Джерело: www.bbc.com
Автор фото, SANJAY BAID/AFP
Підпис до фото, У неділю 6 липня Далай-ламі виповниться 90 років
-
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- X, @BBC_ua
- 12 хвилин(и) тому
Далай-лама заявив, що створеній ним некомерційній організації належить виняткове право визначати, хто займе його місце після його смерті.
Таким чином Далай-лама відкинув заяви Китаю про те, що уряд у Пекіні сам обере наступника буддійського лідера Тибету.
Далай-лама, лауреат Нобелівської премії миру, виступив із цією заявою під час тижня святкування свого дня народження — у неділю йому виповнюється 90 років.
“Я підтверджую, що інститут Далай-лами буде продовжений”, – сказав він у відеозверненні до присутніх у Дхарамсалі, місті біля підніжжя Гімалаїв на півночі Індії.
І додав, що некомерційний фонд Gaden Phodrang Trust, створений ним для підтримки та збереження традицій та інституту Далай-лами, має виняткове право визначати його майбутнє після консультацій з главами буддійських традицій Тибету.
“Вони мають провести процедури пошуку та визнання відповідно до давньої традиції… ніхто інший не має права втручатися у це питання”, — сказав Далай-лама.
Високопосадовець фонду Самдонг Рінпоче повідомив журналістам, що Далай-лама почувається добре і поки що не дав письмових інструкцій щодо спадкоємності. За його словами, наступник може бути будь-якої статі і не обов’язково тибетцем.
“Я залишу чіткі письмові інструкції щодо цього. Майте на увазі, що, окрім реінкарнації, визнаної такими законними методами, не слід визнавати чи приймати кандидата, обраного в політичних цілях будь-ким, у тому числі в Китайській Народній Республіці”, — йдеться на сайті Далай-лами.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, “Я залишу чіткі письмові інструкції [як знайти мою реінкарнацію]”, – сказав Далай-лама, виступаючи на зустрічі релігійних лідерів у Маклеод ГанджіРаніше Далай-лама попереджав, що лінія духовних лідерів Тибету може перерватися з його смертю, тому мільйони буддистів сприйняли його нову заяву з полегшенням.
У середу офіційний представник міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін знову заявив, що особистість наступника, який має народитися в Китаї, має бути схвалена урядом у Пекіні.
Пекін вважає Далай-ламу, який втік з Тибету до Індії в 1959 після невдалого повстання проти китайського правління, сепаратистом.
Індія надала притулок йому і більш ніж 100 тисяч біженців Тибету. Делі, щоб уникнути дипломатичних наслідків та напруженості у відносинах з Китаєм, підтримує автономію Тибету неявно, але відкрито захищає право Далай-лами продовжувати свою духовну діяльність в Індії.
У березні 2025 року 46 індійських парламентаріїв підписали декларацію, що підтверджує виключне право Далай-лами на вибір свого наступника і відкидає втручання Китаю в цей процес.
Згідно з традицією Тибету, душа старшого буддійського ченця після смерті перевтілюється в тілі дитини.
14-й Далай-лама, який народився 6 липня 1935 року в сім’ї селян у провінції Цінхай під ім’ям Лхамо Тхондуп, визнаний реінкарнацією у дворічному віці. На сайті Далай-лами йдеться, що спеціальна група, відправлена урядом Тибету, прийняла те рішення на підставі декількох ознак, у тому числі бачення, яке з’явилося одному зі старших ченців.
Ченці переконалися у своєму виборі, коли малюк вказав на речі 13-го Далай-лами зі словами: “Це моє, це моє”.
Взимку 1940 року Лхамо Тхондуп був доставлений у Поталу, палац у Лхасі, столиці сучасного автономного району Тибету, і офіційно проголошений духовним лідером.
Тибетський парламент у вигнанні, що базується, як і сам Далай-лама, у гімалайському місті Дхарамсала, заявляє, що створена система, що дозволяє уряду у вигнанні продовжувати свою роботу, а співробітники фонду Gaden Phodrang відповідатимуть за пошук та визнання його наступника.
Нинішній Далай-лама створив фонд у 2015 році для “збереження та підтримки традицій та інституту Далай-лами” щодо його релігійних та духовних обов’язків, йдеться на його сайті. До високопосадовців фонду входять кілька його помічників.