Джерело: www.bbc.com
Автор фото, УНІАН
-
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- 13 липня 2025
Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило про підозру одному з найвідоміших українських громадських активістів, голові “Центру протидії корупції” Віталію Шабуніну. Він ще на початку повномасштабної війни добровільно долучився до ЗСУ, але слідство вважає, що він ухилявся від військової служби.
В п’ятницю, 11 липня, стало відомо про обшуки за місцем служби Шабуніна в Чугуївському районі Харківщині та в нього вдома. Організація ЦПК повідомила, що слідчі вилучили в активіста телефон.
Згодом пресслужба Державного бюро розслідувань повідомила про вручення підозри Шабуніну. В ній йдеться, що громадський активіст, за даними слідства, “систематично ухилявся” від проходження військової служби та без законних підстав використовував транспортний засіб, призначений для потреб Збройних Сил України.
“Наголошуємо, що дана процесуальна дія жодним чином не повʼязана з його професійною діяльністю”, – йдеться в повідомленні ДБР.
Слідство вважає, що після мобілізації в 2022 році Шабунін упродовж тривалого часу не з’являвся до місця служби та під виглядом “відряджень” перебував у цивільних установах (вочевидь, мова йде про Національне агентство з питань запобігання корупції), що не належать до складу сил оборони. Також задокументовано факти отримання ним щомісячного грошового забезпечення у розмірі понад 50 тисяч гривень, попри фактичну відсутність у військовій частині.
Окрім того, слідством встановлено, що фігурант незаконно використовував позашляховик, ввезений в Україну як гуманітарна допомога для потреб армії — без належного оформлення та за відсутності правових підстав. Автомобіль використовувався в особистих цілях, у тому числі для пересування по Києву.
Автор фото, ДБР
Підпис до фото, Вручення підозри Віталію Шабуніну 11 липняШабуніну повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 409 Кримінального кодексу (ухилення від військової служби в умовах воєнного стану); ч. 2 ст. 190 (заволодіння чужим майном шляхом шахрайства, вчинене у великих розмірах).
Розслідування триває. Вирішується питання щодо обрання підозрюваному запобіжного заходу.
Громадському активісту загрожує до 10 років позбавлення волі.
Що відомо про справу
Розслідування кримінального провадження проти Шабуніна було розпочате за заявою журналіста, чинного на той момент військовослужбовця ЗСУ Володимира Бойка.
У своєму фейсбуці він пояснює, що заяву про злочин подав до ДБР ще два роки тому. За словами Бойка, тоді йому стало відомо, що в 241-й окремій бригаді Територіальної оборони, в якій він проходить службу, також служить Віталій Шабунін. Той був у складі 207-го батальйону бригади, Бойко – в 206-му.
За даними журналіста, начебто в цьому батальйоні “фіктивно” проходили службу близько 20 громадян, серед яких і Шабунін. Тобто вони були оформлені як військовослужбовці, отримували на картковий рахунок грошове забезпечення, додаткову винагороду в розмірі 30 тисяч грн на місяць, але за місцем служби не з’являлись.
Автор фото, Фейсбук Віталія Шабуніна
Підпис до фото, Це фото Шабунін виклав 25 лютого 2022 року, коли вступив в Тероборону. В перший же день, заявив він, йому довелося “влипнути в бій”В березні цього року командир 207-го батальйону ТрО Віктор Юшко отримав підозру за причетність до цього правопорушення.
Слідство закидає йому зловживання службовим становищем, яке полягало в тому, що він нібито незаконно направив у відрядження до НАЗК свого підлеглого, бійця 207 батальйону Віталія Шабуніна, і при цьому йому продовжили виплачувати грошову винагороду за виконання військових задач.
“Юшко підозрюється, що всупереч нормам, направив одного з своїх підлеглих під час мобілізації, а саме Віталія Шабуніна у відрядження. В той час, як інші військові виконували свої обов’язки, Шабунін цього не робив. У Юшка виник умисел одержати неправомірну вигоду нематеріального характеру для себе у виді використання можливостей від знайомства з Шабуніним”, – сказав на засіданні суду прокурор Олег Зоря, цитує його “Суспільне“.
