“У Римі 10—11 липня проходитиме конференція з відбудови України, яку відкриє Президент Володимир Зеленський. Що відбуватиметься на цій конференції, якими були результати попередніх подібних зустрічей та яких сум потребує відбудова нашої держави – журналісту УНН розповів економіст Олег Пендзин. Конференція з відбудови України відбудеться в італійській столиці в четвер та п’ятницю з метою мобілізації інвестицій”, — повідомляє: ua.news
У Римі 10—11 липня проходитиме конференція з відбудови України, яку відкриє Президент Володимир Зеленський.
Що відбуватиметься на цій конференції, якими були результати попередніх подібних зустрічей та яких сум потребує відбудова нашої держави – журналісту УНН розповів економіст Олег Пендзин.
Конференція з відбудови України відбудеться в італійській столиці в четвер та п’ятницю з метою мобілізації інвестицій, зокрема коштів приватного сектору, для нашої держави, яка переживає четвертий рік тяжкої війни.
Зустріч, у якій також візьмуть участь голова ЄС Урсула фон дер Ляєн та канцлер Німеччини Фрідріх Мерц разом з 15 іншими главами держав та урядів, буде зосереджена на довгостроковому відновленні України. Україна сподівається підписати угоди з енергетики, оскільки її енергосистема регулярно страждала від російських ударів, а також на співпраці в оборонній промисловості.
Зеленський, який прилетів до Риму у середу для зустрічі з главою держави Італії, президентом Серджіо Маттареллою та Папою Римським Левом IV, наголосив, що нагальною потребою України залишається захист від посилення російських ракетних атак та атак безпілотників.
«Представники України матимуть конкретний набір завдань, зосереджених на безпосередній обороні – обороні наших міст та наших громад», – сказав він у своєму зверненні в понеділок увечері.
Сполучені Штати, які раніше були найбільшим спонсором України, представлятиме посланець президента Дональда Трампа з питань України та росії Кіт Келлог.
«Це вже четвертий такий саміт від початку активних бойових дій. Перша конференція з відбудови відбулася у 2022 році в Лугано. Потім була Гаага, потім був Лондон, а зараз Рим. У Логано прем’єр-міністр Шмигаль озвучив цифру у 750 мільярдів доларів, які не були підкріплені жодними документами. Вони були по суті взяті зі стелі», – розповів Пендзин.
Пендзин також нагадав, що функціонує відповідний фонд, який займається підрахунком завданих України збитків. Аналітики цього фонду говорять про збитки на суму 450 мільярдів доларів.
«Є відповідний фонд, який збирає інформацію з приводу завданих збитків Україні війною. Там є цифри, є офіційне подання документів, є купа відповідних процедур. Цей фонд працює з осені 2023-го року. І там називають цифру 450 мільярдів доларів», – пояснив економіст.
Пендзин також уточнив, що в рамках фонду підрахунок збитків відбувається за кількома категоріями, зокрема житловий фонд, об’єкти інфраструктури, енергетичні об’єкти, тощо. Але загалом остаточний підрахунок збитків можна буде здійснити лише після завершення активних бойових, коли наша держава перестане зазнавати постійних руйнувань.
«Там чітко відділений житловий фонд, промислові підприємства, об’єкти інфраструктури, енергетичні об’єкти. Але цифра збитків не є статичною. Вона постійно збільшується кожен день, з кожним обстрілом, з кожною бідою. Тому говорити про якусь остаточну цифру можна буде лише тоді, коли офіційно закінчиться активна фаза бойових дій», – зазначив економіст.
Олег Пендзин пояснив, що кожна з конференцій, присвячена відбудові України ухвалювала рішення щодо різноманітних способів допомоги Україні, застосовуючи усі наявні засобі і ресурси.
«Усі ті конференції, які є, по відбудові України, мають на меті декілька цілей. Ціль перша – визначитися з питаннями побудови. На першій конференції в Логано піднімали питання про план Маршала для України. Потім це тихенько зійшло нанівець. На конференції в Лондоні Урсула фон дер Ляєн оголосила про виділення Україні 18,5 мільярдів євро на 2024 рік. Потім у 2024 році піднімалося питання про надання Україні кредиту на 50 мільярдів доларів з доходів від заморожених російських активів на 2025 рік», – повідомив економіст.
Пендзин додав, що так чи інакше, кожен етап розрахований на певну перспективу задля досягнення тактичних перспектив.
«Кожен раз відбуваються якісь процеси, які в дійсності є надзвичайно корисними для України принаймні з точки зору поточного фінансування і вирішення питань щодо забезпечення коштами на певну тактичну перспективу», – додав Пендзин.
Також, за словами Пендзина, зустріч відбуватиметься в два формати, зокрема в урядовому, коли буде прийняте рішення про скеровування на підтримку нашої держави певних сум. Також Також відбуватиметься спілкування з бізнесами, адже саме він братиме найактивнішу участь у відбудові України та пошуку коштів для цього процесу.
«Є формат урядовий, де йдуть зустрічі з політиками, які визначають перспективи фінансування України. Напевно цього року буде заявлено про 100 млрд євро з європейського бюджету на фінансування України. А другий формат – це формат спілкування з бізнесами, які, власне, і мають наповнювати основні шляхи, що стосуються відбудови України та пошуку коштів. Адже зрозуміло, що відбудова України не буде фінансуватися за рахунок коштів європейських платників податків», – пояснив економіст.
Наостанок Пендзин згадав, що в процеси відбудови України зокрема будуть активно залучатися кошти від заморожених активів російської федерації.
«Розглядається варіант залучення 100 мільярдів євро коштів, у тому числі з заморожених російських активів. Приблизно отакі підходи», – підсумував економіст.