Головна Без категорії Майже по 50: чому росте курс євро і якими будуть наслідки

Майже по 50: чому росте курс євро і якими будуть наслідки

17
0

Джерело: www.bbc.com

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Головне у зростанні євро – це падіння долара

    • Author, Анастасія Зануда
    • Role, ВВС Україна
  • 48 хвилин(и) тому

На 2 липня курс євро до гривні встановив черговий історичний рекорд і зріс одразу на 42 копійки, сягнувши 49,4 грн. Таким чином, нині за євро дають на 5,72 грн більше, ніж на початку цього року.

Одночасно курс долара за добу від 1 до 2 липня зріс лише на 3 копійки.

Загалом курс гривні щодо основних валют останнім часом знижується. Але якщо щодо долара це зниження дуже помірковане або взагалі відсутнє, то євро зростає швидкими темпами, – лише у червні курс європейської валюти встановив кілька рекордів.

Як і у квітні, коли курс євро почав різко рости, оглядачі вказують на падіння курсу долар як на головну причину.

Як пише New York Times, за 6 місяців президентства Дональда Трампа долар упав на 10%. Це найбільше падіння американської валюти від 1973 року та масштабної кризи, пов’язаної із цінами на нафту.

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

“Трамп наробив ділов, і якщо фондовий ринок відкотився, то по долару це завдало удару, – пояснив в ефірі Радіо NV фінансовий експерт Сергій Фурса. – Люди реально переводять інвестиції з американської валюти в європейську. Хоч, безумовно, і не всю”.

Фурса також зазначає, що у США триває епопея довкола “великого і красивого” податкового законопроєкту, ініційованого Трампом, що також не посилює довіри до американського долара.

Таким чином, не лише в Україні, але й всьому світі популярність долара падає, а популярність, а з нею і курс, тобто вартість євро – зростають.

Що означає зміцнення євро для України?

Для України ситуація ускладнюється передусім тим, що ЄС є провідним торговельним партнером України. На нього припадає близько 60% українського експорту, а також понад 45% імпорту.

Саме імпортери нині створюють додатковий попит на євро, що, разом із спекулятивним настроями, штовхає курс європейської валюти далі вгору.

Для експортерів міцніший євро – теоретично гарна новина, вони зможуть отримати за свій товар більше. Але це також залежить від того, в якій валюті укладені контракти, адже вони можуть бути і в доларах, – тоді курсова премія стає не такою очевидною.

До того ж варто враховувати, що головним торговельним партнером України у ЄС є Польща, яка не перейшла на євро, а досі послуговується своєю валютою – злотими.

Крім того, український експорт до ЄС може скоротитися через нещодавнє скасування торговельних преференцій, так званого торговельного безвізу, запровадженого Євросоюзом на початку війни, і повернення до режиму Угоди про вільну торгівлю – хоч і зі змінами, про які нині домовляються Київ та Брюссель.

За попередніми домовленостями, ЄС збереже обмеження на українську пшеницю, цукор та яйця.

Для покупців імпортної продукції міцніший євро – погана новина. І наслідки зростання курсу євро українські споживачі вже бачать на цінниках в магазинах.

Саме прискорення інфляції (при явному уповільненні економіки – лише 1% за січень-травень 2025 року) і буде найбільш відчутним наслідком.

При цьому традиційний орієнтир, – курс долара, на який багато років зважали як прості громадяни, так і бізнес, – вже не спрацьовує.

Що може змінитися крім курсу?

Поки що головною резервною валютою в Україні, а також валютою, в якій обчислюється зовнішньоекономічна статистика, залишається американський долар.

На початку цього року в НБУ заявили, що розглядають можливість переходу на євро. Серед причин там назвали потенційний вступ України до ЄС, а також істотне посилення економічних зав’язків України із країнами ЄС.

Втім, як зазначив заступник голови НБУ Сергій Ніколаєнко, наразі це питання перебуває тільки на стадії вивчення.

Відповідно, очікувати, що євро замінить долар як головну курсоутворюючу та резервну валюту в Україні найближчим часом не варто.

Автор фото, НБУ

Підпис до фото, Порівняйте, як за рік – від липня 2024 до липня 2025 – змінилися офіційні курси долара (блакитна лінія) та євро (жовта лінія) до гривніЩе більше віддаленою (якщо не фантастичною) виглядає перспектива переходу на євро. Хоча про неї нещодавно заявив виконавчий директор МВФ і ексголова Банку Литви Вітас Васіляускас.

Зокрема, він нагадав, що перехід на євро є однією з умов вступу до ЄС, якщо про інше не домовлено під час переговорів щодо членства.

“Для мене головним пріоритетом або стратегічною метою є членство України в ЄС. Просто адаптуйте свою правову систему і будьте частиною клубу”, – заявив представник МВФ, визнавши водночас, що вибір монетарної політики є “суто внутрішнім, суверенним рішенням”, про що свідчить те, що “не всі країни-члени ЄС також є членами єврозони”.

Попри те, що більшість країн ЄС входять також і до єврозони, є й країни, які не використовують євро.

Так Данія, Швеція та Чехія послуговуються своїми кронами, Польща – злотим, Угорщина – форинтом, Румунія – леєм, а Болгарія – левом, але має увійти до зони євро з 1 січня 2026 року.




реклама у Нововолинськ