Головна Без категорії «Мені вона не треба»: чому на Світязі досі не працює каналізація за...

«Мені вона не треба»: чому на Світязі досі не працює каналізація за чверть мільярда гривень?

21
0

Джерело: sylapravdy.com

На Шацьких озерах у розпалі туристичний сезон. Але популярний волинський курорт знову увійшов в нього без підключення до центральної каналізації, яку за гроші європейських донорів збудували ще в 2023 році.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясовував у чому причина зволікань.

Каналізація – порятунок для Шацьких озер Про необхідність каналізування населених пунктів навколо озера Світязь говорять вже багато років. Бо кількість туристів, які відпочивають на волинському курорті щороку збільшується, а з ними й кількість стічних вод. 

«Ми собі так прикидаємо, що за сезон територію Шацького національного парку відвідує 100 тисяч людей. Це приблизно. Бази ми можемо порахувати, а приватний сектор ми не можемо порахувати. Є ще багато одноденних туристів, які приїздять зранку, а ввечері їдуть додому», – розповідає науковий співробітник Шацького національного природного парку Віталій Турич.

Центральний пляж села Світязь на початку червня

У населених пунктах, де приймають туристів, відсутня каналізація. Мешканці користуються вигрібними ямами. Неочищені стоки потрапляють у ґрунт, а звідти до водойм Шацького національного природного парку та річок Західний Буг і Прип’ять.

«Рівень ґрунтових вод в нас дуже високий. Переважають піщані ґрунти, тобто дуже легко фільтруються всякі нечистоти. Саме тому для нас дуже важливо введення в експлуатацію каналізації», – каже Віталій Турич. 

Рятувати природу погодилися європейці У 2018 році голова Шацької райдержадміністрації у Польщі підписав грантову угоду, згідно з якою Євросоюз зобов’язався профінансувати майже на 6,5 мільйонів євро робіт з каналізування волинського курорту. 

«Власний внесок української сторони становить 10 відсотків від вартості проєкту. Свою частину ми покрили коштом екологічного фонду. Надзвичайну кількість робіт на сьогодні ми вже виконали, в плані прокладання магістральних каналізаційних потоків, коментував реалізацію проєкту у лютому 2019 року тодішній директор департаменту економіки та євроінтеграції Волинської ОДА Ігор Чуліпа.

Каналізування Шацька, Світязя, Мельників, Гаївки та Пульмо мало на 80% скоротити кількість неочищених стоків. Проєкт планували завершити до лютого 2021 року. 

Очисні споруди, фото: Шацька селищна рада

Як каналізація перетворилася у довгобуд Планували, що будівництво триватиме два роки, але затягнулося майже на п’ять. Біля озера проклали 100 кілометрів каналізаційних мереж, збудували очисні споруди у селах Світязь та Пульмо й модернізували у Шацьку. 

«Всього 239 мільйонів гривень пішло європейських коштів. Наших 6 мільйонів 300 тисяч гривень з місцевих бюджетів»,   каже заступниця Шацького селищного голови Людмила Єрофеєва.

Зі слів посадовиці, завершення проєкту застопорила адмінреформа та повномасштабна війна.

Людмила Єрофеєва, заступниця Шацького селищного голови

«Через адмінреформу змінювався замовник робіт, вносилися зміни до договору, треба було працювати із польською стороною. Це все писанина. То реєстри були зламані, то гроші підряднику не перераховувались. Переважна кількість робіт була виконана у 2023 році», – додає Людмила Єрофеєва.

У 2024 році розпочався процес передачі усіх мереж від Ковельської райдержадміністрації до Шацької селищної ради. А зараз триває процес їх передачі на баланс комунального підприємства «Добробут», яке обслуговуватиме каналізацію та очисні.

«Особисто мені каналізація не треба»   На новій каналізації вже провели пусконалагоджувальні роботи, розповів Анатолій Стрункін, керівник КП «Добробут». Цього літа планують запустити в роботу мережі у Шацьку. 

Анатолій Стрункін, директор КП Добробут на очисних спорудах у Шацьку

«Першочергові підключення будуть відбуватися в селищі Шацьк, селах Мельники та Гаївка. Через деякий час – у селі Світязь: на сьогодні здійснюється набір команди працівників на роботу на новозбудованих каналізаційних очисних спорудах цього населеного пункту: операторів та інших фахівців, які мають пройти відповідне навчання», – повідомляють на сторінці Шацької селищної ради у соцмережі.

Для комунального підприємства також нині є викликом знайти абонентів серед населення, щоб робота каналізаційно-насосних станцій була рентабельною. Бо для мешканців врізка у каналізацію це додаткові витрати. 

«Врізатись у мережу коштуватиме від 3 до 5 тисяч гривень, за отримання технічних умов 740 гривень і ще лічильник на воду коштує орієнтовно 500-700 гривень. Щоб рахувати, скільки стоків йде з одного домогосподарства», каже комунальник.

