Головна Без категорії Пробачити Росію. Деталі дипломатичного скандалу між Словаччиною та Україною

Пробачити Росію. Деталі дипломатичного скандалу між Словаччиною та Україною

23
0

Джерело: www.bbc.com

Пробачити Росію. Деталі дипломатичного скандалу між Словаччиною та Україною

Автор фото, GAVRIIL GRIGOROV/POOL/AFP via Getty Images

Підпис до фото, Роберт Фіцо зустрівся з Володимиром Путіним у Москві 22 грудня 2024 року, попри обурення інших країн ЄС

    • Author, Жанна Безп’ятчук
    • Role, ВВС Україна
  • 49 хвилин(и) тому

Знайти спосіб співпрацювати з Росією вже зараз, закликав міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар. До цього він додав, що це передбачає “можливо, і пробачення всього того, що сталося”.

За його словами, війна потребує дипломатичного діалогу з РФ та повернення до міжнародного права.

“Ми не хочемо, щоб виникла війна між Росією і НАТО, адже це була б третя світова війна. Ми хочемо, щоб конфлікт було врегульовано мирним шляхом”, – каже Бланар.

Водночас він висловився за озброєння своєї країни, пояснивши, що хоч виступає проти війни, але його країна “не може просто дивитися, як ми йдемо стримувати супротивника з порожніми складами”.

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

Голова словацького МЗС також наголосив, що відмова від російського газу та загалом від співпраці з Володимиром Путіним означає підвищення цін на енергоносії. А це, своєю чергою, призведе до падіння в економіці.

Це традиційний аргумент уряду Словаччини на чолі з прем’єр-міністром Робертом Фіцо, чому, попри війну проти Росії, його країна має шукати “порозуміння з Путіним”.

Він навіть обіцяв російському керманичу заблокувати рішення ЄС про відмову від імпорту російських енергоносіїв. “Якщо потрібно, щоб [із забороною на постачання до країн ЄС енергоресурсів із Росії. – Ред.] погодилися всі 27 держав-членів, то ми використаємо право вето на заборону імпорту всіх видів енергоресурсів”, – сказав він цьогоріч на зустрічі з Путіним.

Востаннє вони зустрілися в рамках поїздки Фіцо на парад до російського свята перемоги в Другій світовій війні 9 травня.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар заяив, що треба співпрацювати з Росією На заяву Бланара про “можливість пробачення Росії” відреагував український міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

“Юраю, відчуття безкарності Росії є першопричиною її злочинів. Наївно очікувати, що злочинець зупиниться, якщо його злочин буде прощений, а не покараний”, – написав він у мережі Х.

І додав: “Росія вдарить вас і по іншій щоці. А ті, хто нікого не втратив у цій війні, не мають права робити такі заяви”.

Позиція Бланара та його керівника – прем’єра Фіцо – є проблемою і для ЄС, де вже неодноразово попереджали, що можуть позбавити Словаччину фінансування.

Підставою для цього може бути і блокування євроінтеграції України, і зв’язки з Росією, що суперечать спільним політикам Євросоюзу в сфері енергетики, зовнішньої політики та оборони.

Український президент Володимир Зеленський та інші високопосадовці заявляли на зустрічах з журналістами, що мають досьє на деяких родичів вищого керівництва Словаччини. Ті, за їхньою інформацією, “ведуть бізнес в енергетиці” з Росією.

Крім того, проблемою є те, що не лише Словаччина, але й деякі інші країни ЄС далі закуповують російський природний газ. Так, половина експорту зрідженого газу з Росії припадає саме на Євросоюз, за даними Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA).

ВВС проаналізувала ці дані. Так, з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року Росія заробила на експорті вуглеводнів утричі більше, ніж Україна отримала у вигляді допомоги від своїх союзників.

А самі союзники заплатили Росії за її копалини більше, ніж надали Києву у вигляді допомоги.

З початку повномасштабного вторгнення Росія отримала понад 883 млрд євро (973 млрд доларів) від експорту викопного палива, зокрема 228 млрд євро від країн, що запровадили санкції, свідчать дані CREA.

Це дає підстави владі Словаччини говорити про те, що Росія є незамінним партнером. Хоч і ця країна працює над тим, щоб зменшити свою залежність від російських вуглеводнів.

Водночас є приклади країн ЄС, що вже зуміли повністю відмовитися від російського газу. Цього, приміром, домоглася Німеччина. Впродовж наступних трьох років решта країн Євросоюзу мали б зробити те саме, включно зі Словаччиною.




реклама у Нововолинськ