків за кордон засудили до семи років в’язниці

9
0

Джерело: sylapravdy.com

Волонтера благодійного фонду з промовистою назвою «Допоможемо разом Україні» Максима Донченка засудили до семи років позбавлення волі з конфіскацією майна за підробіток на охочих виїхати за кордон під час воєнного стану. Чоловік за гроші оформляв їх водіями для перевезення гуманітарної допомоги.

Відповідний вирок виніс Луцький міськрайонний суд 5 травня 2025 року.

Засуджений уродженець Донеччини Максим Донченко був волонтером луцького благодійного фонду «Допоможемо разом Україні», який зареєстрували у березні 2022 року. Сам Донченко переїхав на Волинь приблизно о цій же порі, про що свідчить його довідка внутрішньо переміщеної особи, видана у квітні 2022 року у Луцькій громаді. Орієнтовно через пів року його затримали, як кажуть, на гарячому за підозрою у незаконному переправленні осіб через держкордон України в умовах воєнного стану, вчиненому з корисливих мотивів.

У судових документах описані покази трьох свідків, яким Донченко за гроші допомагав з документами й оформленням водіями у системі «Шлях». 

Свідок, який заявив на Донченка правоохоронцям, розповів, як контактував з волонтером уперше влітку 2022 року. Він сам є директором приватного підприємства «Волинський транзит», яке має благодійний фонд «Західний напрямок» ще з 2002 року. Його фірма декілька разів подавала документи до Волинської обласної державної адміністрації, щоб її водіїв внесли до системи «Шлях» для виїзду за кордон та перевезення гуманітарної допомоги. Їм, за словами свідка, постійно відмовляли, посилаючись, зокрема, на те, що необхідно чекати черги. Через знайомих водіїв керівник підприємства дізнався про фонд у Луцьку, який це робить без будь-яких проблем. Так керівник підприємства познайомився із Донченком, який озвучив суму за послуги від 800 до 1000 доларів США. Тоді ж свідок одразу звернувся в СБУ та далі діяв під контролем спецслужби. 

В ході наступних перемовин Донченко, дізнавшись, що свідок хоче виїхати на понад місяць, сказав, що це вартує 6 тисяч доларів США, а потім погодився на 5 тисяч. На запитання свідка, чи треба буде завозити будь-яку гуманітарну допомогу для фонду чи можна ввезти речі для себе, коли він повертатиметься в Україну, обвинувачений відповів, що це питання у своєму фонді вони «закриють».

«Він повідомив, що завжди у них все виходить, в разі якщо нічого не вийде, то він поверне гроші», – розповів на суді свідок. 

12 жовтня 2022 року свідок віддав волонтерові в своєму автомобілі при зустрічі 5 тисяч доларів і тут же Донченка затримали правоохоронці. 

Інший свідок розповів, що мав виїхати за кордон на місяць з огляду на сімейні обставини. Максим Донченко, до якого він звернувся і запропонував, що за місяць повернеться і привезе гуманітарну допомогу, взявся внести його в систему «Шлях» і оформити техпаспорт на авто за 400 доларів. У згадану систему чоловіка, який згодом став свідком, внесли, але через декілька місяців, коли вже йому це було не потрібно. Гроші не повернули. Інший свідок розповів, що дізнався про такі послуги від знайомих та заплатив Донченку 1000 євро, але після того, як потреба виїздити в нього зникла, гроші йому волонтер повернув.

В судовому засіданні обвинувачений волонтер свою провину не визнав та відмовився надавати показання. Його адвокат говорив про провокацію правоохоронців, однак у суді довели, що такого не було:

«Про наявність в обвинуваченого умислу на незаконне переправлення особи через державний кордон України… з корисливих мотивів свідчить те, що він отримав грошові кошти… за здійснення незаконного документального оформлення у якості водія-волонтера благодійної організації для виїзду за межі України, що відбувається в умовах правового режиму воєнного стану», – йдеться у вироку.

Обставин, які пом`якшують покарання, судом не встановлено.

Представниця Феміди Оксана Данелюк зробила висновок, що вину Донченка довели повністю сукупністю зібраних у справі доказів. Крім того, зазначила, що показання свідків говорять про неодноразове вчинення Донченком дій з приводу незаконної організації виїзду осіб з України. Отож, суддя Оксана Данелюк визнала його винним за ч. 3 ст. 332 ККУ та призначила покарання: 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 

«З урахуванням викладеного суд вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченого можливе тільки в умовах ізоляції від суспільства, що йому потрібно призначити покарання, пов`язане з позбавлення волі», – зазначається у вироку.

Стаття, за якою судили Донченка, передбачає позбавлення волі на строк від семи до дев’яти років з конфіскацією майна та позбавлення права займати певні посади. Крім того, із засудженого стягнуть понад 7 тисяч гривень на користь держави за витрати, пов`язані з проведенням експертиз.

Цей вирок ще можуть оскаржити в апеляції.

Суддя у документі також згадала, що Донченко фігурує у ще одній кримінальній справі за такою ж статтею – її має розглядати Печерський районний суд Києва. Раніше Центр журналістських розслідувань «Сила правди» писав що справа зависла, а стосується волинської благодійниці й переправлення чоловіків за кордон. За версією слідства, у вересні 2022-го очільниця благодійного фонду «Допоможемо разом Україні» Наталія Кушнір організувала схему втечі за кордон ухилянтів через систему «Шлях». До роботи вона нібито залучила волонтера своєї благодійної організації Максима Донченка, який шукав клієнтів та узгоджував з ними деталі виїзду.

У Київській міській прокуратурі підозрюють, що протягом 2022-2023 років через систему «Шлях» від БФ «Допоможемо разом Україні» за кордон могло виїхати близько 300 осіб. За даними, які «Силі правди» надала Волинська обласна державна адміністрація, фонд у той період отримав 325 дозволів на перетин державного кордону для 260 осіб. З них – лише 47 осіб – по кілька разів. Решта, а саме 213 – по одному дозволу. Чи повернулись ці особи в Україну наразі невідомо. У цьому переліку «Сила правди» знайшла військовозобов’язаних, які виїжджали за кордон цілими сім’ями.

30 червня 2023 року обвинувальний акт у цьому кримінальному провадженні скерували до Печерського районного суду Києва. Однак, станом на 23 травня у Державному судовому реєстрі немає інформації про судові засідання після цієї дати.

За даними системи Оpendatabot, благодійний фонд «Допоможемо разом Україні» у 2023-му задекларував 3,8 мільйона гривень доходу, у 2024-му – 2,7 мільйона гривень доходу.

Як писала «Сила правди», у Ковелі суд призначив сім років тюрми і конфіскацію майна волонтерці, яка допомагала виїхати військовозобов’язаному.




реклама у Нововолинськ