Мешканці, з якими поспілкувалися журналісти «Сили правди», розповіли, що не хочуть під’єднуватися до комунальних мереж.  

«Мені особисто каналізації не треба. В мене в хаті, ні води нема, нічого. То мені без різниці чи буде вона, чи не буде», – каже мешканка Світязя Наталія.

Наталія, мешканка села Світязь

Не хочу підключати, бо мені це не вигідно, – говорить жителька Шацька Галина.

А цікавилися скільки це коштуватиме, – запитуємо.

– Ні, не цікавилась.

У Шацькій селищній раді розповіли, що із мешканцями проводять роз’яснювальні роботи про необхідність під’єднатися до нової каналізації. Особливо із тими, хто приймає в себе туристів. 

«Якщо вони не прийняли ще такого рішення, про те, що треба підключатися, то ми їм будемо допомагати в цьому. Нам пропонують робити подвірні обходи, перевіряти кількість місць для поселення і так шукати абонентів. Бо чим більше вони поселяють людей, тим більше їх необхідна каналізація», говорить заступниця Шацького селищного голови Людмила Єрофеєва.

Для власників турбаз каналізування навпаки є дуже вигідним. Зі слів бізнесмена Петра Нестерука, якщо цього літа його бази на Світязі приєднають до централізованої мережі, то він зможе економити на стоках десятки тисяч гривень.   

Петро Нестерук, власник баз відпочинку

«Куб викачування машиною коштує 350 гривень, приблизно. А якби це було каналізування централізоване, то обходилося в 44 гривні. В туристичний сезон щодня замовляю машину-асенізатор і вона викачує з бочки. Плачу за це 1200 гривень», каже Петро Нестерук. 

Як відсутність каналізації впливає на природу? У Шацькому національному природному парку розповіли, що двічі на купальний сезон замовляють хімічний аналіз води у водоймах, що входять до нацпарку і не виявляли перевищень по жодному із показників. 

«Озеро справляється. Нас рятує тільки те, що дуже не тривалий відпочинковий період, всього півтора-два місяці. Але потрібно все-таки вводити каналізацію. Тому що можуть бути й біологічні збудники. Всякі палички і бактерії», каже науковий співробітник Шацького національного природного парку Віталій Турич.     

До речі, Держекоінспекція свого часу склала протокол на посадовців самого Шацького нацпарку. За те, що в межах прибережної захисної смуги облаштували вигрібні ями. 

Центральний пляж села Світязь

Якість води в місцях купання також мінімум раз на місяць перевіряють епідеміологи. За останні п’ять років кілька разів фіксували, що вода у Світязі не відповідає санітарним нормам. У 2021 та 2022 роках у пробах виявили перевищення норми кишкових паличок.  

«При високій температурі та великому навантаженні туристів, вода зазвичай забруднюється. Якщо вона не має змоги самоочиститися, що природно передбачено, тому що кожен день навантаження, то можуть виявлятися такі невідповідності. Якщо така забруднена вода потрапить до кишково-шлункового тракту, то можуть бути кишкові розлади, особливо в маленьких діток», пояснила в.о завідувачки Ковельського районного відділу ДУ «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб» Людмила Маляр.

Відповідь на запит з Ковельського райвідділу Центру контролю та профілактики хвороб

Каналізування це вимога Євросоюзу  Свої спостереження щодо якості води в озері Світязь проводять фахівці Регіонального офісу водних ресурсів. Зразки відправляють до сучасної лабораторії, яка розташована в Івано-Франківську, де її досліджують по 53 показниках. 

«По жодному з початку дослідження не було перевищення по озеру Світязь. Воно карстового походження, тому вода дуже якісна, чиста. В озеро впадає всього один канальчик. Озеро очищається саме», розповів заступник начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Ростислав Кравчук.

Але зовсім скоро ситуація може змінитися. Бо Світязь на 60 відсотків живиться із ґрунтових вод. За даними Регіонального офісу водних ресурсів, минулого року на Шацьких озерах відпочило приблизно 200 тисяч туристів. 90 відсотків води, яку вони використали, повернулися назад в природу. 

«Це ми маємо таку кількість стічних вод. Їх треба очищати! Потрібно берегти Світязь, бо є межі якісь певні», додає Ростислав Кравчук.  

Також, зі слів посадовця, Україна взяла на себе зобов’язання перед Євросоюзом до 2030 року каналізувати всі населені пункти, де мешкає понад 5 тисяч людей. Від нашої області подали 20 об’єктів, які очікують на фінансування. Мова йде про будівництво та реконструкцію очисних споруд та прокладання каналізаційних мереж. 

Раніше «Сила правди» також розповідала про те, як люди з близького оточення багаторічного головного лісівника Волині Олександра Кватирка заволоділи пляжем на березі озера Світязь і закрили до нього доступ для загалу.  




реклама у Нововолинськ