Джерело: www.bbc.com
Автор фото, EPA
Підпис до фото, Рейси скасовують через ризик зіткнення авіалайнера з дроном або випадкового ураження зенітним вогнем
-
- Author, Відділ новин
- Role, BBC
- 3 хвилин(и) тому
Масована атака українських дронів на Росію 5-6 липня призвела до транспортного колапсу у російській цивільній авіації. Через появу дронів у повітряному просторі російських регіонів аеропорти закрили у понад 10 російських містах. Цей колапс обійшовся російським авіакомпаніям щонайменше у 40 мільярдів рублів (близько пів мільярда доларів США).
Телеграм-канал “Представник Росавіації” протягом двох діб повідомляв про “тимчасове обмеження на прийом та випуск повітряних суден” в аеропортах Іванова, Калуги, Пскова, Тамбова, Кірова, Нижнього Новгорода, Ярославля, Іжевська, Саратова, Ульяновська. Перекривалися також аеропорти Пулково в Санкт-Петербурзі, Внуково, Домодєдово, Жуковський, “Шереметьєво” в Москві.
Найважча ситуація виникла в аеропортах “Шереметьєво”, “Пулково” та “Чкалов” (у Нижньому Новгороді).
Російські залізниці навіть запустили додаткові поїзди між Москвою та Петербургом.
Росавіація повідомила, що, починаючи з опівночі за московським часом суботи 5 липня і до шостої ранку понеділка 7 липня російські авіакомпанії скасували 485 рейсів, на запасні аеродроми пішли 88 літаків, 1,9 тис. рейсів затримали на виліт і приліт, оформлено 43 тис. вимушених повернень квитків.
Крім того, через збій графіка польотів у готелях розмістили 94 тис. людей, пасажирам затриманих рейсів видали майже 200 тис. ваучерів на напої та 155 тис. – на харчування.
Втрачені пів мільярда доларів
Колапс у російських аеропортах коштував компаніям щонайменше 40 мільярдів рублів (близько пів мільярда доларів США). Цю цифру російська газета “Комерсант” визначила за допомогою авіаційних експертів.
За добу при такому колапсі, який позначається на розкладах рейсів по всій країні, додаткові витрати авіакомпаній (скасування, перенесення, переведення борту на запасний аеродром і таке інше) можуть сягати в середньому 20 млрд руб., підрахувала газета.
Автор фото, EPA
Підпис до фото, На вихідних у Росії через нальоти дронів скасували щонайменше 485 рейсівАле це, по-перше, приблизні цифри. По-друге, вони не враховують й інших витрат – і самих пасажирів, й інших сервісів, які їх обслуговують, а також різних державних військових і цивільних служб.
Наприклад, військових, зенітні комплекси яких збивають безпілотники.
Скільки коштував наліт для України
За цей самий час – з опівночі суботи до сьомої ранку понеділка Україна запустила по території Росії не менше 485 безпілотників.
Це дрони, про знищення яких над російськими регіонами у вихідні повідомляло російське міністерство оборони – починаючи з 23:00 п’ятниці 4 липня і до 07:00 понеділка 7 липня.
Але навіть один безпілотник змушує авіаційні відомства закривати небо в районі, де його виявили. Зіткнення в повітрі пасажирського лайнера з начиненим вибухівкою дроном гарантовано знищить літак.
Крім того, присутність у небі авіалайнера одночасно з дронами загрожує його безпеці й з іншої причини – розрахунки зенітно-ракетних комплексів у бойових умовах можуть не помітити його маркування як цивільного літака та обстріляти, прийнявши за дрон.
Вартість одного дрону “Лютий”, які Україна застосовує для дальніх ударів по Росії, рік тому становила 200 тис. доларів. Це найдорожчий із далекобійних безпілотників, і, як правило, у нальотах беруть участь не тільки вони.
Проте, якщо припустити, що всі дрони, які брали участь в атаках, були такими дорогими, як “Лютий”, тобто спробувати оцінити максимальну вартість такого удару, то нещодавній наліт міг коштувати Україні 97 млн доларів.
Хай там як, навіть якщо взяти оцінку фінансових втрат Росії по нижній межі, а України – по верхній, то різниця все одно буде приблизно у 4,5 раза на користь ЗСУ.
Тож при запуску далеких безпілотників не так важливо навіть, чи потрапили вони в ціль, чи ні.