Джерело: www.radiosvoboda.org
– Як влада Канади бачить завершення війни в Україні і чи готова стояти з Україною до того, поки це буде потрібно?
– Канада по-різному проявляє свою підтримку Україні. Зокрема, це можна було побачити і під час саміту «Великої сімки». Яким ви для себе бачите головний результат цього саміту?
– Ми пишалися тим, що приймали зустріч «Великої сімки», і дуже раді, що президент Зеленський зміг приїхати. Це було дуже важливо, адже сильна, суверенна Україна була однією з головних тем G7.
Всі лідери G7 зустрічалися з президентом Зеленським. У нього були особисті розмови з кожним
Ми усвідомлюємо, що міжнародна безпека безпосередньо залежить від цієї війни. Вона стосується кожного. Її завершення і досягнення тривалого миру критично важливе для всіх. Тому всі лідери G7 зустрічалися з президентом Зеленським. У нього були особисті розмови з кожним, а також окрема зустріч за участі генерального секретаря НАТО Марка Рютте. І знову ж таки, йшлося про збереження фінансової підтримки та тиску на Росію.
– Наші прем’єр-міністри – попередній Трюдо і нинішній Карні – не накладали жодних обмежень на обсяг канадської допомоги чи фінансування, якщо це не суперечить міжнародному праву.
Ми вважаємо, що Україна має абсолютне право захищати свій суверенітет і свою територію тими засобами, які є в її розпорядженні. Це відповідає міжнародному праву, і вона має повне право на самооборону.
– Ми, Канада, вітаємо всі надійні зусилля для досягнення стійкого і довгострокового миру. Ми уважно стежимо за дискусіями між США, Росією та Україною. І, звісно, підтримуємо ці переговори.
Канада є одним із лідерів міжнародної коаліції «Повернення дітей»
Ми дуже зраділи поверненню військовополонених під час останніх переговорів. Адже Канада співголовує у робочій групі з питань людського виміру разом із Норвегією та Україною. Це питання нам дуже близьке.
– Станом на зараз Україна не розуміє, що буде далі з її підтримкою. Адже різні заяви лунали, зокрема, зі США щодо можливого скорочення військової допомоги у 2026 році. Де ще Україна повинна шукати для себе підтримку? Або ж країн, які допомагають нині, достатньо?
– Перш за все, треба визнати, що лідерство США є дуже важливим і для перебігу цієї війни, і для досягнення миру. Канада як сусід США дуже тісно з ними співпрацює, а також з ЄС.
Загалом у 2025 році на оборону України має бути виділено 35 мільярдів євро
У 2025 році ЄС і Канада хочуть перекалібрувати частину підтримки, щоб вона не втратилася і щоб Україна отримала все необхідне для самозахисту.
Загалом у 2025 році на оборону України має бути виділено 35 мільярдів євро. Крім того, країни G7 щойно оголосили ще 4,3 мільярда канадських доларів допомоги, з яких 2 мільярди підуть на оборону – дрони, боєприпаси, бронетехніку. Ще 2,3 мільярда – це частина доходів від заморожених російських активів, які будуть використані на відбудову.
– Чутливим питанням залишається питання біженців. Їх багато у Канаді. Чи зацікавлена Канада у тому, щоб українці залишались на її території? Чи Канада зацікавлена у тому, щоб повертати цих людей назад до України?
– По-перше, Канада прийняла понад 280 тисяч українців за останні три роки. Найбільше – у 2022-му. Ми бачимо, що вони інтегрувались у суспільство, відкривають бізнеси, знаходять роботу, і це відбувається по всій Канаді – від Ньюфаундленду до острова Ванкувер.
Ми не вважаємо правильним просити когось повертатися, поки триває війна. Для повернення мають бути створені умови: робочі місця, відбудовані домівки. Це особливо важливо для людей з Донецька, Луганська чи Криму.
Проте навіть з Канади українці роблять свій внесок – створюють спільні підприємства, економічні проєкти, займаються адвокацією. Тож їхній зв’язок з Україною залишається дуже міцним.
Посол Канади в Україні Наталка Цмоць. Київ, липень 2025 року
– Щодо наступних програм – поки війна триває, люди, які приїхали за короткостроковими угодами, не будуть відправлені назад. Для повернення мають бути створені безпечні умови.
– Щодо внутрішньої ситуації в Україні. Як ви оцінюєте в цілому в Україні ситуацію з правами людини. Адже окремі українці нарікають на погіршення ситуації з правами людини з часу повномасштабного вторгнення. Як ви це бачите?
– Українці цінують демократію, права людини, свободу слова, свободу медіа, свободу об’єднань.
Росія атакує не лише фронт, але й культуру, мову, ідентичність
– У Росії є сподівання, що вона переможе у війні. В України є сподівання, що переможе вона. Хто б що не вважав перемогою. Чому цивілізований світ не може допустити перемоги Росії? Що це тоді означатиме?
– На мою думку, Росія вже програла, бо українці не хочуть бути частиною Росії. Вони хочуть бути частиною незалежної України – незалежно від того, якої вони національності чи релігії.
Тепер навіть ті, хто раніше говорив російською, принципово вивчають українську
Росія атакує не лише фронт, але й культуру, мову, ідентичність. Проте вона не зможе перемогти, бо українці продовжують чинити опір. Україна вже була на шляху до економічної свободи – війна це уповільнила, але не зупинила.
– Питання щодо відносин між США та Канадою. Коли Дональд Трамп офіційно вступив на посаду, були заяви про «Канаду як 51-й штат США». Частина експертного середовища сприймала це серйозно, частина ні. Зараз виглядає на те, що відносини стабілізувались. Що в Канаді думають про відносини із США.
– Ми серйозно сприймаємо будь-які загрози нашому суверенітету і територіальній цілісності. Працюємо над угодою зі США, яку зараз оновлюємо. Прем’єр-міністр Карні на зустрічі G7 підтвердив, що ми впевнені в досягненні домовленостей щодо спільної оборони та економічної співпраці. Жодна країна, і Україна це добре розуміє, не може легковажно сприймати такі погрози.