Головна Без категорії Час для великого наступу Росії: якими можуть бути “останні 50 днів війни”

Час для великого наступу Росії: якими можуть бути “останні 50 днів війни”

19
0

Джерело: www.bbc.com

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Тренування добровольців на базі Третьої штурмової бригади ЗСУ

    • Author, Олег Черниш
    • Role, ВВС Україна, Київ
  • 46 хвилин(и) тому

Ввечері 14 липня президент США зробив свою гучну заяву про досягнення миру в Україні. На те, щоб його досягти, він дав Росії 50 днів. Слова Дональда Трампа викликали змішані почуття в Україні.

З одного боку, він явно змінив свою риторику щодо очільника Кремля Володимира Путіна, яка стала набагато жорсткішою. З іншого – Трамп фактично дав йому ще майже два місяці для ведення бойових дій, і в Україні прогнозують, що російська армія спробує максимально використати цей час. А це означає ймовірну ескалацію війни до дня “Х” – 2 вересня (саме тоді, за підрахунками оглядачів, завершаться 50 днів ).

Згідно з ультимативною заявою Дональда Трампа, Росія отримає суворі вторинні тарифи, якщо протягом 50 днів не укладе угоду про мир в Україні.

Очільник Білого дому також зауважив, що декілька разів така угода вже зривалася саме через дії Кремля. Але тепер американський президент дає 100% гарантій, що “завершить цю війну”.

Експерти, щоправда, мають сумніви.

Skip Найпопулярніше and continue reading

Найпопулярніше

End of Найпопулярніше

Ситуація на полі бою

Відтермінування дії ультиматуму здивувало багатьох не лише в Україні.

Представниця Євросоюзу з питань закордонних справ Кая Каллас заявила, що 50 днів – “це дуже довгий термін” тоді, коли всі бачать, що “Росія щодня вбиває мирних жителів”.

У цьому контексті відразу пригадується інформація, поширена американським виданням Axios, про те, що Путін на початку липня нібито заявив Трампу про намір окупувати повністю чотири українські області (Луганську, Донецьку, Херсонську і Запорізьку) за 60 днів, тобто до початку вересня.

Станом на середину липня це завдання виглядає далеким від завершення.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Покровськ – місто, яке залишається однією з головних цілей літнього наступу РФ. За майже рік боїв воно вщент зруйнованеПопри те, що з весни цього року армія РФ посилила свій наступ на сході, а також захопила плацдарм у Сумській області, загальне просування російських військ на полі бою не виглядає вражаючим.

Жодна з чотирьох частково окупованих областей не перебуває під повним контролем росіян. Щоправда, це не завадило Москві вже двічі оголосити про 100% захоплення території Луганщини.

Вперше російська влада заявила про “повне звільнення ЛНР” на початку липня 2022 року. Через три роки боїв довелося робити нову заяву. Очільник сепаратистського утворення Леонід Пасічник 1 липня цього року заявив, що територію області “знову звільнено на 100%”.

Аналітичний проєкт DeepState показує на своїй онлайн-мапі, що ці заяви не відповідають дійсності: під контролем ЗСУ залишається невеликий клаптик землі в Луганській області в районі сіл Новоєгорівка та Надія.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Під контролем ЗСУ все ще залишаються великі території Донецької, Херсонської і Запорізької областей. Попри це, Путін прагне повністю захопити їх за 60 днівНабагато більші території Сили оборони контролюють в Донецькій, Запорізькій і Херсонській областях. У двох останніх під контролем близько 30% території, на Донеччині – близько 25%.

Ба більше, для захоплення Херсону російським військам доведеться долати велику водну перешкоду – річку Дніпро, а для окупації Запоріжжя, яке зараз перебуває за 30-40 км від лінії фронту, їм доведеться подолати низку оборонних укріплень навколо міста.

Набагато складніша ситуація на Донеччині. Станом на середину липня росіянам вдалося суттєво просунутися біля двох ключових міст – Покровська і Костянтинівки. Вони фактично перебувають в напівоточенні. Наразі армія РФ намагається обійти їх з флангів та взяти під контроль логістичні шляхи Сил оборони. Вони вже перебувають під вогнем артилерії та дронів-камікадзе.

Південніше цих міст росіяни майже витіснили українців за адміністративні межі Донеччини в районі селища Велика Новосілка і намагаються зайти в сусідню Дніпропетровську область.

