Головна Без категорії Яку таємницю приховують культові соняшники Ван Гога

Яку таємницю приховують культові соняшники Ван Гога

7
0

Джерело: www.bbc.com

Яку таємницю приховують культові соняшники Ван Гога

Автор фото, The National Gallery, London

Підпис до фото, Соняшники – окремий етап у житті Ван Гога

    • Author, Метт Вілсон
    • Role, ВВС
  • 17 хвилин(и) тому

Завдяки ним Вінсент Ван Гог став одним з найвідоміших художників в історії мистецтва. Чому соняшники так вабили його та інших митців?

“Соняшник – це моє”, – писав Ван Гог брату Тео. Він хотів, щоб його асоціювали з цією зухвалою квіткою в ореолі золотих променів-пелюсток.

Соняхи вочевидь мали для митця глибоке значення. Але що, якщо взагалі щось, він хотів ними передати?

Ван Гог писав соняшники 11 разів. Перші чотири картини створені в Парижі 1887 року. Великі зрізані квіти лежать, подібні до дивовижних істот, що вмирають на наших очах.

Наступні чотири створені менш ніж за тиждень після переїзду в південне французьке місто Арль 1888 року.

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

Третя серія 1889 року була авторським повтором попередніх композицій.

Найвідоміші соняхи написані, за словами художника, на хвилі впевненості й чуттєвої радості.

І все ж у своїх листах Ван Гог ніколи не робив чітких пояснень, що саме вони означають для нього.

Автор фото, The National Gallery, London

Підпис до фото, Захоплений “сонячним кольором”, Ван Гог написав кілька дивовижних натюрмортів Незвичайний зовнішній вигляд рослини заворожував художника своєю чарівністю і енергетикою. Він спостерігав за тим, як це диво природи, що вранці завжди звернене на схід, повільно повертається за сонцем.

“Я малюю з апетитом марсельця, що поїдає рибне рагу, коли йдеться про великі соняшники”, – писав Ван Гог братові Тео з французького Арля.

Той час називають найбільш плідним і насиченим у житті художника.

Роботи, написані в Арлі, залиті всіма відтінками й переливами жовтого, який став особливим кольором для нього.

Готуючись до приїзду приятеля-художника Поля Гогена, Вінсент прикрашає його кімнату соняшниковими полотнами, створивши з них “симфонію жовтого і синього”.

Гоген захоплювався картинами Ван Гога. Можливо, в них втілилися надії митця на солідарність і дружбу, які зрештою розбились, як і його прагнення здобути визнання за життя.

Дружба Гогена і Ван Гога була недовгою: Гоген залишив Ван Гога в Арлі за два місяці після приїзду.

За два роки Вінсент помер. Йому було 37 років.

За іронією долі геній, чиї роботи сьогодні коштують величезних грошей, за життя зміг продати лише кілька картин.

Автор фото, Vincent Van Gogh Foundation

Підпис до фото, Майстер тонко відчував колір, його глибину і настрійА вже на початку XX століття соняхи Ван Гога швидко стали культовими.

Спочатку серед мистецького авангарду Європи. 1920 року письменниця Кетрін Менсфілд писала, що “жовті, сповнені сонця, квіти” надихнули її на творче пробудження.

1923-го критик Роджер Фрай назвав “Соняшники” “одним з тріумфальних успіхів року”, який показав “найвищий ступінь розмаїття, життєвої сили й шаленого запалу” митця.

Згодом ці картини здобули широке визнання й зробили Ван Гога одним з найвідоміших і найвпливовіших художників в історії мистецтва.

“Для Вінсента соняшник уособлював його уявлення про Південь”, – розповів BBC мистецтвознавець Жюльєн Домерк, маючи на увазі його переїзд з Парижа до Провансу.

У молодості Ван Гог працював артдилером і добре орієнтувався в історії мистецтва.

“Це видно з його зображення квітів. Він малював їх у відомій голландській традиції: зів’ялі пелюстки створюють відчуття печалі … Вони ще дивляться в небо, але повільно вмирають, позначаючи плин часу”.

Що символізують соняшники в мистецтві?

Образ сонячної квітки сягає у минуле та є предметом численних дискусій.

Ван Гог був не першим і не єдиним творчим мислителем, який захоплювався нею. Вона захопила уяву художників і письменників різних поколінь, серед яких – Ентоні ван Дейк, Марія ван Остервейк, Вільям Блейк, Оскар Вайльд, Доротея Теннін, Пол Неш та Аллен Гінзберг.

Як соняшник повертається, щоб слідувати за сонцем, так вірянин слідує за богом, а закоханий слідує за об’єктом своєї прихильності.

Овідій у “Метаморфозах” розповідає про нещасливе кохання німфи Клітії до Аполлона. Юна Клітія пристрасно закохується в бога Сонця, який зраджує її зі смертною дівчиною. Покинута німфа сумує, марніє, перестає пити і їсти. Аполлон, зглянувшись, вирішує покласти кінець стражданнями Клітії та перетворює її на квітку, яка почала повертатися слідом за сонцем.

Як символ вірності, ми часто зустрічаємо соняшник у портретах, зокрема у знаменитому автопортреті Ван Дейка, де він позує з ланцюгом, який подарував йому король Карл І.

Соняшник символізує підданство васала королю.

Автор фото, Courtesy of the Leiden Collection

Підпис до фото, Ван Дейк, “Автопортрет із соняшником”Такий політичний символізм знаходить відгук у творах сучасного мистецтва.

У 2010 році китайський художник і дисидент Ай Вейвей створив інсталяцію “Насіння соняшника”, що складалася зі 100 мільйонів порцелянових насінин, кожне з яких розписали вручну.

Роботу представили в галереї Тейт Модерн у Лондоні.

Процес створення масштабної інсталяції тривав 2,5 року і потребував участі понад 1600 людей.

Насіння соняшнику є популярним снеком у китайців, а також асоціюється з “культурною революцією” 1966-67 років у КНР.

У той час образ сонця на пропагандистських плакатах символізував Мао Цзедуна, а соняшники – народ, що повертає за ним свої голови.

Автор фото, Alamy

Підпис до фото, Ай Вейвей відомий не лише своїми шедеврами мистецтва, а й різкою критикою офіційного Пекіна за недотримання прав людиниВірність є незмінною у різноманітній символіці соняшників.

Цілком можливо, Ван Гог знав про деякі з цих концепцій. У листі до сестри він писав: “мої картини – це майже крик страждання, який водночас символізує подяку через простий сільський соняшник”.

Ця квітка вказує на його прагнення до глибшої любові – до природи, мистецтва, релігії.

Можливо, він думав про подяку колегам-художникам, про своє романтичне кохання чи навіть про обов’язок перед мистецтвом.

У його руках соняшник – це символ швидкоплинності життя і пошуку вищих, вічних принципів, які змушують нас вийти за межі повсякденної реальності й прагнути тепла, світла і любові небес.

Про це варто замислитися, коли літо у розпалі, і соняшники знову спалахують в екстазі життя.




реклама у Нововолинськ