Слідством встановлено, що Шабунін отримував грошове забезпечення військовослужбовця у повному обсязі протягом 2022-2023 років. Загальна сума близько 224 тисячі гривень.
Суд обрав запобіжний захід для комбата Юшка у вигляді застави 60,6 тисяч гривень.
Сам командир заперечує свою провину. Він каже, що знайомий з Шабуніним, але відправляв того у відрядження на підставі звернень від уповноважених органів. Що стосується нарахування додаткових виплат, то це теж не є порушенням, переконує Юшко.
“Інкримінують буцімто виплачував бойові. Кабінет міністрів прийняв постанову, що всім військовослужбовцям, правоохоронцям, прикордонникам виплачувати додаткову грошову винагороду збільшену до 30 тисяч. Всім виплачували до березня 2023 року. Далі розділили за заслуги”, — розповів він у суді.
Як відреагував Шабунін?
Свою провину не визнає і сам Віталій Шабунін. Ще раніше він повідомляв, що добровільно долучився до війська на початку повномасштабного вторгнення.
Активіст також виклав фото свого військового квитка, який отримав 25 лютого 2022 року. Шабунін пояснював, що після боїв на Київщині та на Сході України, працював в міноборони над реформуванням тилового забезпечення і розвитком цифрових систем ЗСУ. Мова зокрема йде про систему ситуаційної обізнаності “Дельта”.
В лютому 2025 року Шабунін повідомив, що його переводять з Центру інновацій та розвитку оборонних технологій до військової частини Прикордонної служби на Харківщині. Активіст пов’язав це з його публічною критикою дій влади.
“Я був серед тисяч тих, хто добровільно мобілізувався у Києві в перші дні повномасштабки, а потім служив на Сході. Мене цим лякати? Серйозно?Єдиний спосіб для Зеленського закрити мені рота – зробити це фізично”, – написав він в Телеграм.
10 липня, напередодні обшуків, Шабунін написав, що його знову переводять на нове місце служб – ближче до лінії бойового зіткнення.
Він знову пов’язав це зі своїми заяви про корупцію у владі.
Автор фото, Телеграм Віталій Шабунін
Підпис до фото, Шабунін вважає, що влада його переслідує, зокрема через через критику міністра оборони Рустема Умєрова і віцепрем’єра Олексія ЧернишоваВручення підозри 11 липня Шабунін назвав рухом в бік “корупційного авторитаризму”.
“Користуючись війною, Володимир Зеленський робить перші, але впевнені кроки в бік корупційного авторитаризму…”, – заявив активіст. – Догнати. Залякати. На прикладі кількох показати всім, що, якщо захоче, то може робити що завгодно і з ким завгодно”.
Шабунін каже, що обшук в нього проводився без ухвали суду і тривав майже 15 годин, так само незаконно правоохоронці вилучили в нього мобільний телефон.
“Посеред обшуку мені вручили підозру, за якою опричники Зеленського з ДБР і прокуратури пропонують закрити мене на 5-10 років за отримання офіційної зарплати 225 тис. грн за пів року (з яких 40 тис. – обов’язкові податки і збори)”, – прокоментував він суть підозри.
Хто такий Віталій Шабунін і чим він відомий?
40-річний Віталій Шабунін є одним з найвідоміших громадських активістів України. Він декілька разів входив до списку 100 найвпливовіших людей України за рейтингами різних ЗМІ.
В 22 роки, ще під час навчання в університеті, Шабунін став депутатом Рівненської міської ради, згодом переїхав до Києва, де долучився до громадських ініціатив і був помічником депутатів Верховної Ради.
В 2012 році став одним із засновників “Центру протидії корупції” – організації, яка займалася питанням висвітленням корупції у владі, розробкою антикорупційних законопроєктів та ініціатив.
