Джерело: www.bbc.com
Автор фото, facebook.com/HZVBAND
Підпис до фото, “Хамерман знищує віруси” співає і вражає вже багато років. У їхніх піснях багато матюків
-
- Author, Діана Куришко, Лілія Хомишин
- Role, ВВС Україна, Івано-Франківськ
- 43 хвилин(и) тому
Обережно, текст 18+, містить нецензурні висловлювання!
“Уходиш? Ну і п..й! Не пабуває в тобі більше мій х..й”. Тисячі людей у Палаці спорту в Києві співають хіт “Лове” гурту “Курган і Агрегат”. Вже багато років Раміль, Аміль і Жека виконують пісні з матюками – і збирають повні зали та мільйони гривень на ЗСУ.
“Можеш бить і кусать. Хочеш н…й посилать”, – співає Іван Брикулець (BRYKULETS). Трек “Посилать” вже кілька місяців розриває соцмережі, збираючи мільйони переглядів.
“А дамі хочеться ї…я, ї…я, ї..я” – лунає багатоголоссям пісня Антіна Мухарського, відомого під псевдонімом Орест Лютий. Його провокативний трек зібрав на різних платформах сотні тисяч переглядів.
Старі й нові пісні з матюками зараз всюди. Їх не включають в теле- і радіо ефіри, але для прослуховування онлайн чи живих виступів майже немає заборон, хіба позначка 18+.
Чому ці пісні такі популярні? Це новий тренд? Чи так вже було? Пісні з матюками – частина образу музикантів, спосіб шокувати публіку чи сатира на суспільство?
“Сухомлинський би помер ще раз”
На останньому дзвонику в школі на Оболоні у Києві танцювали всі – і діти, і батьки, і директор. На лінійці тут Іван Брикулець (BRYKULETS) співав свій хіт “Посилать”.
Під час виступу Брикулець нікого нікуди не посилав, замінивши матюк на “нафіг”. Але школярі знали, як пісня звучить в оригіналі. Стрибаючи під музику, викрикували слова на букву “х”.
Відео виступу у школі зібрало майже мільйон переглядів у Тік-Ток і багато різних коментарів. Від “у нас був найвеселіший останній дзвоник” до “матюки в школі не ок, Сухомлинський би помер ще раз”.
Автор фото, instagram.com/brykulets
Підпис до фото, Іван Брикулець – нова зірка. Його треки увірвалися у чарти “Невже Україна заслужила на таке? Зараз не час для таких пісень”, – обурювались одні. “Діти були щасливі, атмосфера дружня”, – відповідали інші.
25-річний Іван Брикулець має ще не так багато пісень – і матюків у них лише кілька, але їх емоційно підхоплює натовп на концертах.
“Це весело…Для мене матюки – це не більше, ніж сполучення букв”, – пишуть коментатори про його пісні.
“У західні музиці завжди був f..k”
“Кругом мене одні га…ни, Я б лучшє разгружав вагони” – цій пісні з милозвучною назвою “Пі…си” гурту “Хамерман знищує віруси” вже понад 14 років.
На відміну від Брикульця у творчості “ХЗВ” дуже багато лайливих слів. Заснований у Сумах у 1996 році гурт публічно підтримує використання нецензурної лексики в піснях, описуючи це як частину свого стилю.
“Заборона на пісні з матюками – це дурнувате табу, про яке вже варто забути. Все звісно не зійшлось клином на матюках, але, якщо емоція потребує такого слова, то воно має бути у пісні”, – розмірковує у розмові з ВВС Україна вокаліст гурту Альберт Цукренко.
Нещодавно “Хамерман знищує віруси” жартівливо звернувся до аудиторії у соцмережах: “Друзі, ми робимо все, що можемо, але наших зусиль недостатньо. Треба більше української музики з матюками”.
ХЗВ відомі в Україні своїми епатажними виступами і яскравими кліпами. Окрім текстів з матюками, Володимир Пахолюк та Альберт Цукренко вражають образами – на концертах з одягу на них може бути лише шкарпетка на члені, шкіряна білизна, маска водолаза.
Автор фото, facebook.com/HZVBAND
Підпис до фото, Один з образів, у яких виступають ХЗВ“Є люди, які висловлюють свої емоції матюками, є люди, яким треба викричатися на концертах такими словами, щоб зняти стрес і напругу. Я не знаю, кого у 21 столітті турбують матюки – у західній музиці завжди був f..k”. Здається, ніхто через це не непритомніє”, – говорить Цукренко про суперечки довкола матюків.
Він також багато років займається музичною журналістикою, веде подкаст “СучЦукрМуз“, де обговорює з гостями і лайку у творчості.
На його думку, якщо в російській культурі матюки й тема геніталій використовується для приниження, ієрархії і насильства, то в українській – це ознака вітальності, сексу, бурлеску.
Якось на музичному фестивалі на Подолі у Києві Цукренко виступав в образі європейського дворянина XVIII століття. У супроводі струнного квартету зі скрипок і віолончелі, пародіюючи оперний спів, він виконував одну з найвідоміших пісень свого гурту, де є слова: “Пишу стіхі, а ху..і толку. Мнє всє равно є..ца хочетца як волку…Є, є, є…ца. Є, є, є…а”
“Нервові клітини пішли в пи…у”
Якщо “Хамерман знищує віруси” – це більше нішевий та андерграундний гурт, то “Курган” і “Жадан” співають без перебільшення матюки на всю країну.
“Курган і Агрегат” та “Жадан і собаки” збирають Палац спорту. Куди більше?” – говорить Цукренко про популярність музикантів та їхні солдаути на одному з найбільших концертних майданчиків країни.
Автор фото, Ivan Samoilov/Global Images Ukraine via Getty Images
Підпис до фото, “Курган і Агрегат” збирають повні концертні зали по всій Україні. Виступ у Харкові, червень 2025-го“У “Жадана і собак” теж є матюки, але не можна сказати, що свою популярність вони здобули завдяки цьому. А от у творчості “Кургана” нецензурні вислови займають важливе місце. Цей підхід знайшов відгук в аудиторії. Дворовий стиль відгукується у кожному. Всі ми родом з дитинства, всі ми тусили у дворах, курили за гаражами й матюкались”, – аналізує творчість гурту музичний продюсер Євген Фешак.
Він згоден з тим, що, якщо ці пісні вже збирають такі великі концертні майданчики, то можна говорити, що це масова культура.
Профайл на “Курган і Агрегат” писав Forbes, пісню “Габелі” цитував у своїх постах очільник ГУР Кирило Буданов, а знамениту “Уходиш, ну і пи..й” разом з музикантами виконував Тарас Чмут, голова фонду “Повернись живим”.
“Курган і Агрегат” відомі своїми масштабними зборами у мільйони гривень на ЗСУ. Прибуток зі своїх концертів вони віддають на армію й тролять інших співаків, які привозять з цілого туру один “корч”.
Автор фото, Ivan Samoilov/Global Images Ukraine via Getty Images
Підпис до фото, Виступ “Курган і Агрегат” у Харкові, червень 2025. Попри тривоги, обстріли музиканти виступають у місті “Я вже не вивозю всю цю байду. На наступній станції точно зійду. Ці дрібниці зводять з розуму. Нервові клітини пішли в пи…у”, – співається у пісні гурту