Якщо РФ продовжить наступ на Донеччині такими ж темпами, які були в червні та на початку липня, то цілком ймовірно, що зможе повністю вийти на лінію адмінкордону південніше Покровська.

Окупація самого Покровська і Костянтинівки також можлива, якщо не вдасться зупинити рух армії РФ на флангах цих міст. Без логістики українські військові не зможуть утримувати тривалий час гарнізони в цих вузлах оборони.

Однак повне захоплення області, зокрема великої агломерації Слов’янськ-Краматорськ і міст Лиман та Сіверськ все ж виглядає малоймовірним без проведення нового масштабного наступу РФ.

Час для фінального наступу

Є побічні ознаки, що Росія найближчим часом готує такий масований наступ на фронті із залученням бронетехніки, каже ВВС українській військовий аналітик Михайло Жирохов. Він гадає, що це може статися в Запорізькій чи Донецькій областях, де для цього є відповідні умови, а саме – рокадні дороги та залізниця.

За його словами, останніми місяцями військові РФ майже не використовують бронетехніку, атакуючи позиції ЗСУ в пішому порядку чи на мотоциклах і багі. Але при цьому є багато свідчень того, що росіяни перекидають велику кількість танків та іншої бронетехніки ближче до лінії фронту.

“Тут питання може бути в тому, що вони накопичують їх, щоб прорвати фронт… У мене складається таке враження, що росіяни зібрали для цього 100-120 тисяч людей і певну кількість танків”, – каже експерт.

На його думку, неочікуваний бронетанковий удар паралельно з відволікаючою, додатковою атакою на іншій ділянці фронту, може дати Кремлю шанс прорвати лінії оборони ЗСУ.

Провести цю операцію РФ необхідно до початку осені, коли може погіршитися погода на півдні та сході України, а саме – почнуться дощі та тумани.

Ця атака може бути останнім акордом “великого наступу” Росії, який почався ще в жовтні 2023 році біля Авдіївки та з невеликими перервами триває й досі. Продовжувати його без нової масштабної мобілізації Кремля не зможе, впевнений Михайло Жирохов.

“Якщо буде негативний результат (цього наступу – Ред.), вони будуть змушені прийти до великої мобілізації”, – резюмує він.

На його думку, головною задачею українського генштабу зараз є не “проґавити” момент цієї атаки противника і стримати його.

Автор фото, AFP

Підпис до фото, Експерти мають сумніви, що “відкладені” погрози Трампа зупинять ПутінаЗахідні аналітики також не бачать ознак того, що Путін прагне до миру в Україні. Австралійський генерал у відставці, військовий оглядач Мік Раян звертає увагу, що російська влада не робить реальних кроків до мирного врегулювання.

“Путін не продемонстрував жодного бажання відступати від своїх максималістських цілей щодо війни з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. З того часу його цілі залишаються незмінними”, – зазначає він у своєму блозі.

“Було б надзвичайно, якби Путін зараз змінив курс. Навіть коли справи для росіян були досить похмурими після провалу їхнього початкового наступу на Київ у 2022 році, Путін продовжував діяти. Ймовірно, він зробить те саме зараз”.

Раян має сумніви, що вторинні тарифи, які погрожує запровадити Трамп, зможуть реально підкосити військову машину Кремля. Зокрема через значну підтримку боєприпасами та військами з боку Північної Кореї, яка звикла жити в умовах жорстких санкцій.

У підсумку військовий експерт зазначає, що погрози американського президента матимуть реальний ефект, якщо вони будуть підкріплені практичними діями.

“Розмови – це дешево. Важливі лише дії”, – наголошує він.

Навіть після жорстких заяв на адресу Путіна Дональд Трамп все ще впевнений, що Росія має перевагу на полі бою, пише американське видання Politico.

“Погляд президента полягає в тому, що Росія прямує до перемоги (goping to win), питання в тому, скільки часу це займе”, – сказав високопоставлений чиновник Білого дому в коментарі ЗМІ. Він додав:

“Росія має більшу економіку, має більшу армію, має більш ніж достатньо тіл, щоб кинути їх у м’ясорубку, і їй просто байдуже. І хоча вони досягають повільного прогресу, вони все одно досягають прогресу. Президент просто хоче зупинити вбивства”.




реклама у Нововолинськ