Автор фото, УНІАН
Підпис до фото, Шабунін і колишній очільник НАБУ Артем Ситник під час засідання Національної ради з питань антикорупційної політики у Києві, 18 липня 2019 рокуШабунін був головою Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро, членом Національної ради з питань антикорупційної політики, а також працював у комісії з відбору Спеціалізованого антикорупційного прокурора.
Неодноразово ставав об’єктом нападів через свої гострі заяви і корупційні звинувачення в бік влади, як за часів Петра Порошенка, так і за президентства Володимира Зеленського.
Наприклад, в липні 2020 року Шабунін заявив про підпал його будинку у селі Гнідин під Києвом, а в грудні того ж року повідомив, що під дверима квартири його матері виявили вибуховий пристрій.
З червня 2017 року Шабунін перебуває під кримінальним переслідуванням через конфлікт з блогером і журналістом Всеволодом Філімоненком. Під час сварки біля військкомату в Києві той застосував газовий балончик, а очільник ЦПК вдарив його по обличчю.
Суд за звинуваченням Шабуніна в “насильстві проти журналіста” триває досі.
Реакція суспільства
Вручення підозри Шабуніну в ухиленні від служби викликало скандал. Опозиційні партії, зокрема “Європейська солідарність” і “Голос” назвали це свідченням побудови авторитаризму в Україні.
“Можна по-різному ставитися до діяльності Віталія Шабуніна, але за будь-яких обставин у нас відбувався діалог. Я вдячний йому за допомогу в створенні незалежної антикорупційної інфраструктури в Україні за часів моєї каденції”, – заявив голова “ЄС” і експрезидент України Петро Порошенко.
“Але обшуки у Віталія я розцінюю значно ширше. Як прояв тотального наступу влади та найнятої нею портновської судово-правоохоронної мафії на антикорупційні органи з метою прикрити тих, хто заробляє на війні”.
В партії “Голос” назвали кримінальне переслідування Шабуніна “неприпустимим для демократичної країни”.
“Використання правоохоронних органів з метою тиску на політичних опонентів влади набуває ознак системності. І це в рази небезпечніше у момент, коли ворог робить все для розколу суспільства, а опоненти серед членів ЄС у цей час критикують Україну, намагаючись зірвати процедуру вступу”, – наголосив член депутатської фракції і голова комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
Автор фото, УНІАН
Підпис до фото, З 2017 року Віталій Шабунін перебуває під кримінальним переслідуванням через конфлікт з блогером Владиславом Філімоненком. На фото – засіданні суду по цій справі в січні 2018 рокуНа підтримку Шабуніна публічно виступили також низка громадських активістів та військових. Вони вбачають в діях правоохоронців “вибіркове правосуддя”.
Наприклад, ексочільник волонтерської організації “Народний тил”, а нині військовослужбовець ЗСУ Роман Сініцин спростував інформацію про ухилення Шабуніна від служби. Він каже, що неодноразово перетинався з ним на фронті.
“Неодноразово перетинався з Віталієм під час волонтерства і потім по службі – спершу на Запоріжжі, де він допомагав розгортати Дельту і ситуаційний центр, потім на Соледарському напрямку, де стояв його бат”, – зазначив Сініцин.
Він також прокоментував заяви про нібито використання Шабуніним волонтерського автомобіля у своїх цілях. За словами військового, це розповсюджена практика, коли волонтерські фонди чи фізичні особи передавали машини особисто військовим, а не ставили їх на облік у військових частинах.
Одна з причин цього – командири частин не хочуть нести відповідальність за волонтерське авто, заправляти і ремонтувати його, вносити в штатний розпис.
На захист активіста став і командир взводу БПЛА, ексдепутат Ради Єгор Фірсов.
“Можна бути прихильником Віталія Шабуніна, можна його критикувати – це власне і є свобода і демократія, як цінності. Але те що сталось – схоже на відверте політичне переслідування, яке завтра може перерости у систему. Власне, чому схоже. Це і є – пряме політичне переслідування!”, – написав він у фейсбуці.
Переслідування Шабуніна військовослужбовець назвав “першим симптомом авторитаризму” в Україні.