Джерело: www.bbc.com
Автор фото, ДСНС Київщини
Підпис до фото, Російський удар по Київщині 25 травня 2025 року48 хвилин(и) тому
Лише рік тому, атака 30 безпілотників за одну ніч вважалася винятково важкою. Нині Росія випробовує українську ППО сотнями дронів за один удар, пише британський Economist у статті “Росія поливає Україну пекельним дощем”.
Видання наводить страшну статистику удару в неділю, 25 травня, в якій Росія задіяла майже три сотні дронів, а також майже 70 різних ракет.
У ніч проти понеділка РС запустила 355 БпЛА і ще 9 крилатих ракет з Ту-95МС.
“Україна знову повертається до зони невідомості, – пише Economist. – Якщо нинішні переговори про припинення вогню проваляться, що виглядає дуже ймовірним, підрозділам ППО треба буде економити свої засоби”. Більше російських дронів та ракет зможуть долати захист, щоб вражати міста та критичну інфраструктуру.
За спостереженнями авторів видання, Росія посилила удари від початку цього року. Особливо це стосується використання балістичних ракет, багато з яких вона отримує з Північної Кореї.
Балістичні ракети важко збити через їхню швидкість, пояснює Economist. Щоб це робити, Україна покладається на запас ракет Patriot, який швидко вичерпується.
Удари балістикою посилюються із застосуванням нового поколінням більш смертоносних шахедів.
Нині для ударів по таких добре захищених містах як Київ застосовують вже шосту модифікацію іранських дронів, які росіяни почали використовувати у 2023 році. І вони самі по собі є досить потужними, – наприклад, під час одного з останніх ударів по Києву лише один дрон пробив велетенську діру у торговельному центрі, а від вибуху порозліталися вікна на відстані до 300 метрів.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Перехоплювати російські удари дронами стало важче і через кількість самих дронів, і через їхнє вдосконаленняГоловний виклик, із яким нині стикається українська ППО, це саме кількість того, що доводиться відбивати.
Минулого року Росія випускала близько 300 шахедів за місяць. Тепер для такої ж кількості потрібні пару днів.
За даними української розвідки, Росія планує наростити виробництво дронів до 500 на день. А це означає, що атака із використанням 1000 дронів може стати реальністю.
Костянтин Криволап, український авіаційний експерт, якого цитує Economist, закликає із обережністю ставитися до повідомлень російської збройної індустрії, які можуть фальшивими.
“Але цілком ясно, що кількість зросте суттєво”, – визнає він.
Видання також поспілкувалося з українськими інженерами, які працюють над розбором уламків російських дронів в лабораторії. Мета цієї роботи – зрозуміти найновіші хитрощі зброї. За останні місяці роботи значно додалося.
Останні партії шахів, доставлених до лабораторії, показують, що вони є невразливими для української РЕБ, кажуть інженери. Найновіші моделі не покладаються на GPS, керуються штучним інтелектом, підключаються до українського інтернету та мобільного зв’язку.
В одному з останніх випадків українські фахівці знайшли записку від, можливо, когось, хто симпатизує Україні. У ній йдеться про те, що дронами керують через чат-боти у Telegram, через який в режимі реального часу дрон надсилає дані та відео польоту операторам на землі.
Разом із тим, після публікації статті Сергій “Флеш”, український військовий зв’язківець та спеціаліст з радіоелектронної розвідки і радіоелектронної боротьби написав у фейсбук
Дуже шкода, що авторитетне видання пише не вірну інформацію.
1. Російські Шахеди не управляються я в польоті через Телеграм і не посиплють нікуди відео трансляції через українські мережі мобільного зв’язку.
2. Шахеди не мають всередині штучного інтелекту
3. Шахеди, як і раніше, літають на основі сигналів супутникової навігації, і РЕБ на них впливає.
4. Жодної записки з Алабуги від “друзів інженерів з рф” ніхто ніколи не знаходив.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Наслідки дронової атаки на Київ 25 травня 2025 рокуЄ проблеми і з перехопленням. Як пояснив виданню український офіцер ППО, раніше це робили мобільні команди, озброєні кулеметами ракетами з плеча та артилерією ближнього радіусу дії. Тепер дрони можуть маневрувати довкола таких мобільних груп.
Зазвичай дрони запускають дуже низько, аби уникнути виявлення, але потім вони можуть швидко набрати висоту у 2-2,5 тис. метрів поблизу міст, і у такий спосіб уникнути ураження малокаліберною зброєю. Саме тому для перехоплення дронів нині стали застосовувати вертольоти і винищувачі F-16. І це почало давати хороші результати.
Чільний посадовець у Києві розповів Economist, що в українській столиці і досі здатні відбивати близько 95% дронів, які запускає Росія. Але ті 5%, які прориваються крізь ППО, завдають значної шкоди.
Але якщо можливості боротьби з дронами та крилатими ракетами є, то перспективи щодо балістичної зброї є ще “значно похмурішими”.
Лише окремі країни виробляють зброю, здатну знешкоджувати балістику. На Заході американські системи Patriot є фактично незамінними у боротьбі із балістичними ракетами. В України є орієнтовно вісім батарей Patriot, хоча у будь-який час якась із них може бути пошкоджена чи перебувати на ремонті.
Українські оператори систем працюють вправно. Від весни 2023 року вони збили понад 150 балістичних ракет. Президент Зеленський твердить, що країні потрібні ще 10 батарей із запасом ракет до них, аби міста були у безпеці. Він також твердить, що Київ готовий заплатити за них, переважно використовуючи європейські гроші.
“Проблема полягає у тому, що Україна вже не є пріоритетом, як це було за часів адміністрації Байдена, і стала лише одним із багатьох потенційних клієнтів, які конкурують за обмежене виробництво за часів Дональда Трампа”, – пояснює Economist.
Lockheed Martin, американська компанія, що випускає системи Patriot та ракети до них, може наростити виробництво до 650 ракет на рік. Але це приблизно на сотню ракет менше, ніж російське виробництво балістичних ракет. І зазвичай потрібно дві ракети PAC-3, аби перехопити одну російську балістичну.
Для китайських яструбів в адміністрації Трампа ракети, більше ракет, поставлених в Україну, означають менше ракет, поставлених в тихоокеанський регіон.
І навіть для більш дружньої до України адміністрації – а нині про це говорити не доводиться – було б важко тримати темп у питанні відповіді постійним загрозам Росії.
Україна попросила права на виробництво ракет для Patriot за ліцензією, але це навряд чи станеться. Якщо і так, то виробництво може розпочатися у Німеччини лише десь наприкінці 2026 року. Є і ще один проєкт спільного виробництва у розробці, але в кожному разі переломний момент може статися не швидше, ніж за рік.
“Україні, можливо, доведеться випрацювати стратегію виживання, яка поєднує повітряний захист із повітряним наступом і стримуванням”, – пише Economist.